YEŞİLIRMAK ŞİŞİRME PROJESİ

0
1530

"Amasya Belediyesi olarak bizler, Amasya’nın her alanda gelişmesi, kalkınması, öncü ve lider bir kent olmasını hedefliyoruz. Amasya şu anda en çok sözü edilen kentlerin başında geliyor. Bu kente değer kazandırmak bir onurdur" diyen Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, yapılan çalışmaların hedefinde Marka Kent Amasya olduğunu vurguladı. 
Özdemir, “Marka Kent Amasya fotoğrafını doldurmaya çalışıyoruz. Planladığımız yatırımların hayata geçmesiyle bu fotoğraf adım adım tamamlanıyor. Bunu belediye çalışanlarımız, milletvekillerimiz, bürokratlarımız, parti teşkilatlarımız ve bize destekleriyle güç veren halkımızla birlikte yapıyoruz. Bunu yaparken Amasyanın tarihi dokusunu bozmadan üzerine yapmış olduğumuz şehircilik planları kentsel dönüşüme yön verecek. Kentin geleceği için ortak akılla yol almak amacındayız. Amasya eski bir şehir. Hedefimiz tarihi Amasyada çarpık yapılaşmanın önünü keserek planlı bir yapılaşmanın şehre hakim olmasını sağlamak, depreme dayanıklı bir yerleşim oluşturmaktır. Bu konuda vatandaşın taleplerini de dinliyoruz.”dedi.
Yeşilırmak Şişirme Projesi
Orta Karadeniz bölümünün iç kesiminde yer alan, bulunduğu konum itibariyle geçiş iklimine sahip olan ve bitki örtüsü çeşitliliği ile dikkat çeken Amasyanın kimliğini şekillendiren ana unsurlardan birini de şehrin tam ortasından geçen Yeşilırmak oluşturuyor. Amasya Belediyesi, kentin vazgeçilmez güzelliğini tamamlayan Yeşilırmakın potansiyellerinden yararlanıp Amasyanın gözbebeğini önemli bir turizm haline getirecek olan projeyi hayata geçiriyor. Proje kapsamında, Yeşilırmakın şişirilerek üzerinde yaz ve kış aylarında su oyunları, sandal sefası ve kenarlarında insanların dinlenmesi için mekanlar inşaa edilmesi planlanıyor. Hatta bu proje içerisinde elektrik enerjisi üreten ünitelerin olması da amaçlanıyor.
Yeşilırmak Şişirme Projesi ile şehrin hem tarihi yönünün ön plana çıkacağını, hem de modern yapısını pekiştireceğini belirten Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasyanın Türkiyenin en şanslı illerinden bir tanesi olduğunu, çünkü ortasından Yeşilırmak geçtiğini belirtti. Türkiyede su ile barışık yaşayan başka bir il olmadığını söyleyen Özdemir, “Anadoluda İstanbuldan sonra yalı kültürü ile yaşayan tek şehir Amasyadır. Su kenarına ev yapan, hatta konsollar ile suyun üzerine uzanan tek şehir de Amasya dır. İçinden saniyede 500 metreküp su geçen eşine ender rastlanan bir ilimiz var. Yeşilırmakın üzerinde bu kadar kültürel mirası bu zamana kadar korunmuş. Neredeyse 500 yıllık sivil mimarinin güzel örneklerinin su üzerinde gerdanlık gibi durduğu çok az ilimiz var. Ortasından su geçen belki birçok kentimiz var, ama hepsi de su ile arasında mesafe bırakmıştır. Bizler düşündük ve ilimiz için büyük bir nimet olan Yeşilırmakı verimli bir şekilde kullanmaya karar verdik. Yeşilırmakın su seviyesinin mevsimsel yağışlara paralel olarak sürekli değişken olmasını nasıl avantaja dönüştürürüz diye araştırmalar yaptık. Su seviyesinin azaldığı dönemlerde su miktarını aynı metreküp geçebilecek şekilde önüne set yaparak doğal şelale oluşturmak üzere projemiz tamamlandı. Toplam 10 milyon liraya mal olacak projeyi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının da (OKA) desteği ile gerçekleştirmek istiyoruz.” diye konuştu.
Yeşilırmak Şişirme Projesi ile ilgili 3 yıldır fizibilite çalışması yaptıklarını ifade eden Özdemir, “Yeşilırmakın bu işe uygun olup olmadığını araştırmamız gerekiyordu. Çevresel etkilerin değerlendirilmesi, kültür varlıklarına zarar verebileceğimiz gibi birçok parametreleri analiz etmemiz gerekiyordu. Çalışmalara önümüzdeki günlerde başlayacağız ve 2015in ortalarında bitireceğiz. Proje tamamlandıktan sonra zaten turizmde iddialı olan şehrimizin çıtasının bir adım daha ileri yükseleceğine inanıyorum. Amasya turizmine çok büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. İlimiz kültür turizminde çok iddialı bir ildir. Bakanlığımızın istatistik rakamlarına baktığımızda çevre iller ile kıyaslanmayacak şekilde bir yükselişimiz var. Bu proje ile çok daha fazla ses getireceğimizi, hatta bu sesin ülke dışına çıkacağına inanıyorum. Özellikle yaz aylarında suyun seviyesinin düşmesi ile beraber çevresel kirlilik meydana gelmekte. Bunlar da bu vesile ile bertaraf olacak. Ayrıca Yeşilırmakı su oyunlarında kullanma fırsatı bulacağız. Jet ski, sandallar gondollar, dinlenme yerlerimiz, çay bahçelerimiz ve hatta enerji üretebileceğimiz bir ünitesi olacak. Yani bu çalışma kendi kendini çevirebilecek bir proje olacak.” ifadelerini kullandı.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.