TAVŞANLI’DA AÇILIŞ VE TEMEL ATMA TÖRENİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Tavşanlı Belediyesi’nin bütçesi ve işleviyle en büyük projelerinden olan Atık Su Arıtma Tesisi’nin açılışı ve vizyon projesi olan Bedesten Projesi’nin de temel atma törenine katıldı.

0
1327

Levent Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen tören Tavşanlı Belediyesi’nin tanıtım filmi ile başladı. Daha sonra açılış konuşması yapan Belediye Başkanı Mustafa Güler, başta Atık Su Arıtma Tesisi ve Bedesten olmak üzere hayata geçirilen ve proje aşamasında olan çalışmaları anlattı.23 milyon TL’ye mal olan Atık Su Arıtma Tesisini hizmete almanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Güler, “1990’lı yıllarda dillendirilen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen bu konu; bütçesi ve işleviyle Tavşanlı Belediyesi’nin en büyük projelerinden birisidir. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında tesisi devralarak tam kapasiteyle çalıştırmaya başladık. 1 yıl boyunca firma ile bizim personelimiz birlikte çalışacak. Tecrübe edinerek bu konuda uzmanlaşacağız. Bundan böyle evlerimizden gelen kirli su temizlenerek Ada çayına bırakılıyor. Biz Tavşanlı olarak artık havzayı kirleten bir ilçe değiliz” ifadelerini kullandı. Başkan Güler, Milletvekili Vural Kavuncu ve Vali Ahmet Hamdi Nayir’in konuşmalarının ardından kürsüye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, işçilerin açtığı pankarttan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Ankara milletvekili seçildikten sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla taşeron yasasını ben hazırladım. Bu işin sürdürülemeyeceğini taşeronluğun adeta modern bir kölelik sistemi olduğunu anlatmaya çalıştım. Bir taraftan devlete fazla yük gelmemesi, bir taraftan da çalışan arkadaşlarımızın haklarının korunması açısından bir yol bulmaya gayret gösterdik. İşçi kardeşlerimizin iş güvencesi içerisinde, yaşam standartları biraz daha yüksek olsun diye bunu hazırladık” dedi.
“1994 Yılı Belediyecilikte Bir Dönüm Noktasıdır”
Belediyeciliğin bir bilim dalı olduğunu ve herkesin belediyecilik yapamayacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Allah; değerli başkanlarımıza nice hizmetler yapmayı nasip etsin. Belediyecilikte dönüm noktası 1994 yılıdır. 94 yılına kadar Türkiye’nin birçok yerinde ideolojik belediyecilik yapıldı. Benim adamlarımı doldurayım, işini göreyim. Karşı taraftan kim geldi, Allah yardım etsin. Bunu Ankara, bunu İstanbul çok yaşadı. Bizim dönemimizle birlikte artık bu işler son buldu. Üreten belediyeler ve çalışan başkanlar dönemi başladı” ifadelerini kullandı.
“Atık Su Arıtma Tesisi Çok Önemli Bir İşlevi Yerine Getirecek”
Tavşanlı Belediyesi’nin hayata geçirdiği Atık Su Arıtma Tesisi’nin çok önemli bir işlevi yerine getireceğini dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki bu projesi dolayısıyla Belediye Başkanı Mustafa Güler’e teşekkür etti.
Özhaseki, “Burada arıtma tesisi yapıldı. Bu çok önemli. Hayatımıza belki çok tesir etmeyebilir. Ama eğer arıtma tesisleri yapılmazsa güzel derelerimize simsiyah atık sularımızı veririz. Her tarafı zehirleriz. 1 litre dışarıya attığımız kirli su, tam 8 litre temiz suyu kirletiyor. Ondan sonra başımıza felaket olarak geri geliyor. Eskiler derdi ki hayat dört şey üzerine daim; (hava, su, toprak ve enerji) bunları kirletmemek lazım. Eğer bunları kirletirsek, bunlar bir felaket olarak karşımıza yeniden çıkar.”
“Çevreye Attığımız Atıklar Felaket Olarak Geri Döner”
Sanayi devrimi ile birlikte atıkların çoğaldığını kaydeden Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Bol bol üretim yapıyoruz, bol bol da tüketiyoruz. O zaman da dışarıya bol bol atmaya başladık. O attıklarımızın hepsi de başımıza bela olarak yavaş yavaş dönüyor. Bizler iktidar olarak işin başında beri 15 yıldır sessiz sedasız faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra denizlerdeki kirlilikleri önleme, havadaki kirlilikleri önleme gibi birçok alanda faaliyetlerimiz var. Bunu insani görev olarak, İslami bir görev olarak görüyor faaliyetlerimize devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. Bakan Mehmet Özhaseki’nin konuşmasının ardından dua yapıldı ve kurdele kesildi. Törene, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Milletvekili Vural Kavuncu, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Ak Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, Ak Parti Tavşanlı İlçe Başkanı Nejat Tülek ve partililer, kurum ve daire amirleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.