Tatvan’da “Sergi ve Kongre Merkezi” Binası Yapıldı

Hizmete açılan Sergi ve Kongre Merkezi binası hakkında bilgi veren Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, şöyle konuştu; “Tatvan Fuarı her yıl düzenli...

Tatvan’da “Sergi ve Kongre Merkezi” Binası Yapıldı
Tatvan’da “Sergi ve Kongre Merkezi” Binası Yapıldı
+8
Haber albümü için resme tıklayın

Hizmete açılan Sergi ve Kongre Merkezi binası hakkında bilgi veren Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, şöyle konuştu; “Tatvan Fuarı her yıl düzenli olarak 1 Temmuz ile 10 Temmuz arasında 10 gün boyunca kültür ve sanat festivaline ev sahipliği yapıyor. Yılda ortalama 500 – 600 bin civarında yerli, 40 – 50 bin civarında da yabancı turist bölgemizi ziyaret ediyor. Tatvan konumu gereği ve doğal güzelliğiyle bölgede cazibe merkezi durumunda olduğu için çevre il ve ilçelerden insanlar günübirlik ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Biz de belediye olarak insanların rahat etmesi için çalışmalarımızı her alanda aralıksız sürdürüyoruz. Bununla beraber hazırladığımız faydalı projelerle ilçemizi daha da güzel bir yer haline getirmeyi amaçlıyoruz. Projelerimiz arasında Sergi ve Kongre Merkezi yer alıyordu. Sergi ve Kongre Merkezi fuar alanında 2 bin 500 metrekarelik bir alan üzerine inşa edildi. 2017 yılında yapımına başlanan kongre merkezi binası 2018 yılının Temmuz ayında hizmete açıldı. Tatvan Doğu Anadolu Sanayi ve Ticaret Fuarı Kültür Sanat Festivali ile birlikte açılışını gerçekleştirdiğimiz bu güzel binada fuar etkinlikleri yapılıyor. Burası aynı zamanda sergi ve benzeri aktivitelere de ev sahipliği yapıyor. Halkımızın talepleri doğrultusunda düğün ve nişan gibi merasimlerde de burayı vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz” dedi.

Tatvan Fuarı’na Yoğun İlgi

Tatvan ilçesinde 50’incisi düzenlenen, Tatvan Doğu Anadolu Sanayi ve Ticaret Fuarı Kültür Sanat Festivali’ne vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Tatvan Belediyesi tarafından, 1 Temmuz’da startı verilen Tatvan Doğu Anadolu Sanayi ve Ticaret Fuarı Kültür Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında stantlar kuruldu ve bölgenin doğal güzellikleri ile tarihi eserlerin tanıtımı yapıldı. Aynı zamanda yöresel ürünler ile sanatsal çalışmalar sergilendi. Yoğun katılım gören fuar etkinlikleri kapsamında halk oyunları yarışması düzenlendi, sportif etkinlikler yapıldı ve Koray Avcı, Bülent Serttaş, Manuş Baba, Derya Uluğ, Ufuk Özel, Resul Dindar, Maral, Grup Gripin, Yeni Türkü Müzik Topluluğu ile Ebru Yaşar konser verdi. Fuar ile ilgili değerlendirmede bulunan Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, şu açıklamalarda bulundu; “Her gün dolu dolu geçen fuar dönemi boyunca yaklaşık 150 bin kişi ilçemizi ve fuarımızı ziyaret etti. Bu festivalle Tatvan’ın huzur şehri olduğunu göstermek, turizm potansiyelini açığa çıkartmak ve ilçemizin tanıtımına katkı sunmayı amaçlamıştık. Etkinliklerimize yoğun ilgi vardı ve sosyal medyada da büyük yankı yaptı. Fuar etkinliklerinde emeği olan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Fuara katılan tüm misafirlerimize ve hemşerilerimize ilgilerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum.”

“Bu Markette Para Geçmiyor”

Tatvan Belediyesi’nin sosyal belediyecilik kapsamında düzenlediği proje kapsamında, maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara yönelik temel ihtiyaç malzemelerinin bulunduğu “Sosyal Market” hizmete açıldı. Maddi durumu iyi olmayan ailelerin para geçmeyen marketten ihtiyaç durumuna göre alışveriş yaptıklarını belirten Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, “Bu bizim için çok önemli bir projeydi. Tatvan Belediyesi olarak sosyal belediyecilik alanında yaptığımız çalışmalara yenilerini eklemenin gururunu yaşıyoruz. Tatvan Belediyesi olarak desteğe ihtiyacı olan ailelere farklı periyotlarda gıda yardımı zaten yapıyorduk. Bizler bu gün yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımızın ihtiyacı kadar kendisinin istediği şeyi alabileceği bir Sosyal Market oluşturduk. Belediyemiz sistemine kayıtlı olan vatandaşlarımız kendilerine teslim ettiğimiz sosyal denge kartlarıyla açtığımız marketten alışverişlerini yapıyorlar. İnşallah, iş adamlarımızın ve kurumlarımızın desteğiyle bu projemizi sürekli hale getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Tatvan’daki Tarihi İşletme Oteli Restore Ediliyor

Tatvan’da 1947 yılında Van Gölü Feribot İşletme Müdürlüğü tarafından yaptırılan tarihi işletme otelini ilçeye kazandırmak için restorasyon çalışmaları başlattıklarını ifade eden Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, restorasyon işlemi tamamlandıktan sonra tekrar turizme kazandırmayı amaçladıklarını söyledi. Oteli tarihi dokuya uygun bir şekilde restore edeceklerini belirten Başkan Aksoy, “İşletme oteli 1947 yılında yapıldı. 71 yıl önce Van Gölü Feribot İşletme Müdürlüğü tarafından yaptırılan otelin devri 2006 yılında Tatvan Belediyesi’ne geçti. Fakat boş olduğu için bakımsızlıktan kullanılamaz hale gelmişti. Ayrıca, yıllar önce meydana gelen yangından dolayı ara kat ve çatısı da tamamen yanmıştı. Yaklaşık 19 yıl boş kaldığı için bakımsızlıktan dolayı kullanılamaz hale gelmişti. Bu tarihi otel ilçemizin bir simgesiydi. Tekrardan restore ederek değerlendirmeyi düşünüyoruz. Ahşap kısımlar ile çatısı tamamen yanmış ve taş duvarlarda biraz hasar var. Biz de, duvarın sıvasını dökerek, taş yapıyı ortaya çıkartıp, otantik bir şekilde, tarihi misyona uygun restorasyon çalışması yapmaya başladık. Çalışmaları 2019 yılına kadar tamamlayıp, belediye konukevi olarak ilçemize kazandırmayı düşünüyoruz. Ayrıca, çevre düzeni ile bahçe duvarları da yapılacak.” dedi.

Hayvan Pazarı Alanı Yapıldı

İlçede hayvan pazarı alanının olmamasından dolayı vatandaşların sıkıntılar yaşadığını ifade eden Başkan Aksoy, “İlçemizde hayvan pazarı alanı yoktu. Bu nedenle hayvan ticareti yapanlar ile vatandaşlar sıkıntılar yaşıyordu. Bu sıkıntıları geçici olarak da olsa giderebilmek amacıyla boş alanlar oluşturarak gidermeye çalışıyorduk. Şimdi ise hayata geçirdiğimiz projemiz sayesinde günümüz şartlarına uygun güzel ve donanımlı bir hayvan pazarı alanı oluşturduk. 7 dönüm üzerinde oluşturduğumuz hayvan pazarı alanında kapalı ve açık bölümler yer alıyor. Bu bölümlerde bekleme, yemleme, hayvan temizliği ve bakımı ile kısa süreli barınma yerleri bulunuyor. Ayrıca geniş pazarlama alanları yer alıyor. Artık hayvan ticareti, Van karayolunun Tatvan ilçe girişinde inşası tamamlanan hayvan pazarında gerçekleştiriliyor. Burada köylü kardeşlerimiz ve hayvan ticareti yapanlar hayvanlarını getirip kısa süreli konaklama yaparak hayvanlarını pazarlayabiliyor. Alıcılar için de faydalı olabilecek kalıcı bir adres oluşturuldu.” dedi.

“Güneş Enerjisi Santrali Projemizi Hayata Geçirdik”

Bölgede sadece Tatvan Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Güneş Enerjisi Santrali Projesi inşaatına başlandı. 3.5 Milyon TL’si Doğu Anadolu Projesi (DAP) idaresi hibesi olan yaklaşık 4 Milyon TL’ye mal olan Güneş Enerjisi Santrali Projesi ile 1101.6 kWp/999.96 kWe gücünde elektrik üretimi yapılacak. Karşıyaka Mahallesi Yumurtatepe mevkiinde inşaatına başlanan projeyi bir ay içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Artık kendi elektriğimize kendimiz üreten bir belediye haline geldik. Tüm Tatvan’a ve hemşerilerime hayırlı olmasını diliyorum.

Gençlik Merkezi Projesi Devam Ediyor

Belediyemizin tahsis etmiş olduğu yaklaşık 6 dönümlük arazi üzerine inşa edilen Şehir Gençlik Merkezi’nin inşaatı tamamlanmak üzere. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tahsis ettiğimiz arazi üzerinde Gençlik ve Spor Bakanlığı teknik ekibiyle birlikte Tatvan’a özgü bir proje çizdik. Bu anlamda da Tatvan’a değer katacak Tatvan’a özgü farklı bir projeyi daha hayata geçirmiş olduk. Proje tamamlandığında özellikle Bilgi Evi ile bir arada olması nedeniyle de önemli bir gençlik kompleksi olacak ve bu alan gençlerimizin ilimle, kültürle ve bilimle uğraşacağı bir alan haline gelecek.

İşletme Camisi Projesi Tamamlandı

İşletme Mahallesinde sahil parklarımıza yakın ve 350 metrekare alana sahip İşletme Camimizi (Hz. Aişe) tamamlayıp ibadete açtık. Cami yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burada yapılacak olan ibadetlerin Allah katında kabulünü diliyor, İşletme Camimizin tekrardan tüm halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Tekne Yanaşma Yeri Projesi

“Hazırladığımız Tekne Yanaşma Yeri Projesi kapsamında, kurulacak olan tekne yanaşma iskelelerinin yapımına başlandık. Bu iskelelerle beraber aynı zamanda tekne yanaşma yerleri de yapılacak. Yeni iskelelerin biri Kıyıdüzü mevkisinde, diğeri ise Bitlis Otelciler ve Turizmciler Derneği tarafından ilçenin Van Gölü sahilinde yapılan Tatvan Aqua Park Su Sporları Kompleksi yanına kurulacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yaptırılan iskelelerin kazıkları çakıldı. İskeleler iklim şartlarına dayanıklı demir ayaklı ve demir iskeletten oluşuyor, üzeri ise ahşap olacak. İskele 20 metre uzunluğunda ve 5 metre genişliğinde olacak. Ben özellikle bu iskelelerin yapılmasında büyük emeği olan milletvekillerimize, müsteşarımıza ve Adana 5. bölge müdürümüze teşekkür ediyorum. İnşallah çok kısa bir sürede tamamlayıp halkımızın hizmetine açmayı planlıyoruz. Biz Van Gölü’ne artık sırtımızı değil, önümüzü dönmüş olduk. Burası teknelerle, yelkenlerle ve diğer su sporları aktiviteleriyle canlanacak. Bu proje ve yapılan çalışmalar turizme katkı sunacak.

01 Ara 2018 - 12:40 - GÜNDEM

Mahreç   Oxkb


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent & Başkan Dergisi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent & Başkan Dergisi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent & Başkan Dergisi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent & Başkan Dergisi değil haberi geçen ajanstır.