Tarihi Bina Millet Kıraathanesine Dönüştürülüyor

Simav Belediyesi tarafından Maliye Bakanlığı’ndan 2018 yılında tahsisi alınan tarihi polis karakolu binası restore edilip millet kıraathanesine dönüştürülüyor.

0
1561

Polis Karakolu olarak kullanılan tarihi ve tescilli bina 19 Mayıs 2011 depreminde hasar görünce boşaltılmış ve kaderine terk edilmişti. Başkan Özkan’ın boş duran binanın sosyal ve kültürel amaçlı olarak kullanılmasına yönelik isteği ve Maliye Hazinesi’nin bu konudaki oluru ile yapılan ihale sonucunda başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Simav’ın tarihi ve tescilli en önemli binalarından birisi olan eski polis karakolunun tadilat ve restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından tarihi bina millet kıraathanesi olarak hizmete açılacak.

Cumhuriyet Caddesindeki eski polis karakolunun Millet Kıraathanesi olarak hizmete girmesi için tadilat ve restorasyon çalışmasını sürdürdüklerini ifade eden Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan,  çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte millet kıraathanesi olarak hizmete açacakları tarihi bina ile ilgili, “İlçenin en işlek yeri sayılan Cumhuriyet Meydanındaki Karakol binası Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna göre sit alanı içerisinde kalıyor ve tarihi bir bina olarak görülüyordu. Mazisi bir hayli eskilere dayanan tarihi bina içerisinde tamir ve onarım çalışması bile yapamıyorduk. Polis karakolunun taşınması ile birlikte atıl durumda kalan şehir merkezindeki tarihi binayı yeniden canlandırmak ve işlevsellendirerek ilçe halkının kullanımına sunmak için Maliye Bakanlığımız ile görüşmeler yaptık. Yapmış olduğumuz bu görüşmeler neticesinde de tarihi bina Maliye bakanlığı tarafından belediyemize tahsis edildi. Bizde tarihi binamızın restore edilerek millet kıraathanesine dönüştürülmesi için çalışmalara başladık. Bu güne kadar yapılan çalışmalar kapsamında binanın çökmeye yüz tutmuş çatısı, çatı ve odaların tavan karkasları, ahşap tavanları tamamen yenilenirken iç duvarları tarihi dokusuna uygun tekrar sıvandı, kapıları ve pencereleri yine eski özelliğini taşıyacak şekilde yapılması için söküldü. Şuan da devam eden çalışmaların tamamlanması ile birlikte bu tarihi binamızı, millet kıraathanesi olarak Simavlı Hemşerilerimizin hizmetine sunacağız.” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.