“Payas’ta Tarihi Dokuyu Koruyarak Modern Bir Şehir Kuruyoruz”

Payas Belediyesi öncülüğünde Çağlalık Mahallesi’nde hayata geçirilen Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi ile yeni ve örnek bir şehir kuruluyor. Tarihi ve doğal dokuyu bozmadan modern dokunuşların yapıldığı proje modern mimari yapısıyla da dikkat çekiyor.

0
1931

Çağlalık Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesinin hayata geçirilmesi ile Payas’ta tarihi ve doğal dokuyu bozmadan yeni bir şehir kurduklarını belirten Belediye Başkanı Bekir Altan, proje hakkında;  “TOKİ tarafından gerçekleştirilen 7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Mimari Proje Yarışması’nda Çağlalık TOKİ Projesi Akdeniz Bölgesi Birincisi olarak seçildi. Belediye Başkanlığı görevimde önce şehrimizin alt yapısını oluşturduk. Şimdi gecekondu görünümündeki şehrimizi Türk şehircilik kimliğine uygun hale getirebilmek için ödüllü TOKİ projemizi hayata geçirerek, Çağlalık Mahallemizde yeni bir şehir kuruyoruz. İlçemizin şehircilik noktasında ulaşması gereken hedefe ulaştığını, değişim ve yenilenme için Payas Belediyesi olarak verdiğimiz emeğin, gösterdiğimiz çabanın meyvesidir. Projenin standart bir konut uygulamasından daha fazlasına sahip, mahalle teması içinde gece-gündüz yaşayan bir şehir tasarlanmış olup; örnek ve ödüllü bir sosyal konut uygulamasıdır. Standart bir konut projesinden çok daha fazlasına sahip olup, Yaşanabilir ve sürdürülebilir yaşam alanı şeklindedir. Ayrıca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yatay Mimari” talimatı yerine getirilerek, 4 ve 7 katlı binalardan oluşan bir yaşam alanı inşa edilmektedir. Çağlalık TOKİ Projemizin 27 Ocak 2017’de inşaatına başlanmıştır. İlçemiz Çağlalık Mahallesi sınırları içerisinde bulunan toplam 56 hektarlık alana sahip Çağlalık TOKİ Projesi 2 etaptan oluşmaktadır. 1. Etapta 937 konut, 1 mescit ve 74 adet dükkân ve 2. Etapta 955 konut, 1 mescit, 1 camii ve 112 adet dükkan olmak üzere toplam 1892 konut, 186 adet dükkan, 2 mescit ve 1 camiden oluşmaktadır. Kaba inşat çalışmalarının tamamlandığı proje kapsamında ince işçilik çalışmalarımız devam ediyor. Yine İçme suyu, kanalizasyon, yağmursuyu, doğalgaz telefon ve internet hattına yönelik altyapı çalışmaları da tamamlanmak üzere. İnce işçilik ve altyapı çalışmalarının tamamlanması ile birlikte peyzaj ve çevre düzenleme çalışmalarımızı da hızlı bir şekilde başlatacağız.” açıklamasında bulundu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.