YILDIRIM’DA ‘AHUDUDU’ COŞKUSU

Yıldırım’da toplumlar arası dostluk köprülerinin kurulmasına ev sahipliği yapan Uluslararası Cumalıkızık Ahududu Festivali başladı.

0
985

Yıldırım Belediyesi bu yıl 4.’sünü düzenlediği Uluslararası Cumalıkızık Ahududu Festivali ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve 700 yıllık geçmişiyle Osmanlı erken döneminin kırsal kesim sivil mimari örneklerini barındırarak tarihi dokusu korunan Cumalıkızık’ı dünyaya tanıtmaya devam ediyor. Cumalıkızık bölgesinin önemli değerlerinden ahududunun adını taşıyan ve uluslararası boyuta ulaşan Ahududu Festivali Arabayatağı Mahallesi’nde düzenlenen açılış gösterileri ile başladı. Yıldırım Belediyesi Erguvan Gösteri Sanatları Topluluğu’nun yanı sıra Meksika, Bulgaristan, KKTC, Litvanya ve Slovakya ekiplerinin yer aldığı festivalde ekipler ilk günle beraber gösterilerini sergilemeye başladı. 30 Haziran Cumartesi günü kortej yürüyüşü, mehteran gösterisi, Karagöz Hacivat gösterisi ve En Güzel Ahududu Yarışması ile devam edecek festival, 1Temmuz Pazar günü pop müziğin sevilen ismi Bahadır Tatlıöz’ün 21.00’da Cazibe Merkezi’nde vereceği konser ile sonra erecek.

Kültürlerin Buluştuğu Şehir

4. Uluslararası Cumalıkızık Festivali kapsamında ilçeye gelen Meksika, Bulgaristan, KKTC, Türkiye, Litvanya ve Slovakya halk oyunları ekiplerini Yıldırım Belediyesi Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nde ağırlayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yıldırım ilçesinin, 3 kıtayı adaletle yöneten Osmanlı İmparatorluğu’nun temellerinin atıldığı önemli bir şehir olduğunu belirtti. 750 bin nüfuslu Yıldırım ilçesinde Anadolu’nun dört bir yanından, Kafkaslardan ve Balkanlardan şehre gelen insanlarla kültür birliği oluşturduklarını belirten Başkan Edebali, “Bulgaristan’dan, Yunanistan’dan, Batı Trakya’dan, Kosova’dan, Bosna Hersek’ten, Ahıska’dan, Kırım’dan ve ülkemizin 81 ilinden gelerek şehrimize yerleşen insanlarımızla huzur içerisinde bir arada yaşama duygusunu muhafaza ediyoruz. Yıldırım, çok farklı toplumların yaşadığı bir şehir. Bu da bizim en büyük zenginliğimiz” diye konuştu.

Tarih ve Kültür Vurgusu

4. Uluslararası Cumalıkızık Ahududu Festivali’ne ev sahipliği yapan Cumalıkızık’ın asırları aşarak, tarihin çetrefilli ve yıpratıcı devirlerinden sağsalim çıkabilmiş bir köy olduğunu hatırlatan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Kentlerin, gökdelenlerin ve otobanların hüküm sürdüğü bu çağda kadim bir masal kahramanı gibi; ahşap evleri ve taş sokaklarıyla huzurun mesken edindiği nadide bir köyümüzdür. 700 yıl önceki köy yaşamının mekanları olduğu gibi korunmuş.  Cumalıkızık geçmişten geleceğe uzanan bir Osmanlı köyü. Geçmişle bağını kopartmış bir toplumun geleceğe sağlıkla uzanması mümkün değil. Bu sebeple de 4. Uluslararası Cumalıkızık Ahududu Festivali, hem geçmişimize sahip çıkmamızı sağlarken hem de farklı toplumların kaynaşmasına da ortam sağlamaktadır. Festival bizim için işin bahanesi. Amacımız bu festival sayesinde misafirlerimizle olduğu gibi yakın coğrafyadaki komşularımızla da iletişim kurmak. Umarım misafirlerimiz şehrimizden ayrılırken kendilerini iyi hissederler ve misafirperverliğimizden memnun kalırlar. Konuklarımızı ilçemizde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı. Kültürel kaynaşmaya katkı sağladıkları için memnuniyet duyduklarını belirten Başkan Edebali, halk oyunları ekipleri ile fotoğraf çektirdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.