Taşkın Kanunu Taslağı Görüşüldü

0
63

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından düzenlenen Taşkın Kanunu Taslağı İstişare Toplantısı 12 Temmuz’da TBB hizmet binasında gerçekleştirildi.

Su ve kanalizasyon idarelerinin Taşkın Kanunu Taslağı hakkında görüş ve önerilerinin ele alındığı toplantıya büyükşehir belediyesinin su ve kanal idarelerinin temsilcileri ile çeşitli kamu kurumlarından yetkililer katıldı.

Toplantıda söz alan TBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı konuşmasına Şubat ayında meydana gelen depremlerde ve Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan sel felaketinde yaşamını yitiren vatandaşlara baş sağlığı dileyerek başladı. Türkiye’nin yalnızca deprem ülkesi değil, sel ve orman yangını gibi afetlerin de sık sık görüldüğü bir ülke olduğunu hatırlatan Baraçlı,  şehircilik anlayışında dirençliliğin ön planda tutulması gerektiğinin altını çizdi. Bu tür doğal felaketlerin önümüzdeki yıllarda daha sık yaşanacağına vurgu yapan ve kentlerin yağış rejimlerine karşı dirençliliğini artırmaları gerektiğini kaydeden Baraçlı, sel felaketlerinin temel sebebinin hatalı kentleşme ve yapılaşma olduğunu kaydetti. Taşkın Kanunu Taslağı’na da değinen Genel Sekreter Baraçlı, belediyelerin bu konudaki fikirlerinin çok önemli olduğunu belirtti.

TBB Genel Sekreter Yardımcısı Ramazan Özcan Yıldırım, küresel ısınmanın etkisiyle ani hava olaylarının seyrini artırdığını ifade ederek, Su Kanunu ile ilgili çalışmaların uzun zamandır devam ettiğini söyledi. Belediyelerin katkılarının önemine dikkati çeken Yıldırım, TBB olarak toplantı çerçevesinde belediyelerle bu konuda görüş alışverişi yapmak istediklerini bildirdi.

Toplantıya video konferans yöntemiyle katılan Türkiye Su Enstitüsü Başkanı Sayın Prof. Dr. Lütfi Akca ise taşkın felaketlerinin son yıllarda önemli hale geldiğini belirterek Taşkın Kanunu Taslağı hakkında belediyelerden gelecek görüş ve önerilerin önemli katkı sağlayacağını belirtti. Akca, sel felaketlerinin dirençlilik kavramı başta olmak üzere farklı yöntem ve anlayışla ele alınması gerektiğini söyledi.

Katılımcıların taslağa ilişkin fikir alışverişinde bulunduğu toplantıda, TBB Hukuk İşleri Müdürü Avukat Zeliha Dikyolu da Taşkın Kanunu Taslağı hakkında genel bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.