TARİHİN TOZLU SAYFALARINDAN BİRİ DAHA GÜN YÜZÜNE ÇIKTI: KAYYUMZADE KONAĞI AÇILDI

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, kente Yozgat’ın kadim geçmişine ait yeni bir kültürel miras daha kazandırdı: Kayyumzade Konağı açıldı.

0
1280

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç ve Belediye Başkanı Kazım Arslan’ın katılımları ve Yozgat halkının da yoğun ilgisiyle gerçekleşen açılışta Hilal Özdemir ve Grup Nazende mini bir konser verdiler.

Yozgat Belediyesi, restorasyonunu tamamladığı 6’ıncı konak olan Kayyumzade Konağı önünde gerçekleşen törende Vali Yurtnaç, “Bugünkü mimari ile kültürel bir zenginlik çıkmıyor. Şu konakların yıkılıp, yerine beton yığınları dikmişiz. Biz tarihimize sahip çıkacağız, sahip çıktığımız oranda geleceğimize sahip çıkmış olacağız. Bu tür tarihi binaların korunmasında valilik olarak biz de gereken desteği vereceğiz” ifadelerinde bulunurken,

Yozgat Belediye Başkanı Arslan ise “Şehir, geçmişi, bugünü, geleceği birlikte yaşatan mekandır. Maalesef Yozgatımıza baktığımız zaman bunu görmemiz mümkün değil. Nasıl ki insanın şehirde bir hakkı varsa, şehrin de insanın üzerinde hakkı vardır. Kentin tarihini yaşatmaya çalışıyoruz, çünkü çok az kaldı. Bu konaktan bir tane var; etrafında binlerce beton bina var ama bu binalar kimsenin ilgisini çekmiyor. Restore ettiğimiz konakların her birinde bir faaliyet yapılacak. Yozgat’ın kültür, sanat ve şiirinin yaşatılmasını istiyoruz.” dedi.

Kayyumzade Konağı, İl Müftü Yardımcısı Süleyman Eroğlu’nun duasıyla hizmete açıldı. Açılış sonrası Vali Yurtnaç ve davetliler konağı gezdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.