“ŞARKIŞLAMIZ BUGÜNKÜNDEN DAHA GÜZEL OLACAK”

Şarkışla ilçesinin bugününün yapılan yatırımlarla dünden daha güzel ve yaşanabilir bir hale geldiğini belirten Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, Şarkışla’nın yarınlarını bugünden daha güzel hale getirmek için çaba harcadıklarını söyledi.

0
1367

Şarkışla’nın geleceğine yönelik önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini ifade eden Şarkışla Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, “Şarkışla tarihinin en önemli ve en kapsamlı projelerinden biri olan altyapı projesi kapsamında bir şehrin alt yapısı denildiği zaman akla gelen bütün unsurları değiştirmiş olacağız. Hükümetimizin yapmış olduğu Kanak Barajından içme suyunu vatandaşlarımıza temiz borularla bu çalışmaların neticesinde ulaştıracağız. Bu proje 150 milyon liralık bir çalışma. Şehrimiz inşallah alt yapısıyla daha yaşanılabilir bir yer olacak. 2 yıl içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Böyle bir işe bizim el atmış olmamız inanıyorum ki Şarkışlalının takdirini de kazanmamıza vesile olacaktır. Çünkü Şarkışla halkının takdirini kazandığımız zaman Allah´ın da rızasını kazanacağımıza inanıyoruz. O yüzden de bu proje bizim için çok büyük bir iş. Bu işi yaparken tabii ki su kesintileri de olacak, toz toprak da olacak, çukurlar da açılmış olacak. Çünkü bir yoldan altyapı geçtiği zaman hemen arkasından aynı süratte üstyapının yapılması söz konusu olmadığından dolayı bu tür aksaklıklar çıkacak. İnanıyorum ki sabrın sonu selamettir, sabredenler kazanmıştır. Şarkışlalılar bugüne kadar sabretti, bundan sonra da sabredeceğine inanıyorum. Şarkışlamız gelecekte bugünkünden daha güzel olacak. Altyapıdaki dev yatırımımızın dışında fiziki anlamda şehrin ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Şehrimizin daha modern bir görünüm kazanması için yol, asfalt, kilitli parke, kaldırım ve peyzaj çalışmalarımız ilçe genelinde devam ediyor. Şehrin vitrini olacak kent meydanı konusunda çalışmalarımızın önemli kısmını tamamladık. Bunun yanında 2014 den bu yana yaptığımız çalışmalara, gençlerimiz ve yaşlılarımızın sosyal aktivitelerini artırabilmek için, her mahallemizde olmak üzere toplamda içerisinde oturma alanları, çocuk oyun gurupları ve spor aletlerinin bulunduğu 41 park, gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak durması amacıyla 14 adet de tam teşekküllü halı sahalar yaptık. Bunun yanında sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde halkımızın tüm kesimini kapsayan çalışma ve faaliyetler gerçekleştirdik. Ramazan aynın bereketini ve güzelliklerini iftar sofralarında ve çeşitli etkinliklerimizle hemşerilerimizle birlikte yaşıyoruz. Yetim çocuklarımızın yüzünü güldürmek için çeşitli hediyeler veriyor, etkinlikler düzenliyoruz. Çocuklarımıza yönelik spor ve yaz okullarımız devam ediyor. Hanımlarımıza öncelik verdiğimiz kültürel faaliyetler ve çeşitli geziler düzenliyoruz.” dedi.

ŞARKIŞLA’DA ALTYAPI DEVRİMİ

Şarkışla’nın yıllarca en büyük kanayan yarası durumunda olan altyapı sistemi baştan aşağı yenileniyor. Şarkışla Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz’un büyük önem verdiği ve uzun süredir üzerinde çalıştığı altyapı projesi kapsamında asbestli içme suyu isale hattı, arıtma, su şebekesi, kanalizasyon şebekesi ve yağmur suyu hattı yenilenecek.

Alt yapıyla ilgili ciddi sıkıntılar yaşayan Şarkışla’da Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, Şarkışlalı için hayati önem taşıyan bu alt yapı sorunlarının artık çözülme noktasına geldiğini ifade etti. Şarkışla Belediyesi’nin prestij projelerinden olan 150 milyon liralık altyapı projesinde çalışmalar son sürat devam ediyor. 2020 yılında tamamlanması planlanan proje ile Şarkışla adeta baştan sona dönüşecek; isale hattı, arıtma, su şebekesi, kanalizasyon şebekesi ve yağmur suyu hattı yenilenecek. Şarkışla’nın en büyük sorunun altyapı olduğunu dile getiren Oğuz, “Yıllarca bu sorun gündeme alınmış ancak önceki yönetimler neticeye ulaşamamış. Biz de göreve gelir gelmez bu hayati önem taşıyan soruna el attık; çok şükür sonuçlanmak üzere. Ayrıca Şarkışla’da 1 metre dahi yağmur suyu hattı yoktu. Her yağmur yağdığında bu nedenle sıkıntılar yaşanıyordu; bunun da önüne geçildi. Diğer yandan belediyemiz araç filosunun en çok çalışan 2 aracı; 2 vidanjörümüzdü. Sebebi ise rastgele, düzensiz yapılmış kanalizasyon sistemi. Kanalizasyon şebekesinin bütünüyle değişmesi gerekiyordu; 150 milyon lira maliyetli bir proje hazırladık ve sunduk. İl Bank tarafından onaylandı, projemiz. Şu an yer teslimi ve imalat işleri başladı. Bu, içinde yağmur suyu, içme suyu, kanalizasyon şebekeleri, Kanak Barajı’ndan su temin ettiğimiz bölümde isale hattı yapımı, üzerinde arıtma ve yeni depo yapımını kapsayan bir proje. Hayata geçmesiyle Şarkışla yepyeni, sıfırdan kurulan bir yerleşim gibi olacak.

“Şarkışla’nın En büyük Sorunu Ortadan Kalkıyor”

Şarkışla’nın en büyük problemi su şebekesinin asbestli borulardan oluşması ve su alınan havzanın da arsenikli olması. Dolayısıyla her ikisi de insan sağlığına zarar veriyordu. Yıllarca bu sorun gündeme alınmış ancak bizden öncekilerin hiç biri bunu yapamamıştı. Seçim çalışmalarımızda vatandaşlarımıza bu sorunu çözüme kavuşturup kendilerine temiz bir su içireceğimiz hususunda bir söz vermiştik. Geldiğimiz günden itibaren bu konuda çalışmalarımızı başlattık ve uzun bir süreçten sonra şükürler olsun çalışmalarımızı neticelendirdik. Şarkışla’nın altyapısı ile ilgili başlattığımız çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor. Şarkışla’mıza Kanak Barajı’ndan temiz suyu alarak isale hattı yapıyoruz, onun üzerine bir tane arıtma yapıyoruz. Yeni bir depo yapıyoruz. Su şebekesini tamamen değiştiriyoruz.

KANALİZASYON ŞEBEKESİ DE YENİLENECEK

Altyapı sadece içme suyu şebekesinden ibaret değil. Aynı zamanda bütün Şarkışla´nın kanalizasyon şebekesi de değişecek. Tamamen yerleşim olan yerler ve imara açık olan alanlar dahil olmak üzere. Kanalizasyonla ilgili ciddi sıkıntılarımız var. Çünkü bizim 2 tane vidanjörümüz var, 2 tane vidanjör en fazla çalışan aracımız. Bunun sebebi rast gele bir kanalizasyon sistemimizin oluşu. O yüzden kanalizasyon şebekesinin de tamamen değiştirilmesi gerekiyordu. Bu proje kapsamında kanalizasyon şebekesini de yenileyerek bu sıkıntımızı da ortadan kaldırıp daha düzenli bir alt yapı sistemi kuracağız.

“Yağmur Suyu Hatları Yapılacak”

Artı 1 metre yağmur suyu hattımız yok. Ana arterlere yağmur suyu hattı yapıyoruz. Çünkü yağmur suyu temiz bir su. Direkt dereye deşarj edilmesi lazım, arıtmaya girmemesi gereken bir su. O yüzden de bu yağmur suyu hattını yaparak çarşı merkezde ve diğer mahallelerimizde özellikle bodrum katlarda meydana gelen su baskınlarını engellemek istiyoruz.

2020 Yılında Bitirilmesi Hedefleniyor

Bu seçimler öncesindeki son senemiz, doğrudur. Ama ne Şarkışla’nın son senesi ne de Şarkışla insanının. O yüzden de önemli olan bu işin yapılması; ne zaman, kimin döneminde yapıldığı, seçim öncesi, sonrası kesinlikle önemli eğil. Bu işi başlattık, inşallah 2 yıl gibi bir sürede tamamlanmış olacak. 150 milyonu bulan maliyetin yarısını SUKAP kapsamında hibe olarak temin ettik. Biz Şarkışla olarak daha önce de bu kapsamda yaklaşık 50 bin kişiye hitap edebilecek bir atık su arıtma tesisi yapmıştık o nedenle şebeke yenileme çalışmalarımızın önü açılmıştı.” dedi.

ÇOCUKLARIMIZA YÖNELİK PARK VE SPOR ALANLARI

Çocuklarımızın güvenle ve sağlıkla oyunlar oynamalarını, mahalle kültürünü önemseyen bir anlayışla yetişmesini sağlayacak park ve halı sahalar oluşturduklarını söyleyen Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, bu çalışmalarla ilgili “Çocuklarımızın geleceği ülkemizin geleceğidir düşüncesi ile çocuklarımızın daha sağlıklı ortamlarda oynayabileceği, tehlikelerden uzak bir ortamda sosyalleşerek, mahalle kültürü ve mahallelilik bilinci gelişerek oynayacakları oyun alanları oluşturmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar, 41 tane park yaptık; halen yapmaya da devam ediyoruz. Ayrıca 14 tane de halı saha yaptık. Her mahallemizde bir tane halı sahamız mevcut. Çocuklarımız arzu ettikleri zamanlarda bu sahalarımızda sportif faaliyetler de bulunabimekte. Ücretsiz olarak bu alanda istifade ediyorlar. Dolayısıyla çocuklarımız trafikten uzak, tehlikesiz ve sağlıklı ortamlarda sportif aktivitelerde bulunabiliyorlar. Bizim nüfusumuz 23.000. Bu nüfusa sahip hiçbir ilçede bu kadar halı sahanın olduğunu zannetmiyorum. Bu çalışmalarımızın sosyolojik olarak da büyük katkıları var. Çünkü sanal dünyada çocukları tehdit eden birçok tehlike var. Çocuklarımızın sağlıklı bir gelişim gösterebilmesini sağlamak ve çocuklarımızı sanal dünyadan gerçek dünyaya çekmenin gayreti içerisindeyiz. Ayrıca çocuklarımızın arkadaşlık ilişkilerini geliştireceği, mahalle bilincini artıracağı ortamlar oluşturduk. Allah’a şükürler olsun, çocuklarımızda bu çalışmalarımızdan gayet memnun. Park ve spor alanlarını ziyaret ettiğimizde çocuklar boynumuza sarılıp başkan amca hoş geldin diyor. Çocukların memnuniyeti bizim memnuniyetimiz. Çocuklarımızın bu şekilde sağlıklı büyümesi de ilçemizin geleceğinin de sağlıklı olmasının işaretidir. Dolayısıyla biz de çocuklarımızda yapılan bu hizmetlerden memnun.” dedi.

“Sosyal ve Kültürel Çalışmalarla Şarkışlalıları Bir Araya Getiriyoruz”

Sosyal ve kültürel anlamda önemli ve özel günlerde çeşitli faaliyetler, organizasyonlar düzenlemeyi, bir başka ifadeyle hemen her vesile ile ilçe halkını bir araya getirmeyi ihmal etmediklerini ifade eden Başkan Oğuz, özellikle Ramazan Ayları’nda her akşam 600 kişilik İftar Sofraları kurduklarını ve bunu iftar çadırında değil lüks lokanta ortamında gerçekleştirdiklerini belirtti. Başkan Oğuz, iftar sofrasına katılamayanlara da yemeklerini gönderdiklerini söyleyerek, “Her Kadir Gecesi’nde de sokak iftarı ile tüm Şarkışlalıyı bir araya getiriyoruz. Ramazan’ın 14. Günü Dünya Yetimler Günü olduğundan, ilçemizin 12 mahallesinde yaşayan yetimlerimizi, muhtarlarımız aracılığı ile tespit ediyoruz. Bu yetimlerimize çeşitli hediyeler veriyor, etkinlikler düzenliyoruz. Gurbetçilerimize yönelik etkinliklerimiz var. Öte yandan çocuklarımıza yönelik spor ve yaz okullarımız devam ediyor. Hanımlarımıza öncelik verdiğimiz kültürel faaliyetlerimiz var, devam eden.” ifadelerinde bulundu.

ŞARKIŞLA’YA 6 MİLYON TL DEĞERİNDE MESİRE ALANI

Şarkışla Göleti Mesire Alanı’na ilişkin de açıklamalarda bulundu: “Şarkışla’ya Sivas’ta ses getirecek örnek bir mesire alanı kazandırıyoruz. Şarkışla için önemli bir ihtiyaç, özellikle de gurbetçi vatandaşlarımızın memleketlerine gelmesiyle bu konudaki talep ve beklenti daha da artıyor. O nedenle böylesine büyük bir projeye giriştik. Hem ziyaretçilerimizin hem de bölgedeki insanların ilgi göstereceği, insanların tüm beklentilerini karşılayacak alan, tesis ve donatıların yer alacağı çok güzel bir mesire alanını ilçemize kazandıracağız inşallah.

“Kent Meydanı Şehrin Gelişimine Farklı Bir Boyut Kazandıracak”

Çok önem verdiğimiz bir diğer çalışmamız da kent meydanı. Burada belediye olarak alıp İçişleri Bakanlığı’na tahsis ettiğimiz alanda Hükümet Konağı’mız yeni yapıldı. Buradaki tüm eski binaları istimlak ettik; yine aynı meydanda Muhsin Yazıcıoğlu Camii inşa ettik. Belediye olarak büyük destek sağladık. Çünkü borçları nedeniyle tamamlanamayacak hale gelmişti, müdahale ettik.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.