NAR, ARTIK MERKEZ İLÇE SEVİYESİNDE

Nar Belediye Başkanı Ali Erdoğmuş, görevinin ikinci dönemini bitirmek üzere. Nevşehir merkeze bağlı Nar Beldesi, son dönemde yakaladığı şehirleşme ivmesi sayesinde cazip bir yaşam merkezi oldu. Başkan Ali Erdoğmuş’un “Nevşehir’de merkez ilçe olabilecek bir belde konumunda seyretmekteyiz” dediği Nar’ın 30 yıl değişmeyen nüfusu 5 bine ulaşmak üzere. Bu da Başkan Erdoğmuş’un söyleminin ispatı ve daha ilk bakışta göze çarpan Nar’daki değişimin, gelişimin bir sonucu.

0
1841

Nar Belediyesi’nde bizleri misafir eden Belediye Başkanı Ali Erdoğmuş ile Nar’daki bu değişimi ve bundan sonrası için neler planlandığını, hedeflendiğini konuştuk. Nevşehir’in hemen yanı başındaki Nar Beldesi’nin 30 yıl boyunca 2600 seviyelerinde seyreden nüfusu bugün 5 bine ulaşmak üzere. Başkan Erdoğmuş konuya ilişkin olarak, “Nevşehir’de merkez ilçe olabilecek bir belde konumunda seyretmekteyiz. Sokaklarımızı görmüşsünüzdür; pırıl pırıl. Yukarıda ana cadde Adnan Menderes Bulvarı, Çat tarafı Gülşehir yolundan girdiğiniz zaman oradaki ağaçların ihtişamını da görmüşsünüzdür. Nevşehir’de bile öyle uzun bir cadde ve düzgün ağaçları olan bir bulvar yok diyebilirim. Sadece çam ağaçlarıyla değil oradaki yapılaşma da dikkatinizi çekmiş olmalı.” açıklamasında bulundu. Belde belediyesi olmasına rağmen farklı bir anlayışla farklı hizmetlerin altına imza atan Nar Belediye Başkanı Ali Erdoğmuş, bunların yanında fiziki anlamda da Nar’ın önemli sorunlarını ortadan kaldırdıklarını belirterek bu çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Beldemizde kanalizasyon ve alt yapı sorunu şuan itibariyle yok. Çözebildiğimiz kadar çözdük. Sorun yaşanan noktalara müdahale ettik. Her mahalleye çocuk oyun parkı yaptık. Hiç oyun parkı yoktu ben geldiğimde. Çocuklar bizim başımızın tacıdır. Bu anlamda şuanda her mahallede birer tane çocuk parkımız var ve sayılarını artırmaya devam ediyoruz. Bunun yanında rutin hizmetlerimiz arasında yer alan çöp hizmetlerimiz geniş bir kapsamda devam ediyor. Üst yapı noktasında yürüttüğümüz kilitli parke döşeme çalışmalarımız devam ediyor. Birçok ilçede dahi olmayan Doğalgaz gibi bir nimet Nar belediyesinde vardır. %80’ni tamamlanmıştır. Bir taraftan doğalgaz bitiyor, Diğer taraftan hem kilitli parkesini hem de asfaltını yapıyoruz. Mezarlık düzenlemelerimiz oldukça önemli. Kısacası; Nar’da ihtiyaç duyulan her alanda imkânlarımız ölçüsünde güzel hizmetler yaptık.”

 “Biz Nar’ı ikiye böldük”

Belediye Başkanı Ali Erdoğmuş, şehir merkezinin hemen yanı başında büyüyen, gelişen Nar’ın karşı karşıya olduğu bir ikileme dikkat çekiyor: özellikle de turizm açısından büyük sorun teşkil eden bir ikilem, bir yanda yükselen beton yapılar diğer yanda tarihi yapılar. Erdoğmuş bu ikilemi aşmak için şöyle bir formül geliştirmiş: “Biz Nar’ı ikiye böldük: bir şehirle bütünleşen Yeni Nar, diğeri ise tarihi dokusunun korunması gereken Eski Nar.”

“Tarım Üreticiliğinde Ana Problemleri Çözdük”

Nar’ın en büyük problemlerinin başında tarımsal üretimde yaşanan hırsızlık olayları idi. Başkan Erdoğmuş, özellikle ceviz yetiştiriciliği ve bağcılık alanında yaşanan bu sıkıntıyı artık giderdiklerini kaydettiği konuşmasında; “Başladığımız günden geldiğimiz noktaya baktığımızda ilk başladığımızda yöresel olarak sorunlar vardı. Neydi bunlar; ceviz hırsızlığı vardı, ya da insanlar bahçelerde rahat edemiyorlardı. Biz o sorunu çözdük ama nasıl çözdüğümüzün detayına girmek istemiyorum. Şu anda insanlar rahatlıkla bahçelerine girebiliyorlar. Aşağı vadi bölümünü dolaştığınız zaman görürsünüz; ‘Bağ evi yapmak yasaktır’ yazar; ‘Başkalarının bahçesine girmek yasaktır’ yazar. Bu hırsızlık sorununu çözdükten sonra bizim burada çözmemiz gereken tarımsal sulama problemimiz var. Sözünü ettiğimiz vadi İç Anadolu Bölgesinin sayılı ormanlık alanlarından biridir. O dokuyu korumak adına da gerekli tedbir ve önlemleri aldık; yapılması gerekenleri yaptık. Neticede o vadi için ileriye dönük projelerimiz vardı ama bu arada İmar Barışı gelince düşüncelerimizin gerçekleşmesi noktasında sanki yarı yolda kaldık gibi geliyor bana. Çünkü bizim önerilerimiz şunlardı: Biz o bağ evlerini yasallaştırmaktan yanaydık ama yasallaştırırken vadiyi geliştirmekten yana bir eğilim vardı. Mesela vatandaşın 50 m2 bağ evi varsa 100 tane fidan dikecekti, ön şartlardan bir tanesi buydu. Yapının dışını yöresel taş kaplama yapacaktık. Buna benzer bir sürü fikirlerimiz vardı. İmar Barışı gelince tabi bunları yapamadık. Ama ilerde belki buraların yeniden sit alanı olması sayesinde Koruma Amaçlı İmar Planlarının çizimiyle ıslahı mümkün olabilir. Bu düşüncelerimizi o dönemde devam ettirebiliriz; kısmet olur da belediye başkalığına devam edebilirsek.” ifadelerinde bulundu.

Tarımsal Sulamaya Çözüm

Nar Belediye Başkanı Ali Erdoğmuş, tarımsal sulamada yaşanan sorunları nasıl çözdüklerini aktardığı açıklamasında; “Biz başladığımız günden bu tarafa hırsızlık problemini çözdük. Tarımsal sulamada problem vardı. Ciddi problemler vardı. Bunların tamamını çözdük. Bahçe sulamada insanları sıraya koymuşlardı. Mesela 4 km’lik bir hattın sulandığını düşünün bu hat 7/24 sürüyordu. Eskiden Nar’da yüzey suları vardı ve derenin kendi mecrasından, aşağı kottan dolayı, iniyordu bu sular, bahçelere ulaşıyordu. Şimdi böyle bir durum söz konusu değil; artık yüzey suları çekildi, su kalmadı. Biz bunları yer altından kuyuyla çıkarıyoruz. Dereye veriyoruz ve bahçelerde sulama devam ediyor. Ancak biz devrim niteliğinde bir İş yaptık. Dedik ki: Bahçe sulamada sıra usulü devam edecek ama saatlik ücret alacağız. Gördük ki 7/24 devam eden hattın sulamasının 3 günde bitiyor. Böylesine bir güzellikle biz tarımsal sulamadaki problemi çözdük, insanların arasındaki kavgayı bitirdik. Gece sulama işini tamamen ortadan kaldırdık. ‘MERAV’ ismini verdiğimiz görevlilerle bunun denetimini ve kontrolünü yapmaya devam ettik.” dedi.

“Mezarlıklarımızda Ciddi Düzenlemeler yaptık”

Mezarlık alanında da ciddi düzenlemeler yaptıklarına değinen Erdoğmuş, toplam alanı 30 metrenin üzerinde genişlettiklerini, mezarlığın tamamını ıslah ettiklerini, ağaçlandırma çalışması yapıldığını ve artık isteyene aile mezarlığı verilebildiğini kaydetti.

 “Unutulmuş Bir Geleneği Modernize Ettik”

“Nar’da, iki bayram arasında cenaze evleri tek tek dolaşılırdı. Bu alışkanlık bitmişti; biz o geleneği Nar’a kazandırdığımız Taziye Evi ile modernize ettik.” diyen Başkan Erdoğmuş, bayram sabahlarında burada kahvaltı verdiklerini, cenaze sahiplerini burada toplayarak onlar adına bu kahvaltıyı verdiklerini ve böylelikle bu geleneğin hatırlandığını ve Nar halkınca yeniden benimsendiğini aktardı. Erdoğmuş, konuşmasının devamında; “30-40 cenaze sahibi Taziye Evimizde toplandı, aileleriyle birlikte. Taziyelerini burada kabul etmiş oldular. Aynı anda bir beldede 700-800 kişinin kahvaltı yapmasını sağladık. Bu da kayda değer güzelliklerden bir tanesiydi.” sözlerine yer verdi.

“Doğalgazı Bulunan Sayılı Beldelerden, Nar”

Nar’ın doğalgazı bulunan sayılı beldelerden biri olduğuna dikkati çeken Başkan Erdoğmuş, belde genelinde %80 oranında doğalgaz alt yapısının tamamlandığını belirtti. Ayrıca, alt yapı çalışması biten sokak ve caddelerde hemen kilitli parke döşeme ve asfaltlama çalışmasını gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Üstyapıda Çalışmalar Devam Ediyor

Beldede altyapı noktasındaki sorunları imkânları çerçevesinde ortadan kaldırdıklarını ifade eden Nar Belediye Başkanı Ali Erdoğmuş, üst yapı noktasında ise yürüttükleri kilitli parke döşeme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Nar’da Huzur Dolu Yürüyüşler İçin

Özbağ yolunda iki yönlü olarak ağaçlandırma çalışması yaptıklarını belirten Erdoğmuş, yolun her iki kenarına ceviz ve çam ağaçları diktiklerini ve damlama sulama sistemi kurduklarını bildirdi. Yol kenarındaki 6 yüz ceviz ağacının daha bu yıl itibariyle meyve verdiğini dile getiren Erdoğmuş, bu ağaçlandırma çalışmasıyla Nar’a karşılıklı ağaçların kavuştuğu, insanların huzur dolu yürüyüşler yapabileceği ağaçlı bir yol kazandırmak olduğunu belirtti.

 “Narlı Gençlerin Örnek Bir Merkezi Var”

Nar’da gençlerin sohbet edebilecekleri, langırt, pinpon ve bilardo oynayacakları, bilgisayarda ders çalışabilecekleri bir merkezleri var. Başkan Ali Erdoğmuş, Nar gençlerinin ücretsiz faydalanabileceği Gençlik Merkezi’ne Nar Belediyesi olarak büyük önem verdiklerini, belde gençlerinin hem boş zamanlarını kaliteli bir şekilde değerlendirmelerini hem de ders çalışma olanaklarını genişletmelerini sağlamayı önemsediklerini ifade etti. Gençlik Merkezi bünyesinde giyinme, soyunma odalarına kadar birçok detayın düşünüldüğü bir de halı saha var.

“Siz Getirin Biz Yapalım”

Nevşehir Belediyesi müsaade etmemiş, sosyete pazarına. Nar Belediye Başkanı Ali Erdoğmuş, Nar’da sosyete pazarı yapımı için proje çizdirmiş. Pazar yerinde yöresel ürünlerin satılabileceği ve yöresel ürünler satılması şartıyla, bedelsiz kullanılabilecek bir de bölüm ayırmış.

“Sosyal ve Kültürel Etkinliklerle Halkın Kaynaşmasına Katkı Sağladık”

Bunun yanında sosyal ve kültürel anlamda birçok etkinlik ve çalışmaya imza attıklarını söyleyen başkan Erdoğmuş, çeşitli seminer, konferans, konser, kutlu doğum, dini ve özel günlerin kutlanması gibi çalışmalarla da belde halkının kaynaşmasına ve birlikteliğini pekiştirmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Yitirilen Değerlerimiz Projesi

Daha önce imam olan Belediye Başkanı Erdoğmuş, imamlık yaptığı dönemlerde camide çocuklara matematik, İngilizce dersleri verdiğini ifade etti. Ve ekledi: “Çocuklar ne kadar eğitimli, donanımlı olursa ülkemiz de o kadar iyi yerlere taşınır.”

Başkan Erdoğmuş, eğitime, çocuklara yapılan yatırımın aslında geleceğe yatırım olduğu anlayışı ile Yitirilen Değerlerimiz Projesini hayata geçirdiklerini kaydettiği açıklamasında; “Mesela proje yaptım ben zamanında “Yitirilen Değerlerimiz Projesi.” 25 tane kitabı her sınıfa dağıttık, her sınıfta bu 25 kitaptan en az 15’ini okuyanın tek tek kütüphane usulü çetelesini tutturduk. Bu 15 kitabı okuyan 105 öğrencimizi sınava aldık. 105 öğrenci demek; 2500 kitabın okunması demek. Yitirilen değerlerimizin yeni nesle aktarılması demek.

Sınavda sınıf 1, 2 ve 3.’sünü, okul 1, 2 ve 3.’sünü tespit ettik. Bilgisayar, laptop, cep telefonu gibi hediyeler verdik. Neydi bu yitirilen değerlerimiz: Büyüklere saygı, ahlak, maneviyat, liderlik, zamanını iyi değerlendirme…” sözlerine yer verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.