Türkiyenin İlk Çocuk Dostu Sokağı Açıldı

0
1154

 Mamak Belediyesi ve Ankara Üniversitesi tarafından Kalkınma Ajansı’nın da desteği ile Yeşilbayır Mahallesi’nde oluşturulan sokak, çocukların gelişimleriyle beraber sosyal yaşama katılımlarını da artıracak. 30 Mart seçimlerinin hemen ardından böyle bir açılışta bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Akgül, “Burayı yalnızca bir park olarak düşünmemeliyiz. Çocuklardan ve eğitimcilerden görüş alınarak oluşturulmuş, oynarken öğrenebilecekleri bir mekân. Bu projeyi çok önemsiyorum” dedi.

Özgür Çocukların Kenti
Açılışa Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erkan İbiş, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Ak Parti Mamak İlçe Başkanı Muhammed Abdullah Özer,Meclis Başkanvekili Erdal Ak, meclis üyeleri, başkan yardımcıları, birim müdürleri, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, Mamaktaki ilkokul öğrencileri ve vatandaşlar katıldı. Projenin 3 bin 3 yüz elli metrekarelik alanda uygulandığını belirten Akgül, Ankara Üniversitesi ile birkaç ortak çalışmaya imza attıklarını belirterek, kurumlar arası iş birliğinin önemine vurgu yaptı. Akgül, “ Türkiyeye örnek olan bir projenin açılışındayız. Ankara Üniversitesi ile birçok kuruma örnek olacak projelere imza attık. Türkiyenin ilk çocuk müzesinin yapımını da 2014 yılının sonuna kadar gerçekleştireceğiz” dedi. Akgül, yeni döneme girilen beş yıl içinde özgür çocukların yaşayabileceği bir ilçe hedeflediklerini ve hedeflerin en başında yer aldığını kaydetti.

Çocukların Sesi
Ankara Üniversitesi Rektörü İbiş te Akgülün çocuk dostu olma anlamında çevre dostu bir anlayış sergilediğini belirterek, proje önerisinin kendilerinden geldiğini, Mamak Belediyesinin de projeyi çok güçlü desteklediğini belirtti. Çocuk dostu kavramının çok önemli olduğunu belirten İbiş, üniversite olarak çocuk dostu olmanın kendilerine gurur verdiğini kaydetti. Proje ile eski çocukluk dönemlerindeki gibi toprağa basan, doğaya dokunan, çamurla oynayan çocukları görmek istediklerini belirten İbiş, projenin aslında çocukların sesi olduğunu söyledi.

En Öncü Belediye
Mamak Belediyesi ile Çocuk Müzesi projesini de gerçekleştirdiklerini belirten İbiş, projelerimize biz yaparız diyen, sahip çıkan öncü bir belediye başkanımız var diye konuştu.
Çocuk Dostu Sokağın torunları için çok iyi olduğunu belirten Hatice Fırat, “Torunlarıma bakıyorum. Evde sıkılıyorlardı, Eğleniyorlar, öğreniyorlar. Hem de biz yetişkinler burada kaynaşma fırsatı buluyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Açılış kurdelesini kesen Akgül ve İbiş sokağı gezdi. Açılış sonrası çocuklar palyaço ve tahta bacak ile eğlenirken yine çocuklara çiçek, pamuk şeker ve balon verildi. Sokakta yılanlı yol, kum havuzu, fitness grubu, halat oyun grubu, çocuk oyun grubu, eğitici oyun duvarı, resim duvarı, ahşap köprü, oyun kompleksi, su tulumbası, yürüyüş yolları, kaydırak ve banklar bulunuyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.