TATVAN BELEDİYESİ’NİN KURSLARI İLE EV EKONOMİLERİNE KATKIDA BULUNUYORLAR

0
587

Tatvan Belediyesi Kültür, Sanat ve Spor Merkezi’nde ev hanımları kurslara katılırken, çocukları ise Kültür, Sanat ve Spor Merkezi’ndeki kreşte eğitim görüyor.

Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’nin projeleri arasında yer alan Kültür, Sanat ve Spor Merkezi, eski belediye hizmet binasında hayata geçirildi. Kültür, Sanat ve Spor Merkezine çevrilen eski belediye hizmet binası bulunduğu konum itibariyle ev hanımlarının da büyük ilgi gösterdiği yapıya kavuştu.
 
‘Kursiyer Sayısı Her Geçen Gün Artıyor’

Tatvan Belediyesi ve Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından farklı branşlarda açılan kurslara her geçen gün ilgi artıyor. Eski hizmet binasının bir kısmının Kültür, Sanat ve Spor Merkezi’ne çevrilmesiyle açılan kurslarda öğrenci sayısı her geçen gün artarak devam ediyor. En çok talep gören branşlar ise iğne oyası, dikiş nakış, filografi ve ahşap boyama kursları oldu.

‘Anneler Kursa, Çocuklar Kreşe’

Kurslara katılan annelerin isteği üzerine Tatvan Belediyesi Kültür, Sanat ve Spor Merkezi’nde çocuklar için kreş açıldı. Anneler kursta el becerilerini geliştirirken çocukları da merkezde açılan kreşte eğitim görüyor. Kreş hizmeti ile bu hizmetten mahrum kalan anneler bu sayede kurslara katılabiliyorlar.

Ev hanımlarına el becerilerini geliştirebilmeleri, ev ekonomisine katkı sunabilmeleri için açılan hat sanatı kursunun büyük ilgi gördüğünü söyleyen eğitmen Ayşe Akçelik, “Özellikle ev hanımlarının büyük ilgi gösterdiği kursumuzda Osmanlı’dan günümüze gelen mirasımızı yaşatıyoruz. Hat Sanatı kursumuz ile sadece yazı yazma tekniklerini öğretmiyoruz. Bunun yanında hat sanatını farklı bir teknik ile tablolaştırıyoruz. Tuallerin üzerine çizdiğimiz objeleri farklı malzemeler ile boyayarak sanata dönüştürüyoruz. Ayrıca genci, yaşlısı, yetişkini tüm öğrencilerimiz bu kurslar sayesinde sosyalleşmekte, güzel dostluklar kurmakta” dedi.

Şuan çanta, havlu, kırlent, bayrak, masa örtüsü ve bir birinden güzel ürünler yaptıklarını belirten Dikiş Nakış Eğitmeni Gülnur Gültekin, Kültür, Sanat ve Spor Merkezi’ni Tatvan’a kazandıran Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’ye teşekkür etti. Gültekin yaptığı açıklamada, “Ev hanımlarının kurslara gösterdiği ilgiden dolayı mutluyuz. Buraya gelen kursiyerlerimiz ürün yaptıkça ve bu ürünleri sattıkça daha da mutlu oluyorlar. Çocuklu olan annelerimiz genelde çocuklarından dolayı gelemiyordu. Bu konuyu belediye başkanımıza ilettiğimizde merkezimize kreş açtı. Bu sayede anneler el becerilerini geliştiriken, çocukları da merkezimizde bulunan kreşte eğitim görüyorlar. Bize bu fırsatı sunan başta belediye başkanımıza ve halk eğitim müdürümüze teşekkür ediyorum.” dedi.

Kursiyerler olarak belediye başkanının oluşturduğu imkanlar doğrultusunda iğne oyası, filografi, dikiş nakış, ahşap boyama kurslarına geldiklerini söyleyen kursiyer Çiğdem Özcan, “Buraya gelerek günümüzü burada geçirip işlerimizi yapıyoruz. Belediyemizin bize sağladığı imkanlar ve ortamımız çok güzel. Yaptığımız el işleri çalışmalarını değerlendirip satıyoruz. Bu sayede de ev ekonomimize katkıda bulunuyoruz. Yaptığımız işleri sipariş alarak üretimini gerçekleştiriyoruz. Bu merkezimizdeki uğraşlarımız sayesinde psikolojik olarak da rahatlıyoruz. Ben buradan bütün genç kızlarımıza ve ev hanımlarına sesleniyorum. Hangi branşta olursa olsun mutlaka kurslara gelerek el becerilerinizi geliştirin. Bize katkıda bulunan herkese ve özellikle Belediye Başkanımız Mehmet Emin Geylani’ye teşekkür ediyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.