“ŞEHİRLER TEPESİ BAYRAKTEPE KANGAL’A FARKLI BİR ÇEHRE KAZANDIRDI”

Kangal Belediyesi tarafından vatanı için canlarını feda eden şehitlerimizin anısına yaptırılan Kangal Şehitler Kalesi Bayraktepe muhteşem görüntüsü ve manevi atmosferi ile Kangal’ın önemli cazibe merkezlerinden biri haline geldi.

0
2440

Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk´ün girişimleriyle Kangal ve Kangal´a bağlı köylerde şehit olan 23 vatan evladı için oluşturulan Kangal Bayraktepe Şehitler Kalesi’nin yapım çalışmaları tamamlandı. Hem estetik açıdan hem de manevi atmosferi ile Kangal’a yakışan ve değer katan önemli bir projeye imza attıklarını söyleyen Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, “Kars’ın Kağızman ilçesinde 1993 yılında şehit olan Piyade Çavuş Üzeyir Gençdoğmuş’un cenazesinin Sivas’ın Kangal ilçesine defnedilmesiyle rivayete göre şehidin mezarından Şehitler Tepesi olarak bilinen yere ışık yansıdı. Bunun üzerine başlattığımız çalışmayla şehidin mezarından ışık gelen tepeye 2 bin 500 metre kare alana 4.5 metre yüksekliğinde yapay kale yapıldı. Kaleye 9 adet 9 metre uzunluğunda kule yapıldı ve şehitler için de 23 adet bayrak dikildi. Şehitler Kalesi Bayraktepe Projesi ile tüm şehitlerimiz için milli ve manevi destek sağlanmaya çalışılmıştır. Kale, şehitlere karşı bir vefa bir saygı ve manevi hava oluşmasını sağlamış olup; Kangal ilçesine bu anlamda yapılmış ilk kaledir. Ayrıca Şehitler Kalemiz ülkemizde son zamanlarda yaşanmış olaylara karşı da manevi bir hava oluşturmaktadır.” dedi.

Anlamlı bir projeyi ilçeye kazandırdıklarını ifade eden başkan Öztürk, sözlerine şöyle devam etti: 23 bayrağımız, 23 şehidimiz var, ilçede onları temsil ediyor. Büyük bayrağımızda devleti temsil eder. O güzergahtan yani ilçeye batıdan ve doğudan gelip gidenler oraya baktığında işte bu memleket vatanına bayrağına milletine aşık bir memleket diyorlar. Onun içerisinde şehitlerimizin resimleri de vardır 1m2 büyüklüğünde insanlar ziyaret edip Fatiha okuyor bizde onlarla mutlu oluyoruz. Bayraktepe Şehitler Kalesi, büyük ilgi görmeye başladı. Şehitlerimizi temsilen alana diktiğimiz 22 bayrağımızın yanı sıra tepe üzerinde yükselen surlar, kale içerisinde şehirlerimizin fotoğraf ve isimlerinin bulunduğu alan ve kalenin girişinde oluşturduğumuz şehit asker heykeli vatandaşlarımız tarafından büyük bir ilgi gördü.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.