Simav Belediyesi Kent Müzesi Açıldı

Simav ilçesinde belediye tarafından 1 milyon lira harcamayla kentin tarihi değerlerini gelecek nesillere aktarmak amacıyla oluşturulan 'Kent Müzesi' törenle açıldı.

0
1656

2009 ve 2011 depremlerinde hasar gördüğü için boşaltılan, geçtiğimiz dönemin Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan tarafından müze olarak kullanımına kısmen de olsa başlanan Cumhuriyet Caddesi üzerindeki tarihi Osmanbey İlkokulu binası, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Sakarya’ya tayin olan Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’in onur konuğu olduğu törenle resmen Simav Belediyesi Kent Müzesi olarak hizmete açıldı. Müzenin açılışına; Vali Ahmet Hamdi Nayir, Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, Simav Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Mustafa Matar, Simav Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Gavas, Simav Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Rüştü Güntürkün, Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün, protokolün diğer üyeleri, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, köy ve mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı.  Kent Müzesinin oluşumu için her türlü fedakârlığı gösteren Belediye Başkanı Süleyman Özkan, “Müze olarak hizmete açtığımız Osmanbey ilk mektebi benim için hayatımın en önemli parçalarından bir tanesi. Çünkü ben 1961 yılından itibaren bu okulda birinci, ikinci ve üçüncü sınıfı okudum. Annem bu okulda hademe idi.

1982 seçim dönemi bende lise yıllarına kadar bu okulda anneme yardım ettim. Bu okulda 5 sene geceleri annemle beraber kaldım, bu okulu bekledim. Bu okulun müze olmasında, başkan yardımcılığı görevimde Sayın Kasım Karahan döneminde benim gibi başkan yardımcısı olan Sayın Hasan Doğan Eren ile birlikte bu okulu İl Özel İdaresinden aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığından tahsisini istedik. Kent Müzesi, çalışmalar küçük küçük başladı. Envanterler topladık. Güzel şeyler yapıldı ama nasip bugüneymiş. Ben Müze çalışmalarını benden önce başlatan Belediye Başkanımıza, başkan yardımcımıza teşekkür ediyorum. Tabi yapılan işin bilimsel olması lazım. Emek verilmesi lazım. Bilindiği gibi Tarihi Kentler Birliği, Çekül Vakfı var. Türkiye’nin Müzecilik alanında duayeni Prof. Dr. Metin Sözen de var. Sayın Sözen’in büyük desteklerini aldık. Kütahya İl Özel İdaresinin büyük desteğini aldık ve geçtiğimiz son bir ay içerisinde ilimizden tayinle ayrılışına üzüldüğüm Sayın Valimiz Ahmet Hamdi Nayir’in de 200 bin TL bu okula bir hibesi oldu. Kendisinden Allah razı olsun. Bu okulun müze olmasında büyük bir maliyet yaşandı. Kolay olmuyor. Yaklaşık belediyemize maliyeti 1 milyon TL. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.