“TÜRKİYE’NİN REFERANS BELEDİYESİ OLARAK HER ALANDA VARIZ”

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, her projesinde çizgisini ve hizmet kalitesini bir adım daha ileri taşıyan Türkiye’nin referans belediyesi Melikgazi’de “Her Alanda Varız” mantığı içerisinde, çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini söyledi.

0
1303

“Melikgazi Belediyesi; esnaf dostu, eğitimin ve eğitimcinin destekleyicisi, sporcunun ve sporun dostu, çevre ve doğa koruyucusu, turizm ve sanayi merkezi, geri dönüşümü önemseyen, kendi enerjisini kendi üreterek yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan, tarihi mekânların emanetçisi ve koruyucusu, kentsel dönüşüm projeleri ile prestijli semtler oluşturan bir belediye konumundadır.” diyen Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi’de “Her Alanda Varız” mantığı içerisinde, çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini söyledi.  550 binin üzerindeki nüfusuyla Türkiye’deki birçok ilden büyük bir ilçe, Melikgazi. Hemen her alandaki çalışmaları, projeleriyle Referans Belediye olan Melikgazi Belediyesi, ilçeyi birçok yönden cazibesi yüksek bir yaşam merkezine dönüştürüyor. Her projesinde çizgisini bir adım ileri taşıyan Referans Belediye Melikgazi’nin, her alanda en iyisini yapma misyonu çerçevesinde hareket ettiğini kaydeden Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Yaptığımız çalışmalarla, gerçekleştirdiğimiz köklü değişim ve dönüşüm hamleleriyle Melikgazi Anadolu’da örnek ve referans belediye olmuştur. Alt yapı, imar ve fen işleri gibi fiziki belediyecilik anlayışından öte sosyal belediyeciliği de ön plana alarak şeffaf ve adaletli bir hizmet anlayışıyla şehrimiz için gerekli olan her şeyi yapmaya devam ediyoruz. Melikgazi Belediyesi doğa ve çevre dostu ve koruyucu bir belediyedir. Bunu gerçekleştirdiği çalışmalar ile ispatlamaktadır. Uygulanan geri dönüşüm çalışması ile bugünü kadar ekonomiye, enerjiye, hammaddeye, doğaya, çevre kirlenmesinin önlenmesine, tükenir doğal kaynakların korunması gibi birçok fayda ve katkıyı yerine getirmiştir. Melikgazi Belediyesi olarak ilçe sınırları içeresinde yer alan tarihi yapılara önem veriyoruz. Çünkü bu yapılar Kayseri’nin olduğu kadar Anadolu’nun bir kültür mirasıdır. Bu neden ile koruma planları oluşturuyor sonra da aslına uygun olarak onarıyoruz. Son 4 yılda 35 eseri aslına uygun onararak hizmete sunduk. Gelecek kuşaklara örnek gösterilecek miras bırakıyoruz.” dedi.

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, sözlerine şöyle devam etti: “Hizmet odaklı ve geleceğe yatırımları ile planlayan bir belediyeyiz. Önemli olan öncelikle tespit etmek ve yerine getirmektir. Zamanında yapılmayan hizmet eziyete dönüşür. Bunun bilinci ile yerine ve zamanında yatırım ve hizmeti yapıyoruz. Melikgazilileri 2023 hedefine taşıyoruz.”

Referans Belediye, Referans Dönüşüm

Melikgazi Belediyesi, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yürüttüğü çalışmaları genişletmeye ve yeni alanlarda kentsel dönüşümü uygulamaya devam ediyor.

Kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini ifade eden Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, konuyla ilgili; “Melikgazi Belediyesi olarak şehirleşmeye büyük önem veriyoruz. 20 yıldır uygulan

an çalışmalar ile Melikgazi İlçesi bir cazibe ve örnek şehir olmuştur. Çalışmaların sonuçları ortada Köşk, Yenimahalle, Melikgazi, Yıldırım Beyazıt Mahalleleri bugün şehrin yüksek katlı modern binaların yer aldığı alanlardır. Bu alanları genişletmeye ve yeni alanlarda kentsel dönüşümü uygulamaya devam ediyoruz. Bu yıl 79 bloktan oluşan ve 3870 dairelik kentsel dönüşüm projesi kapsamında 4 mahalle için ihale yaptık. Şimdi bu ihale yapılan konutların temellerini sırası ile atıyoruz. Kısa sürede tamamlayarak hak sahiplerine teslim edeceğiz. Bu çalışmalarımızla ilgili Kazım Karabekir Mahallesi kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşa edilecek 372 konut ile 27 dükkânının temelini attık. Kazım Karabekir’de, Anbar Bölgesinde, Küçük Ali’nin ikinci etap olarak nitelendirdiğimiz Karacaoğlu Mahallesi kısmında çalışmalarımız hızla devam ediyor.

Proje Olarak Kalmadı

Bizim ki proje bazında kalmadı çok şükür, bitip anahtar teslimi noktasına geldi. Birçok yerde daha proje aşamasındayken konuşuluyor. Biz bu anlamda referans belediyeciliğin gereğini gerine getirip referans dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın denetimi ve desteği ile uyguladığımız kentsel dönüşüm çalışmalarımızı kat karşılığı mantığı ile projelendiriyoruz. Arsaları hak sahiplerinden belediyeye alıp müteahhitlere ihale ediyoruz. Biz bir bakıma arada garantör görevi görüyoruz.

GÜVEN OLUNCA İŞLER DAHA HIZLI İLERLİYOR

Belediyeye güven söz konusu olduğu için vatandaşlarla olan kısmı ister istemez hızlı gelişiyor. ‘Siz kendinizi yormayan biz sizi seviyoruz. Siz bizim hakkımızı verirsiniz. Bizi mağdur etmezsiniz. Adaletle muamele edersiniz.’ diyor ve arsasını veriyor. Belirlenen metre karenin üzerinden hak sahibi olan kişilere alınacak verilecek neyse hepsini yönetmeliklere uygun şekilde yapıyoruz. Burada bireysel inisiyatifi bir bakıma kenara bırakıyoruz. Şahıslara yönelik bir yaklaşım söz konusu değil. Herkese ne yapılması gerekiyorsa o şekilde uygulama yapılıyor. Adil bir şekilde her şeyi olması gerektiği gibi yapıyoruz. Zaten hızla seyretmesinin sebebi de bir güven ortamının oluşmuş olması. Bizde bu mantık içerisinde insanlarımızın bizlere olan güvenlerine layık olmaya çalışıyoruz. Zamanında hak sahiplerine teslim etmeyi amaçlıyoruz. İnşallah, 2018’in sonuna kadar Kazım Karabekir Mahallemizin 320.000 metrekarelik alanında yakılmadık bir yapı kalmayacak. Tamamı hak sahiplerine yapılacak ve ihale edilecek. 3 sene içerisinde de tamamlanmış olacak, 2000 konut. Güven var, çok şükür.” açıklamasında bulundu.

“Sadece Bina Yapmıyoruz Prestijli Mahalleler Oluşturuyoruz”

Kentsel dönüşüm projelerinin uygulandığı semtlerde sadece binaları yenilemediklerini ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, fiziki yenilemenin dışında toplumsal ve sosyal gelişim ve değişimi sağlayacak bir anlayış çerçevesinde hareket ettikleri söyledi. Prestijli binalar değil prestijli mahalle ve sosyal yaşam alanları oluşturduklarına dikkat çeken Başkan Memduh Büyükkılıç, “Belediye olarak sadece bina yenilemesi değil, bizler mahallenin tümünde yenileme yapıyoruz. Caddeleri, otoparkları, yeşil alanları, çocuk oyun alanları ile yeni mekânlar oluşacaktır. Sadece fiziki yapı değil bu bölgelerde yaşanan birey ve ailelerinde sosyal, toplumsal ve ekonomik yapılarında da değişecektir. Sonuç itibari ile toplumsal kalkınmaya katkı sağlanmış olunacaktır. Dolayısı ile biz sadece fiziki yapıyı değil toplumsal bir çalışmayı da yerine getirmiş olmaktayız.” dedi.

“Melikgazi Belediyesi olarak şehirleşmeye büyük önem veriyoruz. 20 yıldır uygulanan çalışmalar ile Melikgazi İlçesi bir cazibe ve örnek şehir olmuştur.”

Tarihi Yapılar Melikgazi İle Hayat Buluyor

Tarihi ve kültürel mirasın korunması ve yaşatılmasına büyük önem veren, gerçekleştirdiği örnek projelerle bu alanda referans olarak gösterilen belediyelerin başında gelen Melikgazi Belediyesi, ilçe sınırları içerisindeki tarihi yapılara dokunmaya ve hayat vermeye devam ediyor.

Örnek ve referans belediye olarak ilçe sınırları içerisinde yer alan tarihi yapılara önem verdiklerini belirten Başkan Memduh Büyükkılıç, tarihi yapıları usulüne uygun biçimde yenileyerek bu yapılara nitelik kazandırdıklarını ifade etti. Melikgazi Belediyesi olarak ilçe sınırları içerisinde yer alan tarihi yapılara büyük önem verdiklerini belirten Başkan Memduh Büyükkılıç, tarihe dokunarak tarihi yapıları onardıkları

nı ve bu yapılara çeşitli fonksiyonlar yükleyerek gelecek nesillere aktardıklarını söyledi. İlçe sınırları içerisindeki 800 civarındaki esere tek tek dokunduklarını ve bunları ilmek ilmek dokuduklarını ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, “Melikgazi Belediyesi olarak ilçe sınırları içerisinde yer alan tarihi yapılara sahipleniyoruz. Bu yapılar Kayseri’nin olduğu kadar Anadolu’nun da bir kültür mirasıdır. Bu nedenle koruma planları hazırlıyor, aslına uygun olarak onarıyor ve halkın hizmetine sunuyoruz. Kentsel tasarım birimimiz tarihi yapı ve değerlerimizi korumak, tarihi dokuyu yeniden canlandırmak için harıl harıl çalışıyor. 800 civarındaki esere adeta dokunuyor. Kimisi proje aşamasında, kimisi anlaşma aşamasında, kimisi ihale aşamasında, kimisi imalat aşamasında restorasyonu tamamlanmış, kimisi yapılmış, bitmiş. Onlarla ilgili nasıl bir fonksiyon yükleriz mantığı çerçevesinde çalışmalar devam ediyor. Mutlaka her birine dokunmaya çalışıyoruz. Son 4 yılda 35 tane ki bunların hepsi ilmek ilmek dokunuyor. Kolay değil. Kuruldan geçme boyutları da olduğu için zaman ve sabır gerektiren işler. Biz bu konuda çok olumlu çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Nitekim Melikgazi Belediyesi bu konuda özel ödül aldı. Metin Sözen hocamız bile bu konuda hayretler içerinde kaldı. Bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar çalışmayı nasıl yaptınız diye. Biz bu konuda ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Şuanda çalışmalarımız devam ediyor.”dedi.

Melikgazi, Geri Dönüşümde de Örnek ve Referans

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, 18 alanda gerçekleştirdikleri geri dönüşüm çalışmaları ile Melikgazi Belediyesi’ni bu alanda da örnek ve referans gösterilen bir belediye konumuna getirdiklerini söyledi.

Türkiye’ye çalışmalarının örnek ve referans olduğunu belirten Başkan Büyükkılıç, “Melikgazi Belediyesi olarak bir diğer önemli çalışmamız ise geri dönüşüm konusunda. 18 alanda geri dönüşüm yapıyoruz. Bu konuyla ilgili yeni bir projemiz hayata geçiyor, Yarı Otomatik Ambalaj Atıkları Toplama Ayırma Tesisi. Binamızın yapımını tamamladık. Modern günün ihtiyaçlarına cevap verebilen bir tesis olacak. Günlük tek vardiyada 50 ton kapasiteye yeni tesisimizde otomatik poşet açıcı, büyük ebat kartonların ayrıştırılması, ön ayrıştırmada, poşetlerin ayrıştırılması ve üç boyutlu ile iki boyutlu ambalajların ayrıştırılması gibi otomatik makine sistemi kuruyoruz. Belediye olarak geçmişten belli bir bakıma geri dönüşüm alanında referans olan ve daha güçlü bir şekilde “Sıfır Atık” mantığı anlayışı içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Melikgazi Belediyesi çevre dostu bir belediyedir. Bu açıdan çevre kirliliğini önlemek hem de doğal kaynakların israfını önlemek amacı ile başlatmış olduğu ayrıştırılmış geri dönüşüm çalışması ile artık örnek ve referans gösterilen bir belediye konumuna gelmiştir. Geri dönüşümde başarı oranımız % 98’lerde olup bu rakam Türkiye ortalamasının çok üstündedir. Bu sonuçlar bir bakıma Melikgazilerin geri dönüşüme vermiş olduğu önemin en önemli göstergesidir. Geri dönüşüm çalışmalarında başarının, eğitim ve farkındalık olduğu bilinci ile çalışmalarımızı planlıyoruz. Plastik, pet, kağıt, cam, metal, pil, bitkisel atık yağ, ömrünü tamamlamış lastik, elektronik atık, ahşap atıkları, naylon, olmak üzere geri dönüşüm çalışmalarımız yapılmaktadır. Geleceğimizi kurtarmak ve çocuklarımıza, torunlarımıza daha temiz bir çevre ve daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına “Geleceğini çöpe” atma adı altında konferanslar düzenleyerek okullarda eğitimlerimiz devam etmektedir. Türkiye’de yeni bir geri dönüşüm ekipmanı kazandırmanın haklı mutluluğunu yaşamaktayız. Ayrıca Akıllı çöp toplama sistemini Türkiye’de ilk uygulayan belediyeyiz. 250 noktada uydudan takip ederek çöpleri topluyoruz.” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.