TKDK 81 İLE GELSİN!

0
570

Faaliyet gösterdiği illerde gerçekleştirdiği yüzlerce proje ile hem istihdama katkı sağlayan hem de yeni yatırımlar için girişimcilere destek olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK), sağladığı desteklerden faydalanmak isteyen çiftçi ve girişimciler TKDK’nın kendi illerinde de olmasını arzu ediyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) bulunduğu illerde faaliyet gösteren çiftçi ve girişimcilere sunduğu desteklerle ülke ekonomisini ciddi katkılar sağlıyor. AB ve ulusal fonlardan sağlanan kaynakların tarımsal ve kırsal kalkınmaya yönelik projelere aktarılmasını sağlayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Türkiye’de önemli tarım noktalarından 42 ilde faaliyet gösteriyor. Kurumun koordinatörlüğünün bulunmadığı illerde faaliyet gösteren çiftçiler ve girişimciler desteklerden faydalanmak için İllerine TKDK açılmasını talep ediyor. TKDK ilk etapta 2009 yılında 20 ilde faaliyete başlamış, 2012 yılında ilk etaba ek olarak 22 ilimizde daha faaliyete geçerek toplamda 42 ilimizde Avrupa Birliği fonlarını dağıtma görevini devam ettirmektedir. TKDK kurulduğu andan günümüze kadar IPARD I sürecini başarı ile tamamlamıştır, IPARD II sürecini ise tamamlamak üzeredir. 2021-2027 yılları içinse IPARD III programı yazılmaktadır. Şuan yazılımına devam eden programa tüm illerin dahil edilmesi durumunda birçok sektör hibe desteklerinden faydalanmaya devam edecektir.

Sadece 42 İlde Faaliyet Gösteriyor

TKDK il koordinatörlüğü bulunan iller; Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat.

TKDK Birçok Alanda Projelere Hibe Desteği Sağlıyor

Kurulduğu günden günümüze alanında uzman personeli ile faaliyet gösterdiği 42 ilde her yıl yüzlerce projeyi hayata geçiren TKDK, birçok alanda projelere %40 ile %70 arası oranlarda hibe desteği sağlıyor. Ayrıca TKDK projelerinde vatandaşlarımızın KDV muafiyeti de bulunuyor. TKDK, besi hayvancılığı (büyük ve küçükbaş), süt hayvancılığı(büyük ve küçükbaş), yumurta tavukçuluğu, broyler yetiştiriciliği, kaz yetiştiriciliği, süt işleme tesisleri, et işleme tesisleri, sebze meyve depolama tesisleri, balık yetiştiriciliği, traktör ekipmanları alımı, zanaatkârlık, yeme içme tesisleri, konaklama tesisleri, makine ekipman parkları, yenilenebilir enerji yatırımları vb. birçok alanda projelere hibe desteği sağlıyor.

“Sadece Proje Sahibi Vatandaşlara Değil Tüm İllere Katkı Sağlıyor”

Bu projeler sadece proje sahibi vatandaşlara değil tüm illere katkı sağlıyor. Projeleri hazırlayan mimar ve mühendislerimize, inşaatları yapan müteahhitlerimize, bu inşaatlarda çalışan işçilerimize, bu projelere malzeme satan inşaat firmalarımıza, makine ekipman satan iş yerlerimize, traktör ekipmanları sayesinde hem çiftçilerimize hem traktör ekipmanı satan tedarikçilerimize ve bir çok ara sektöre fayda sağlayacaktır. Her şeyden önemlisi kırsalda üretip kırsalda yaşayan vatandaşlarımıza istihdam sağlayacaktır. Kısacası bu illerimize yeni bir can suyu olacak ve piyasaya ciddi anlamda hareket getirecektir.

“TKDK Mutlaka 81 İlde Olmalı”

Desteklerinden faydalanan illerdeki çiftçi ve yatırımcıların yüzünü güldüren ve yatırımların yapıldığı illere adeta çağ atlatan TKDK’nın sunduğu imkanlardan daha fazla ilin faydalanması hem yerel ekonomi hem de ülke ekonomisi açısından oldukça önem arz ediyor. Zamanla faaliyette olduğu illerin doyuma ulaşarak yetirince proje üretememesi Avrupa Birliği’nden Ülkemize ayrılan fonun tamamının kullanılamaması ve tekrar iade edilmesi gibi bir sonucu ortaya çıkarabilir. Bu noktada AB ve ülkemiz kaynakları ile oluşturulan bu fonun daha verimli ve etkin kullanımı için TKDK’nın henüz faaliyette olmadığı 39 ile açılmasının uygun olacağı düşünülmektedir. Böylece Kurumun faaliyette olmadığı illerde de ilgili sektörlere yeni yatırımlar yapılarak kırsal kalkınmaya önemli bir destek sağlanmış olacak.

Sayıştay’dan Dikkat Çeken Tespit

“Ülke genelinde sürdürülebilir kırsal kalkınmaya katkı sağlamak” misyonu ile hareket eden Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun kendi misyonu ile çeliştiği tespitinde bulunan Sayıştay TKDK’nın sadece 42 ilde faaliyet göstermesini eleştirdi. TKDK’nın Kalkınma Ajansları gibi bölgesel değil il düzeyinde teşkilatlanmasından dolayı Türkiye genelinde hizmet veremediğini bunun da TKDK’nın kuruluş misyonuna aykırılık teşkil ettiği tespitinde bulunan Sayıştay’ın 2019 yılı Denetim Raporunda, Tarım ve Orman Bakanlığının teşkilat yapısı ve tecrübesinden yararlanılarak TKDK’nın bütün Türkiye genelinde hizmet verebileceği kaydedildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.