“SARIZ’DAKİ FİZİKİ GELİŞİMİ, SOSYAL GELİŞİM VE DEĞİŞİMLE PEKİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Sarız Belediye Başkanı Ömer Faruk Eroğlu, 9 yıllık belediye başkanlığı görevi süresince gerçekleştirdikleri yatırımlarla fiziki anlamda önemli bir değişim ve gelişime imza attıkları Sarız’da, bu değişim ve gelişimi sosyal anlamda pekiştirme çabası içerisinde olduklarını ve bu doğrultuda çalışmalarına yön verdiklerini ifade etti.

0
1391

2 dönemdir Belediye Başkanlığı görevini yürüten ve bu süre zarfında Sarız’da önemli işlerin altına imza atan Ömer Faruk Eroğlu, hiçbir ayırım gözetmeksizin kimseyi ayrıştırmadan ve ötekileştirmeden hizmet üretmeye çalıştıklarını belirterek “Seçim sürecine girdiğimiz bu günlerde çalışma tempomuzu daha da artırarak başlattığımız çalışmaları bitirme ve verdiğimiz sözleri yerine getirme gayreti içerisindeyiz. Bu güne kadar şehrimizin ve ilçe halkımızın ihtiyaçlarını karşılamak noktasında önemli işlere imza attık. Şehri fiziki anlamda önemli ölçüde değiştirdik. Yaptığınız çalışmaların takdir edilmesi ve Belediye başkanının halk tarafından sevilmesi güzel bir olay. Takdir ve kısmet neyse o olacak. Halk istemezse teveccüh göstermezse ne yaparsanız yapın bir anlam ifade etmez. Halk yapılanı görüyor. Biz seçim kaygısıyla değil, memleketimize, memleketimizin güzel insanlarına hizmet için bu yola çıktık. Aynı şekilde de devam edeceğiz. Gönül çok şey ister. Sarız halkının her türlü hizmete ihtiyacı da var, hakkı da var. İnsanların ekonomik olarak, kültür olarak, eğitim olarak daha yüksek yaşam standartlarında yaşamasını isteriz. Hepimiz bundan mutlu oluruz. Önemli olan bu. Huzur ve sağlığın temelinde de bunlar vardır. Şehrin imarı, gelişimi elbette önemlidir. Ama en önemli olan şey insanların kaynaşmasını sağlamak. Ayrımcılığı, ayrışmayı ve ayrıştırmayı ortadan kaldırmak gerekiyor. Hepimize düşen görev bu. Fiziki gelişimi, sosyal gelişim ve değişimle pekiştirmemiz gerek. Bu makama geleli 9 yıl oldu çok şükür. Ben sadece seçim günü Cumhuriyet Halk Partilisiyim. Cumhuriyet Halk Partisi beni ilgilendirir elbette. Ama bu göreve seçildikten sonra parti rozeti ortadan kalkar. Şehrimize, şehrimizin insanına hizmet başlar. Bunun için seçildiysek. Bunu yapmamız lazım. Ayrımcılığa, ayrıştırmaya değil bütünleştirmeye ve birleştirmeye gayret etmemiz lazım. Şükürler olsun 9 yıllık süreci bu şekilde geçirdik. Bundan sonrada bu şekilde devam eder inşallah.” dedi.

Sarız Belediye Başkanı Ömer Faruk Eroğlu, gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili ise “24 Haziran seçimlerinin ülkemiz için hayırlı, huzurlu, sağlıklı ve güvenli olmasını temenni ediyorum. Ülke bizim ülkemiz. Bu ülkede hepimiz yaşıyoruz. Bu geminin içerisinde hepimiz varız. Hiç kimsenin bu ülkede kaos ortamı isteme hakkı olmamalı. Cumhurbaşkanı adaylarımızın hepsine başarılar diliyorum. Bizleri yönetecek insanların çok daha akıllı, çok daha bütünleştirici, çok daha ılımlı, insanları kaynaştırarak hareket etmesi lazım. İnşallah ülkemiz ve milletimiz için hayırlısı olur.” açıklamasında bulundu.

“Ayağımızı Yorganımıza Göre Uzatıyoruz”

Altyapıdan üst yapıya, çevre düzenleme çalışmaların araç parkının güçlendirilmesi çalışmalarına kadar her alanda sahip oldukları imkânları en verimli şekilde kullanıp hizmet üretmeye çalıştıklarını ifade eden Sarız Belediye Başkanı Ömer Faruk Eroğlu, “İmkanlarımız dahilinde, imkanlarımız neye elverdiyse proje ve hizmetlerimizle o ölçüde vatandaşlarımızın yanında olduk. Bazen yetişemediğimiz konular da oldu. Şuan da İç Anadolu Bölgesinde en borçsuz belediyelerinden bir tanesiyiz. Borçlanmayı sevmeyen bir belediye başkanıyım. Ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. Yaptığımız hizmet ve projelerle ilgili yeni kaynaklar yaratma çabası içerisinde olduk. İlçemizin menfaatleri doğrultusunda ihtiyaç duyulan alanlarda projelerimizi gerçekleştirirken elimizdeki ve temin edebildiğimiz kaynaklara göre hareket ediyoruz. Önemli olan kaynağı bulmak. Hazırladığımız proje için kaynak bulduğumuz da projeyi hemen hayata geçiriyoruz.

“Altyapı Sorununu Ortadan Kaldırdık”

Sarız’da bu güne kadar gerçekleştirdiğimiz hizmet ve yatırımlarda birinci önceliğimiz altyapı oldu. Daha önceki 2009-2014 döneminde Sarız’ın altyapısı ile ilgili su olsun kanalizasyon olsun merkezdeki 8 mahallemizde hiçbir sorun kalmadı. Hepsini bitirdik. İhtiyaç duyulan alanlarda gerçekleştirdiğimiz altyapı çalışmalarımızı da tamamladık. Sadece KCETAŞ’ın enerji hatlarını yer altına alınması ile ilgili bir çalışması vardı. Çok şükür o da bitti. Bu süreç bizi baya zorladı ve yordu ama Sarız’ın geleceği için mutlaka yapılması gerekiyordu. Bunu da gerçekleştirdik.

Üst Yapı Çalışmaları Tamamlanıyor

Üst yapıda kilit parke döşeme çalışmalarımızı başlattık. İlçe merkezi bu anlamda önemli bir değişim yaşadı. Kırsal mahallelerimize de peyderpey hizmet götürüyoruz ama şuan da Sarız’ın merkezi biraz daha güzelleşti. Daha güzelleştirme, daha şık bir haline getirmemiz gerekiyor. O konuda da çalışmalarımız artarak devam ediyor. Yaklaşık 25 bin metrekare biz kendimiz kilitli parke çalışması yapacağız. 25 bin metrekare civarında da Kardeş Belediyemiz Mersin Yenişehir Belediyesi’nin destekleriyle yapacağız. Desteklerinden dolayı hemşerimiz Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç’e teşekkür ediyorum.

TOKİ PROJESİNDE SONA GELİNDİ

Sarız toplu konut alanında yeni bir şehir kuruluyor. İlk etapta çalışmalar hummalı bir şekilde devam ediyor. Önem verdiğimiz 110 konutluk TOKİ projemiz son aşamaya geldi. 7 bloktan oluşan 110 konutluk projemiz bir, bir buçuk ay içerisinde teslim edilecek. Kaba inşaat çalışmaları tamamlandı ince işler de bitmek üzere gerçekleştirecek çevre düzenleme çalışmalarının da tamamlanması ile projemizin ilk etabını tamamlamış olacağız. Bütün konutlarımız satıldı hak sahiplerine inşallah anahtarlarını teslim edeceğiz. Modern yaşam alanları oluşturmak noktasında önem verdiğimiz bu proje Sarız’ın gelişimi ve beklentilerin karşılanması adına son derece önemli. Bu proje ile sadece ilçedeki konut ihtiyacını karşılamıyoruz.

 “İhtiyaçlara Göre Çalışmalarımız Devam Ediyor”

Öncelikli çalışmalarımızı tamamladık. İhtiyaç duyulan mahallelerimizde ise çalışmalarımız devam ediyor. Bunun dışında düzenleme çalışmalarımız devam ediyor. İlçe merkezimize 2 adet park kazandırdık. Büyükşehir yasasından sonra Büyükşehir Belediyemizle birlikte ilçemize gençlik merkezi, halı saha, park gibi güzel hizmetler kazandırdık. Araç parkımızı güçlendirme çalışmalarımız devam ediyor. Bu noktada araç parkımıza yeni araçlar kazandırdık. Sağlıklı bir çevre için temizlik çalışmalarımızı eksiksiz bir şekilde yerine getiriyoruz. Daha yeşil ve yaşanılabilir bir Sarız oluşturmak için ağaçlandırma çalışmaları gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Büyük önem verdiğimiz bu konuda da önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Yeni Mahallede bulunan yaklaşık 40.000 m2’lik bir alanımız var. Bu alan, merkeze yakın ve ırmak kenarı yakın burayı değerlendirmek arzusundayız. Elimizden geldiğince imkanlarımız dahilinde bir çok önemli çalışma gerçekleştirdik. İhtiyaçlar ve gelen talepler doğrultusunda gerçekleştirmeye de devam ediyoruz.

Sarız’ın En Önemli Sorunu Göç

Sarız coğrafi yapısı ve doğal güzellikleri ile yaşanabilecek şehirlerden biri ancak sadece bunlar insanların burada yaşaması için yeterli değil. İç barışın ve huzurun sağlanması gerekiyor. İnsanların birbirlerine saygı duyması, sevmesi, huzur ve refah içerisinde yaşamını sürdürmesi gerekir. Bu olmayınca göç başlıyor. Göç şuanda Sarız’ın en önemli sorunlarının başında geliyor. Şuan da Sarız’ın nüfusu 9600 civarında ve her yıl göç veriyoruz. Göçün engellenmesi gerekiyor. Devlet politikası olması lazım. Yerel de bize düşen görev neyse biz bunu yerine getirmeye hazırız. Mesela burada hayvancılık en önemli geçim kaynağı. Şuan da bitme noktasına geldi. Bu olunca da insanlar farklı arayışlara girip göçe başlıyor. Bunu nasıl engelleriz. Geri dönüşü nasıl sağlarız? Bu konu da üzerine görev düşen insanların sorumluluk alması gerekiyor. Bunu yapabilirsek, insanların beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılayacak, huzurlu ve güven içerisinde yaşayabilecekleri bir ortam oluşturursak o zaman göçü önleyerek insanların geri dönüşünü sağlayabiliriz. Bizde imkânlarımız çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz hizmet ve yatırımlarla bu ortamın oluşmasını sağlamaya çalışıyoruz.

 “Toplu Ahır Projesini Sarız’da Hayata Geçirmek İstiyoruz”

Toplu ahır projesi Sarız için önemli ve güzel bir proje olabilir. Bu konuda Bizim de Kaymakamlığımızın da yürüttüğü çalışmalar var. Sarız hayvancılık bölgesi. Hayvancılıkla uğraşan insanlarımızın ahırları ya evlerinin yanında ya evlerinin altında, şehir merkezinde hoş olmayan görüntüler ortaya çıkabiliyor. Tabi bu konuda insanları suçlayamayız. En büyük gelir kaynakları bu. Toplu ahır projesi olursa daha şeffaf bir yaşantı olur. Daha iyi bir gelir elde edebilir vatandaşlarımız. Şuan da ilçemize kazandırmak istediğim en önemli projelerimizden biri bu. Bu konuda projemizi hazırladık. Kaynak bulursak bu projemizi hayata geçirmek istiyorum birçok yerde bununla ilgili sunumlar yapıyoruz. Proje çok maliyetli bir proje bununla ilgili girişimlerimiz devam ediyor. Büyükşehir Belediyemiz de bu konuda belki bizlere destek olabilir.

“Sosyal Belediyecilikte Örnek Çalışmalar Gerçekleştiriyoruz”

Uzak mahallelerden İlçemize gelen çocuk ve bayanlar için Kadın ve Çocuk Konuk Evi oluşturduk. Sosyal belediyecilik anlayışı gereği ev hanımlarına ve öğrencilerimize yönelik yönelik çeşitli kültürel ve turistik geziler organize ediyoruz. Eğitime destek noktasında imkânlarımız çerçevesinde okullarımızın ve öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Yine öğrencilerimize yönelik tiyatro gösterileri gerçekleştiriyoruz. İlkokul öğrencilerine yönelik Sosyal ve Kültürel alanlarda da çocukların gelişmesine yardımcı olabilecek Uçurtma Şenliği düzenledik. Sosyal Belediyecilik alanında hayata geçirdiğimiz önemli bir projemiz de Hoş Geldin Bebek Projesi. Proje kapsamında ilçemizde yeni doğan bebek ve ailelerini ziyaret ederek sevinçlerine ortak oluyor ve özel olarak hazırlanan bebek setlerimizden hediye ediyoruz. ‘Yükümüz Kardeşlik’ sloganı ile hem kahraman Türk askerimizin hem de Suriye’deki masum halkın yanında olmak için yardım tırımızı gönderdik. KOSGEB iş birliği ile ilçemizde girişimcilik kursları açtık. Bunun dışında sürekli halkımızla iç içeyiz. Düğün, cenaze, açılışlar, dernek faaliyetleri ve diğer kurumların etkinlik davetlerine katılarak vatandaşlarımızın her zaman yanında olmaya ve hem sevinçlerine hem de üzüntülerine ortak olmaya çalışıyoruz.”

Kadınlara Yönelik Kanser Taramaları Devam Ediyor

Sosyal Belediyecilik ilkesi çerçevesinde “Erken Teşhis Hayat Kurtarır”  sloganı ile hayata geçirdiğimiz proje kapsamında Sarız Belediyesi olarak kanser konusunda ilçe genelinde Sarızlı kadınlara yönelik kanser taraması hizmeti sunuyoruz. Belediyemiz öncülüğünde Sarızlı kadınlara erken teşhis ve bilgilendirme amaçlı sağlık taramaları çalışmalarımız devam ediyor. Sarız’ın tüm mahallelerinde sağlık hizmetlerinden yeterli ölçüde yararlanamayan vatandaşlarımız için hizmete koyduğumuz bu proje kapsamında İlçe merkezinde ve civarında sağlık taramasından geçmeyen kadın kalmayacak. 2 yıldan beri yürüttüğümüz projenin tamamı belediyemiz tarafından karşılanıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.