“TEMİZ VE SAĞLIKLI ÇEVRE, BİLİNÇLİ BİR NESİL”

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay’ın hassasiyetle üzerinde durduğu konuların başında gelen ve ilçedeki gençlerle birlikte güzel çalışmalara imza attığı geri dönüşüm projeleri ile hem çevre temizliğine dikkat çekiliyor hem de çocukların bilinçlenmesi sağlanıyor.

0
1484

Çevreci Belediyecilik anlayışı çerçevesinde hayata geçirdikleri geri dönüşüm projeleri ile ilgili bilgiler veren Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, “Buldan Belediyesi Geri dönüşüm projesi ile Vatandaşların evlerinde biriken kitap, dergi, gazete, plastik, cam ve teneke kutu gibi maddeler Buldan belediyesi tarafından toplanarak geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor. Geri dönüşümün önemini çocuklarımıza öğretebilmek içim tüm Okullarda geri dönüşüm eğitimleri veriliyor. Öğrencilerle birlikte gerçekleştirdikleri Çöp ve atık pil toplama etkinlikleri ile gençlerin, çevremizin ve doğamızın değerini anlamalarını sağlıyoruz.” dedi.

Geleceğin Mirasçıları İle Geri Dönüşüm Eğitimleri Devam Ediyor

“Bilinçli Çocuklar, Bilinçli Gelecek” vizyonu ile yola çıkan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay; ilçede yaşayan çocuklarla ortaklaşa pek çok projeyi hayata geçirdi. Buldanlı çocukları dahil ettiği projeleri ‘Daha dinamik ve daha etkili’ diye özetleyen Başkan Gülbay; çevreye duyarlı bir gelecek için şimdiden düğmeye bastı. İlçe merkezinde ve köy ilköğretim okullarında çevre ve geri dönüşüm başlıklı bilgilendirme toplantıları ile binlerce çocuğa ulaşıldı.

“Yeşil Buldan, Yeşil Dünya”

Buldan Belediyesi, ilçede eğitim gören ilköğretim çocuklarına yönelik geri dönüşüm eğitimleri başlattı. Eğitim çalışmasının özellikle çocuklarda temiz çevre, sağlıklı doğa bilincini geliştirmek, atık yönetiminde geri dönüşümün önemini anlatmak amacıyla yapıldığı aktarıldı. Çalışmaların pek çoğunda bulunan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay; çocuklarla bir araya gelerek “Yeşil Buldan, Yeşil Dünya” hedefleri doğrultusunda çevreye ve doğaya duyarlı olmaları çağrısında bulundu. Çocuklar da ‘Başkan Amca’larını ve eğitmenleri büyük bir dikkatle dinleyerek akıllarına takılan soruları ekipte yer alan uzmanlara sorma fırsatını buldular.

“Çocuklarımızın Bilinçlenmesi Çok Önemli”

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay’ın da katıldığı çalışmalarda öğrencilere atıkların geri dönüşümünün neden gerekli olduğu, ülke ekonomisine katkısı, temiz bir çevre için olmazsa olmazlardan olduğu video gösterileri eşliğinde anlatıldı. Konu ile ilgili olarak konuşan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay geri dönüşümün çevre açısından önemine vurgu yaparak, “Geri dönüşümün en iyi anlatılabileceği kesim çocuklardır. Ülke ekonomisi, temiz çevre ve nefes alınabilir bir dünya için atıklar içinde geri dönüştürülebilir olanların yeniden ekonomiye kazandırılması önemlidir. En önemlisi de geri dönüşümün kaynağında, yani evlerimizden başlamasıdır. Bu anlamda çocuklarımızın bilinçlenmesi çok önemlidir. İlçemizdeki tüm okulları ve öğrencileri kapsayan bir çalışma başlattık. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz de buna katkı sağladı. Yakın bir zamanda atık bitkisel yağların da toplanmasıyla ilgili bir çalışma başlattık. Buldan’ın Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde uygulanan ve atıkların detaylı ayrıştırılarak geri dönüşüme teslim edilmesini sağlayan sisteme en kısa zamanda uyum sağlayacağına inanıyorum. 3 yıldan beri bu konuda uzunca bir yol aldık ve insanlarımız oldukça bilinçli hareket eder hale geldi” diye konuştu.

 “Atık Pil Toplayarak Doğaya Sahip Çıkıyoruz”

Yalnızca bugünü değil yarınları da koruma altına alarak çalışmalarına imza atan Başkan Mustafa Gülbay önderliğindeki Buldan Belediyesi çocuklara doğa ve çevre bilinci kazandırarak Atık Pil Toplama yarışmaları düzenlemeye devam ediyor.

Geleneksel hale gelen Atık Pil Toplama Yarışması’nda çocuklar her yıl on binlerce atık pil toplayarak çeşitli ödüller de kazanma şansına sahip oluyor. Doğayı koruyarak geleceklerine sahip çıkan çocuklar hem eğleniyor hem de çevre eğitimini de öğreniyorlar. En çok pil toplayan çocuklara bisikletten tablete, kitaptan çeşitli kırtasiye malzemelerine kadar pek çok ödül dağıtıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.