YERKÖY, BAŞKAN AĞAOĞLU’YLA BAMBAŞKA BİR ÇEHREYE BÜRÜNDÜ

2009 mahalli seçimleri Yerköy için adeta bir dönüm noktası oldu. 1945 yılında ilçe olan ve özlemle beklediği hizmetlerle bir türlü buluşamayan Yerköy’de 2009 seçimlerinde Belediye Başkanlığı görevine seçilen Mehmet Ağaoğlu öncülüğünde gerçekleştirilen hizmet ve yatırımlarla Yerköy bambaşka bir çehreye büründü.

0
1888

Yerköy’ü daha yaşanabilir bir ilçe hüviyetine ulaştırmak için başlattıkları projelere hız kesmeden devam ettiklerini vurgulayan Yerköy Belediye Başkanı Mehmet Ağaoğlu, dergimize yaptığı değerlendirmede şu bilgileri verdi: “2009 yılında halkımız bizleri bu göreve layık gördü ve bizleri belediye başkanı olarak seçti. Bizde o günden bu güne halkımızın bize olan güvenine layık olmak için büyük bir özveri ile çalıştık ve çalışmaya da devam ediyoruz. 2009’dan günümüze olan süreçte Yerköy’de her şey değişti dersek yanlış olmaz. 1945 yılında ilçe olan Yerköy’de 1945’ten 2009’a kadar yatırım diye bir şey söz konusu değil. Yatırımdan ziyade rutin belediyecilik hizmetlerinde bile ciddi anlamda geri kalmış. Yolları stabilize, asfalt ve parke çalışmaları yapılmamış, altyapı ve üst yapısı olmayan bir köy görünümündeydi. Göreve geldiğimiz 2009 yılında gördüğümüz manzara ve belediyenin de durumu göz önünde bulundurulduğunda çok ciddi sıkıntılar yaşamamıza neden oldu. Ama biz hizmet için çıktığımız bu yolda hiçbir bahanenin ardına sığınmadan yolumuza devam ettik. Bahane uyduracaksanız aday olmayacaksınız. Bu göreve geldiyseniz bahane değil çözüm üretmeniz gerekir. Bizde mevcut şartları göz önünde bulundurarak kısa, orta ve uzun vadede neler yapabileceğimizi, şehrin ihtiyaçlarının neler olduğunu ve neler, yapılması gerektiğini belirleyerek çalışmalarımıza başladık. Göreve başladığımız günden bu yana gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla öncelikle Yerköy’ü hizmet ve yatırımlarla buluşturduk. Kendi imkânlarımız başta olmak üzere bir şeyler üretmeye çalıştık. Gücümüzün yetmediği yerde devletin imkânlarından faydalanarak halkımıza hizmet getirdik. Yaptığımız hizmet ve yatırımlar Yerköy’ün gelişimi için önemli ama yeterli olan çalışmalar değil. Olması ve yapılması gereken çalışmalar. Çok şükür bu konuda aldığımız sorumluluğu yerine getirerek yıllardır yapılamayan bu çalışmaları yaparak Yerköy halkını hizmetlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Yaptığımız hizmetler kapsamında, önceliğimiz altyapı diyerek 1970’li yıllardan kalma kanalizasyon şebekesini yeniledik. Asbestli içme suyu şebekesini yeniledik. Yeni su terfi depoları yaparak eski su terfi depolarımızın tamamını yeniledik. İlk defa yağmur suyu hattı döşeme çalışmaları gerçekleştirdik. Geçtiğimiz dönem toplam 160 km alt yapı çalışması gerçekleştirdik. Bu sene de inşallah en az 120-130 km daha altyapı çalışması gerçekleştireceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Proje bütçemiz onaylandı. Artık çalışmalara başlayıp bitireceğiz inşallah.

Yerköy’ü İlk Defa Asfaltla Buluşturduk

İlçemizde gerçekleştirdiğimiz önemli çalışmalarımızdan biri de asfalt çalışması. Yerköy,1945 yılında ilçe olmuş, o günden bu güne Yerköy’de asfalt diye bir şey söz konusu değildi. Yol medeniyettir anlayışının temel taşı olan asfaltlı yollarla ne yazık ki ilçemiz tanışamamıştı. 2009 yılına kadar ilçemizde yollarımız sadece ve sadece stabilize yol olarak kullanılmıştır. Bazı yerler de ise istisna olarak kilit taş ile yapılmış idi. Bizim 14 mahallemiz mevcut. Biz 2009 yılında Yerköy belediyesini teslim aldığımızdan bugüne kadar 14 mahallenin 10’unun yol, asfalt ve kilitli parke çalışmalarımız tamamladık. Bu çok önemli ve ciddi bir rakam. Yerköy, 1 milyon 850 bin metre kare ile 2 milyon metre kare civarında bir alana sahip. Böyle geniş bir alanda hizmet vermenin zorluklarını yaşasak da önemli hizmetler gerçekleştirdik. Bu hizmetlerimizden biri olan yol çalışmalarımız kapsamında 10 mahallemizde parke döşeme çalışmalarımızı tamamladık. Bir metre asfalt yolu bulunmayan ilçemizde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla yazın tozdan kışın çamurdan geçilmeyen Yerköy’deki yollarımızı sıcak asfaltla buluşturduk. Standartların çok üzerinde sağlamlıkta ve kalitede 20 küsür milyon liralık 52 km sıcak asfalt çalışması gerçekleştirdik. Geriye 4 tane Mahallemiz kaldı. Avrupa Yatırım Bankasından gelecek olan ödenekle birlikte hem kalan altyapı çalışmalarımızı hem de asfalt ve kilitli parke çalışmalarımız tamamlayacağız inşallah.

“Park ve Yeşil Alanları Çok Önemsiyoruz”

Park ve yeşil alanları çok önemsiyoruz. Özellikle ilçe halkımızın vakit geçirebileceği, çok güzel park alanları oluşturduk. Asfalt kadar alt yapı kadar bir şehrin yeşil alanları da gerçekten çok önemli. Bu anlamda ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları gerçekleştirdik. Ağaçlandırma çalışmalarımız kapsamında 200 binden fazla ağacı toprakla buluşturduk.  Diktiğimiz ağaçlarda da fire vermedik. Kırılan ve fire verilen alanlarda hemen yenilerini diktik. Park çalışmalarımız kapsamında ilçemizin mevcut parklarını yeniden düzenledik. Yerköy’deki parklarımızı çocuk oyun alanları ve spor aletleriyle donattık. Her mahallede en azından bir tane vatandaşlarımızın oturup dinleneceği, vakit geçirebileceği ve spor yapabileceği, çocuklarımızın gönül rahatlığıyla oyunlarını oynayabileceği alanlar oluşturmak amacındayız. Bu amaç doğrultusunda çalışmalarımızın önemli bir kısmını tamamladık bu yaz dönemi içerisinde 5-6 tane daha park alanı yaparak bu hedefimizi ulaşmış olacağız.

“Bölgenin En Modern Sosyal Tesislerinden Birini Yerköy’e Kazandırdık”

Burada önemli olan bir şeyleri yapmış olmak için yapmamak. Önemli olan ihtiyaçları karşılamanın yanında ciddi anlamda insanların sosyal yaşamını renklendirecek ve sosyal yaşamına değer katacak sağlayacak yerler oluşturup bunların sayılarını artırmak. Bizde bu anlayış çerçevesinde ilçemize 100. yıl, Alpaslan Türkeş, Ali Salmanlı, Kale Mahallesi, Selçuk Mahallesi, Dr. Sadık Ahmet parklarını kazandırarak. Ayrıca Dr. Sadık Ahmet Parkı içerisinde İç Anadolu bölgesinin en lüks ve modern kafesi olan Yerköy Kafe’yi de tamamlayıp hizmete açtık. Yerköy’ün en modern en nezih mekanı hatta civarda eşi benzeri olmayan bir tesis. Her yönüyle Yerköy’e yakışan bir tesis oldu.

Her Şey Yerköy İçin

Pazaryerimizi kapalı hale getirdik. İnsanlarımızın karda, çamurda, fırtınada, sıcak havalarda rahat bir şekilde alışverişini yapabileceği bir yer olmuş oldu. Tamamen kapalı bir pazaryeri oluşturma noktasında da çalışmalarımız var. İnşallah Yerköy’e çok modern kapalı bir pazaryeri kazandıracağız. Berbat ve mezbelelik bir halde bulunan Düğün Salonumuzu yeniden tamamı sıfırdan düzenleyerek yeniledik. Belediye fırınını tamamen yenileyerek fırınımızı oldukça modern bir hale getirdik. Yerköylü hemşerilerimiz çok hijyenik bir ortamda yapılan ekmekleri tüketmeye başladı. Bunun yanında yine ilçemizde ihtiyaç duyulan ve sağlık koşulları açışından olumsuz sonuçlar doğuran mezbaha nemizi yenileyerek modern ve sağlıklı bir hale getirdik. mezbaha nemizde hijyenik ortamda kesilen, etleri aynı hijyenik koşullarda halkımıza ulaştırmak için yeni et taşıma arabası alarak halkımızın hizmetine sunduk. Yozgat’ın en güzel eti Yerköy’de. Hayvan yayımı ve beslenmesi noktasında Yerköy’ün oldukça önemli artıları var. Buna bir de hayvan yetiştiriciliği de eklendiğinde tüm bu etkenler etin lezzetine direkt etki ediyor. Yerköy’de ciddi anlamda hayvancılık yapılmakta dolayısıyla ilçenin en büyük ihtiyaçlarından birisi de hayvan pazarı. Hayvan pazarı yerinin bakım ve onarım çalışmalarını gerçekleştirerek alt kısmı tamamen beton yaptık. Hayvan pazarının diğer tüm eksiklerini gidererek modern bir hayvan pazarı oluşturduk.

Diğer taraftan belediye hizmet binamız çok berbat bir haldeydi. Yaptığımız çalışmalarla Belediye hizmet binamızı yenileyerek daha modern ve daha kullanışlı bir hale getirdik. Tabi araçsız olmuyor. Göreve başladığımızda 25-30 yıllık araçlara sahip olan çalışamaz durumdaki araç parkımızı güçlendirmek için yaptığımız çalışmalar neticesinde araç parkımıza 11 civarında yeni araç alarak araç parkımızı yenileyip güçlendirdik. Bunların dışında ihalesi tamamlandı, Otogar projemizi hayata geçiriyoruz. Kale mahallemizde orman sınırları içerisinde yer alan 250 dönümlük arazimizde 2 yıldır ağaçlandırma çalışmaları yapıyoruz. Bu alanı daha da canlandırmak ve güzelleştirmek adına sinemasından nikâh salonuna, bowlingten diğer sportif faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği, insanların tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir sosyal tesis inşaa edeceğiz. Devasa bir sosyal tesis olacak ve isteyen istediğini bulabilecek orada. Allah izin verirse Kadın girişim merkezini bu yaz bitiriyorum inşallah. Bu Yerköy için çok önemli. Özellikle hanımlarımızın sosyal hayata katılımını sağlamak noktasında büyük önem verdiğimiz bir proje. Hanımlar gitsin orda rahatlasın muhabbet etsin, sohbet etsin istiyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.