“SEYİTGAZİ BİRLİKTE DAHA GÜZEL”

Göreve başladığı günden bu güne alışılmış belediye başkanı profilinin dışına çıkan ve gönül kapılarını ardına kadar açan Belediye Başkanı Hasan Kalın, şehrin fiziki gelişimi noktasında ortaya koyduğu başarılı projelerinin yanında sosyal anlamda da insanlara dokunan ve gönül köprüleri kuran bir anlayış çerçevesinde hareket ediyor

0
2119

Toplumun her kesimini kucaklayan, kapısını çalıp hoş sohbeti, ilgi ve alakası ile insanların gönlünü fetheden Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan Kalın, hem hizmet belediyeciliği alanında hem de Gönül Belediyeciliği alanında ortaya koyduğu çalışmalarla Seyitgazi’de birlik ve berberliğin hakim olduğu güzel bir atmosfer oluşturdu. Göreve geldiği günden beri her zaman halkın içinde olan ve her fırsatta vatandaş ile bir araya gelen Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan, halkın içine girerek yaptığı ziyaretlerde halkın sıkıntılarını dinliyor, taleplerini alıyor. 7’den 70’e tüm hemşehrileriyle büyük bir muhabbet ve gönül bağı kuran Başkan Kalın, sürekli halkın içinde. Toplumun her kesiminin kapısını çalıp hoş sohbeti, ilgi ve alakası ile insanların gönlünü fetheden Başkan Hasan Kalın, azmi, hoşgörüsü ve babacan tavrıyla Seyitgazi’de 7’den 70’e herkesin takdirini kazanmış durumda. Bu şehre ve bu şehrin insanına gönül verdiklerini ve onlar için her şeyin en iyisini yapma gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Belediye Başkanı Hasan Kalın, “Hemşehrilerimizin yaşamlarını kolaylaştıracak ve yaşam kalitesini artıracak fiziksel çalışmaların yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetlerimiz de önemsediğimiz bir diğer husus. Bu faaliyetlerimizi yürütürken göz önünde bulundurduğumuz en önemli nokta ise Seyitgazi’mizi bir bütün olarak görmemiz.

“Bir olalım, iri olalım, diri olalım” cümlesi hayat düsturumuz. Bu düstur çerçevesinde Seyitgazi’yi 7’sinden 70’ine kucakladık. Her zaman halkımızın yanında olduk. Hizmet yolculuğumuzda halkımız her zaman bize güç oldu, enerji oldu, aş oldu, umut oldu, sevda oldu. İlçemizdeki değişimin ve gelişimin arkasında birlikteliğimiz ve her zaman halkımızın bize olan güveni ve desteği yer aldı. Düzenlediğimiz onlarca etkinlik çerçevesinde, mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev halkımızla buluştuk. Konuştuk, dertleştik, paylaştık. Hemen hemen bütün vatandaşlarımızla kucaklaştık, hasbihal ettik. Yüzler güldürdük, derde derman olduk, gönüller yaptık. Bir yandan nitelikli yatırımlar, temel belediyecilik, diğer taraftan sosyal-kültürel belediyecilik ile modern bir ilçe inşa etme gayretinde olduk. Biz bu şehir ile dertlendik, bu şehre gönlümüzü verdik.” dedi.

Eski Köy Okulları Hayat Buluyor, Frig Vadisi Canlanıyor

Seyitgazi Belediyesi “Eski Köy Okulları Hayat Buluyor, Frig Vadisi Canlanıyor” projesi kapsamında TANAP’dan hibe almaya hak kazandı.

TANAP (Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi) Boru hattı boyunca ekosistem ile uyumlu bir birlik kurarak ekonomik ve sosyal kalkınmayla ve doğalgaz kaynaklarının korunmasına katkı sağlamak amacıyla, sosyal ve çevresel projelere hibe desteği veren  TANAP’ın bu yıl destekleyeceği Seyitgazi Belediyesi’nin  “Eski Köy Okulları Hayat Buluyor, Frig Vadisi Canlanıyor” projesi kapsamında 17 köy okulu tadil edilerek, ziyaretçilere ve bölgede yaşayan halka hizmet veren sosyal donatılara dönüştürülecek. Ayrıca bölgede sosyal alan oluşturulması, lokal spor faaliyetlerinin desteklenmesi, ilçenin agro turizm (Kırsal alanda yaşayan insanlar tarafından verilen turizm hizmeti) altyapısının geliştirilmesi ve halihazırda var olan turizm potansiyelinin daha da artırılması hedefleniyor.

Seyitgazi’nin Kalkınmasına Katkı Sağlayacak

Seyitgazi’deki İdrisyayla, Sandıközü, Göcenoluk, Karaören, Büyükyayla, Gökbahçe, Kümbet, Yapıldak, Çukurca, Şükranlı, Sarıcailyas, Gümüşbel, Yazıdere, Cevizli, Bardakçı, Ayvalı ve Sarayören Mahallelerinde başlayan bakım, onarım ve yenileme çalışmalarının tamamlanması ile birlikte; Seyitgazi İlçesinin sosyokültürel birikiminin korunmasına ve ekonomik ve turistik anlamda kalkınmasına katkı sağlamak. Frig Yolu adı verilen yürüyüş güzergâhını turizm faaliyetleri ile canlandırarak turizm destinasyonu (gidilecek yer) haline getirmek. Frig Vadisi güzergâhı üzerinde projenin uygulanacağı mahallelerde geleneklerin yaşatılmasına katkıda bulunmak. Köyden ekonomik endişelerle göç yoluyla şehre giden nüfusun, gerçekleştirilecek çalışmalar neticesinde artan gelir potansiyeliyle köye dönmesinin önünü açmak. Yörenin turistik ve sosyokültürel, ekonomik anlamda kalkınmasına katkı sağlamak. Frig Yolu canlandırılarak turizm merkezi haline getirilmesi. Mahallelerde ki bireylerin yapılacak olan faaliyetlerle üretken hale getirilmesi ve istihdam potansiyellerinin artırılması. Köy kültürünün modern yaşama entegre edilerek yeni kuşakların köy kültürü ve doğal yaşama özendirilmesi ve yöre insanının agro turizm (Kırsal alanda yaşayan insanlar tarafından verilen turizm hizmeti) yaklaşımıyla ilgili bilinçlendirilmesi. Köydeki tarımsal ve yöresel ürünlerin satışı ve pazarlamasıyla bu ürünlerdeki katma değerin artışını sağlamak gibi temel amaçların gerçekleşmesi bekleniyor.

Seyitgazi Cazibe Merkezi Olacak

İlçedeki vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda, çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü belirten Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan Kalın, atıl durumdaki eski 17 köy okulunun tadilatının tamamlanmasıyla, proje kapsamında iştirakçilerle yapılacak olan değerlendirme toplantıları, Frig Festivali’nin gerçekleştirilmesinin sağlanacağını belirtti. Başkan Kalın, Frig yolu üzerinde bulunan mahallelerdeki bireylerin turizm, organik tarım ve hayvancılık alanlarında eğitileceğini belirtti. Hasan Kalın, “Eski Köy Okulları Hayat Buluyor, Frig Vadisi Canlanıyor” projesi kapsamında köy okullarımızı tadil ediyor, bölgede yaşayan halka hizmet veren sosyal alanlara dönüştürüyoruz. Bu projemizin TANAP tarafından desteklenmesi projeyi farklı bir boyuta taşıdı. Sosyokültürel anlamda Seyitgazi’ye önemli bir katkı sağlayacak olan projemiz ekonomik ve turistik anlamda da Seyitgazi’ye katma değer sağlayacak. Seyitgazi’nin tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri daha çok tanıtılacak ve bu sayede yöreye daha çok turist gelecek. Seyitgazi’miz cazibe merkezi haline gelmiş olacak.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.