“YEŞİLHİSAR İÇİN NE YAPILMASI GEREKİYORSA ONU YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Gerçekleştirdiği hizmet ve yatırımlarla Yeşilhisar’da büyük bir değişim yaşanmasını sağlayan Yeşilhisar Belediye Başkanı Abdulkadir Akdeniz, “Yeşilhisar’da bu güne kadar birçok önemli çalışmanın altına imza attık. Ama bunlar yeterli değil. Yeşilhisar’da yapılması gereken çok şey var; Yeşilhisar Belediyesi olarak ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.” dedi.

0
2570

Yeşilhisar Belediye Başkanı Abdulkadir Akdeniz ile makamında yaptığımız söyleşide Başkan Akdeniz, Yeşilhisar’ın bugün geldiği noktayı, belediye olarak sürdürmekte oldukları çalışma ve hizmetleri ve elbette gelecek hedeflerini değerlendirdi. Değerlendirmesine, son hizmet döneminde hayata geçirdikleri daha çok alt yapı alanındaki çalışmalarla başlayan Akdeniz, şu bilgileri verdi: “Biz Yeşilhisar’da verdiğimiz sözlerin neredeyse hepsini yerine getirdik. En son doğalgaz demiştik, 2017 Ağustos’unda başladık; Aralık’ta da abonelik işlemleri başladı; bitme aşamasında tümüyle. Aydınlatmayı yer altına aldırıyoruz; o da bitmek üzere. Şebeke hatlarında bazı değişimler yapmamız gerekiyordu; asbestli borular vardı. Altyapı anlamında işlerimizi ya bitirdik ya da bitirme noktasına geldik.

Kentsel dönüşümü başlattık: 130 dönümlük bir arazide bölüm bölüm yaptık. İlk bölümde 19 bin m2’lik alanda 270 dairelik etabı başlattık; ilk blok bitmek üzere. Yeşilhisar deprem bölgesinde yer alıyor, aşağı yukarı bine yakın konut hedefliyoruz, kentsel dönüşüm kapsamında. Öte yandan biraz yağmur yağsa Yeşilhisarımız sel tehdidiyle karı karşıya kalıyor. Alt yapıda, asfaltta, parkelerimizde bozulmalar oluyor. Bu nedenle biz de hem bunu engellemek adına hem de daha yeşil bir Yeşilhisar için ağaçlandırma çalışmaları yaptık. 8 bin dönüm arazide 400 bin fidan dikimi gerçekleştirdik. İçmece’yi biliyorsunuz, daha önce açılışını yaptık. Yüksekokulumuz yeni kurulacak olan Kayseri Üniversitesi bünyesine alınacak. Eğitim binası, yurdu, çevre düzenlemesi kısacası Yeşilhisar Meslek Yüksek Okulumuz her şeyiyle hazır durumda. Fen Lisesi faaliyete geçti, 210 öğrencimiz var şu anda. Kayseri-Yeşilhisar arası sıcak karışım asfalt yolumuz yapılıyor. 500 bin dönüme yakın ova arazimiz var; bunun 200 bin dönümü için basınçlı sulama sistemi yapılmak üzere ihale yapıldı. Yani, ovada işimiz var, yollarda işimiz var, merkezde işimiz, dağda işimiz var. Yeşilhisar’da yapılması gereken çok şey var; Yeşilhisar Belediyesi olarak ne gerekiyorsa yapıyoruz, yol dedik yaptık. İçme suyu dedik; 75 km mesafeden su getiriyoruz. Sulamada elektrikle ilgili sıkıntımız vardı, onu halletmeye uğraşıyoruz. Mahalle ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarımız var, devam ediyor. Raylı sistem geliyor; Büyükşehir Belediyemiz, sağ olsun, yol ve durak yapımına başladı bile, yakında başlayacak. İnşallah Kayseri ile ulaşımımız ciddi anlamda rahatlayacak.”

“Altyapıyı Baştan Aşağı Yeniliyoruz”

Seçim döneminde söz verdikleri tüm projeleri tamamlamış olduklarını ifade eden Belediye Başkanı Abdulkadir Akdeniz; “Altyapıyı bitirdik çok şükür. Doğalgaz çalışmalarına 2017 Ağustos’unda başladık; Aralık’ta da abonelik işlemleri başladı; bitme aşamasında tümüyle. Aydınlatmayı yer altına aldırıyoruz; o da bitmek üzere. Şebeke hatlarında bazı değişimler yapmamız gerekiyordu; asbestli borular vardı. Onları yeniliyoruz. Bir bütün olarak ele aldığımız altyapı anlamında işlerimizi ya bitirdik ya da bitirme noktasına geldik.

“Erciyes’in Suyunu Yeşilhisar’a Getirdik”

Öncelikli konularımızın başında su konusu gelmekteydi. Çünkü içme suyundan sulama suyuna kadar ilçemizde ciddi bir su sorunu bulunuyordu. Bunların çözüme kavuşturulması noktasında çalışmalarımız oldu. Bu çalışmalarımız kapsamında Yeşilhisar İlçemize 74 kilometreden Erciyes’imizin suyunu getirdik. Arıtma tesisimizi de tamamladık. Şuan da iddia ediyorum Türkiye’nin en kaliteli içme sularından birini hemşerilerimize içiriyoruz. Allah devletimizden, Büyükşehir Belediyemizden ve emeği geçen herkesten razı olsun. Bunun dışında ilçe halkımızın aşağı yukarı %90’ı tarımla uğraşıyor. Çiftçilik uğraşan hemşerilerimize elektrikli pompalarla sulama yaptıklarından yüksek maliyetler çıkıyordu. Bunu önlemek, ekonomiye ve üretime katkı sunmak adına su getirmemiz gerekiyordu. Bununla ilgili çalışma ve girişimlerimiz sonucunda 17.700 hektar yani 170 bin dekar alanın sulanması için kapalı sulama ihalesi gerçekleştirdik. Bu devasa projenin tamamlanmasıyla birlikte insanlarımız cazibeli sulama suyu kullanarak tarımsal faaliyetlerini sürdürecek. Bu da çiftçilerimizin üretim maliyetlerinin düşmesini sağlayacak.

“Yol Yapım ve Yenileme Çalışmalarımız Durmaksızın Devam Ediyor”

Doğalgaz Çalışmaları, Elektrik hatlarının yer altına alınması, mobese çalışmaları ve içme suyu şebeke hattı çalışmalarından dolayı yollarımızda tahribatlar meydana geldi. Tabi bu çalışmaların hepsi ilçemize değer katan ve olması gereken çalışmalardı. Hamdolsun bu çalışmalar tamamlandı. Bizlerde hemen bu çalışmaların akabinde yol çalışmalarımızı başlattık. Ana arterlerimizde malzeme çekimi ve sıkıştırma işlemlerini tamamladık. Mahalle aralarında ise parke çalışmalarımız durmaksızın devam ediyor. Ana arterlerimizde asfalt çalışmalarımız haziran başı itibarıyla başlayacak ve yollarımız tamamen yenilenecek inşallah.

“İlçemizde Ağaçlandırma Projesi Devam Ediyor”

8 bin dönümlük mera vasfını kaldırdığımız alanda şimdiye kadar yaptığımız çalışmalarda 400 bine yakın ağaç dikimi gerçekleştirdik ve çalışmalarımız hala devam ediyor. Bu projede katkısı olan kıymetli Bakanlarımıza, saygıdeğer milletvekillerimizin hepsine teşekkür ediyoruz. Gerçekten Yeşilhisar’ımız için önemli bir proje, aşırı yağış sonucu geçtiğimiz yıllarda bir sel felaketi yaşamıştık ve ciddi manada zarar gördüğümüz bir afet olmuştu. Sekileme sistemi ile diktiğimiz 400 bin ağaç sayesinde inşallah ağaçlarımızın bakımını ihmal etmeden yetiştirerek bu tarz afetlerin önüne geçeceğiz. Ben tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyor, ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

 “Turizm Altyapısını Güçlendiriyoruz”

Yolların tamamlanmasıyla, Kayseri’den ve diğer çevre yerleşimlerden Yeşilhisar’ı görmeye, gezmeye insanlar daha çok gelmeye başlayacak. Bu anlamda fiziki alan olarak %70’i bize ait olan Sultan Sazlığı’nda ciddi ve çok güzel çalışmalarımız var. Bilindiği üzere Kapadokya’nın başlangıcı bizde; Erdemli, Soğanlı, Başköy… Soğanlı’da 4 km’lik bir kanyonumuz var; yürüyüş için harika bir kanyon. Zaten iddia ediyorum, Kapadokya’nın en güzel bölgesi bizde. Başköy’de çok güzel bir sulu mesire alanımız var, buralarda düzenlemeler yapıldı. Proje hazırlattık, Kültür Bakanlığı’na sonuç bekliyoruz. Ancak, kısa vadede de dinlence ve gezi amaçlı çok güzel alanlarımız da hali hazırda mevcut, belediyemiz imkanları ile düzenlediğimiz. Bir diğer önemli yatırımımız adeta bir kangren haline gelen ilçemizin en önemli değerlerinden biri olan İçmece tesisleri… İçmece, sadece Yeşilhisar ve Kayseri’de değil aynı zamanda Adana, Hatay, Mersin, Yozgat’ta da bilinen ve zamanında çok sayıda yerli turist için cazibe merkezi, şifa kaynağı ve hem günü birlik hem de yatılı misafirler için olanaklar barındırıyordu. Maalesef bu değerimiz neredeyse unutulur duruma gelmişti. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen raporla da sağlığa olan faydaları resmi olarak ispatlandı. Sorumlu belediyecilik anlayışı ile hayata geçirdiğimiz İçmece Şifalı Su Tesisleri projemizi halkımızın hizmetine sunduk.

“Eğitimi Önemsiyoruz”

Eğitimi önemsiyoruz. Eğitim konusunda Meslek Yüksek Okulumuzun yurt binasını, eğitim ve idare binası yaptırdık. Kayseri Üniversitesi bünyesinde kurulması kararlaştırılan Yeşilhisar Meslek Yüksek Okulumuz fiziki mekanlarıyla çevre düzenlemeleriyle kısacası her şeyiyle hazır durumda. Arazisini tahsis ederek yatırım programına girmesini sağladığımız Fen Lisesi tamamlanarak faaliyete geçti, 210 öğrencimiz var şu anda. Bunun dışında da eğitim konusunda ciddi çalışmalarımız devam ediyor. Okullarımızın ve öğrencilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz.

“Kentsel Dönüşüm Projesi İlçemizin Çehresini Değiştirecek”

Kentsel Dönüşüm Projesi ilçemizin çehresini değiştirecek, ilçemize değer katacak, insanımızın konut bağlamında hayat standardını yükseltecek önemli bir proje. Bunların yanında ilçemizde dönüşümü elzem kılan en önemli faktör deprem faktörüdür. Dönüşüm uyguladığımız mahallelerimizde bulunan konutların birçoğu depreme dayanaksız, deprem yönetmeliğine uygun olmayan yapılardır. İlçemizin 3. Deprem kuşağında ve Ecemiş fay hattı üzerinde yer aldığını da hesaba katarsak gerçekten bu projemizle sadece ilçemize yeni bir yapı stoğu kazandırmakla kalmıyor aynı zamanda can ve mal güvenliği noktasında da önemli bir çalışma gerçekleştirmiş oluyoruz. 130 dönümlük bir arazide bölüm bölüm yaptık. İlk bölümde 19 bin m2’lik alanda 270 dairelik etabı başlattık; ilk blok bitmek üzere. İkinci bloğumuzun da temel kazı çalışmalarını başlatıp temelini atacağız. Yeşilhisar deprem bölgesinde yer alıyor, aşağı yukarı bine yakın konut hedefliyoruz, kentsel dönüşüm kapsamında.”

“Yeşilhisar İçin Ne Gerekiyorsa Yapacağız”

Son görev dönemimizdeki toplam yatırım, tabi Büyükşehir Belediyesi ile birlikte, 50 milyon lirayı geçti. Devletimizin yaptığı yatırımlarsa 500 milyonu buldu. Sadece sulama sisteminin maliyeti 250-300 bin lira; proje bize ait ama finansmanı devlet eliyle karşılanıyor. Sıcak karılım asfalt işi de 250 bin lira civarında; bunlar çok büyük projeler, çok büyük yatırımlar. Öte yandan doğalgaz yapım işi 19-20 milyonluk bir iş. Yapılan tüm bu yatırımlarla Yeşilhisar elbette önemli bir değişim yaşadı, gelişim gösterdi ama yeterli mi değil. Yeşilhisar, gerçek anlamda hizmetle son 10-15 yılda, Ak Parti iktidarı ve Ak Parti belediyeleri ile almaya başladı. O nedenle ilçemizde eksiğimiz bir hayli fazla. Örneğin imarla ilgili eksiklerimiz var; insanımız burada bahçeli, manzaralı evler yapmak istiyor. İnşallah bununla ilgili çalışmamız olacak, imar düzenlemesi olarak. Yeşilhisar için, Yeşilhisar’a yakışacak bir meydan projesi var aklımızda; bunun için çalışmamız olacak, projelendireceğiz. İnsanlarımızın ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda, öncelikleri de göz önünde bulundurarak çalışacağız, ne gerekiyorsa yapacağız inşallah.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.