“MUTLU, UMUTLU VE HUZURLU BİR KÜTAHYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Kütahya’nın örnek teşkil edecek bir kent kimliği kazanması gerekliliğinden yola çıkarak şehre değer katan önemli hizmetlere imza atan Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “İnsanımızın mutlu olacağı, gurur duyacağı ve huzur içinde yaşayabileceği bir şehir ve şehir kültürü hayal ediyoruz. Bunu gerçekleştirmek için de elimizden gelen tüm çabayı, gayreti sarf ederek gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

0
1735

Hemşehrilerimiz için daha yaşanabilir, daha güzel, daha estetik, daha kaliteli bir şehir için bütün şartlarımızı seferber ediyoruz. Belediyemizin el verdiği imkânları da kullanarak en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Biz göreve geldiğimizden bugüne kadar hep “Sevdamız Kütahya” diyerek yol aldık. Görevimiz devam ettiği sürece de Kütahya sevdamızdan vazgeçmeyecek, aynı aşkla, aynı azimle aynı sevdayla şehrimizi yükselteceğiz.

 “Altyapı Olmazsa Olmazımız”

“Vaatlerden projeye, projeden uygulamaya” sloganıyla çıktıkları yolda bu güne kadar birçok önemli projenin altına imza atarak önemli bir mesafe kat ettiklerini söyleyen Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ile Kütahya’da yaşanan değişim ve gelişimi konuştuk. Verdikleri sözlerden fazlasını yaptıklarını ve yapma da devam edeceklerini ifade eden Saraçoğlu, altyapı ile başlattıkları değişim ve gelişim süreci ile ilgili şöyle aktardı: “Tabi belediyecilik deyince alt yapıyı göz ardı etmek mümkün değil; bizim dönemimize kadar 1 metre dahi yağmur suyu hattı yapılmamış. Yağmur suları kanalizasyon sistemine verilmekte ve arıtmanın da yükü fazlalaşmada ve suyu arıtamaz hale gelmişti. Bundan dolayı göreve geldiğimiz günlerde yağmur suyu hattı çalışmalarını başlattık, Kütahya Belediyesi olarak. İlk etapta 27 km yağmur suyu hattı projesini bitirdik. Şu an itibariyle geldiğimiz noktada 68 km’ye ulaştık. İnşallah 2018’de de yağmur suyu hattı çalışmalarını sürdürerek şehirdeki kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarını tamamen birbirinden ayırmış olacağız. Atık su arıtımı konusunda da biliyorsunuz, ödül aldık; tüm Türkiye’ye örnek olabilecek bir tesisi bu ay itibari ile faaliyete geçirdik. Kütahya’nın önümüzdeki 100 yılda 120 bin m3 suyunu arıtabilecek kapasitedeki tesisimiz sayesinde kaynağından nasıl aldıysak o şekilde suyu tekrar Porsuk Nehri’ne bırakabilecek hale getirdik. Arıtmadan çıkan çamurdan biogaz ve ondan da elektrik üreterek tesisin kendi elektrik ihtiyacını karşılama, elektrik giderini bedavaya getirme durumumuz var. Bu önemli bir çalışma; yaklaşık 80 milyonluk bir proje.

“Belediye Hizmet Binası Örnek Teşkil Edecek”

Bir diğer projemiz; bizim belediye hizmet binamız yok. Geçmiş dönemde yıkılmış; biz şu an 13-14 farklı noktadan hizmet vermeye çalışıyoruz. Geçen yıl, tek merkezden hizmet verebilmek için, inşaat çalışmasına başladık. 2018 Mayıs’ında hizmet binasını bitireceğiz. Osmanlı, Selçuklu mimarisi ve modern mimarinin harmanlandığı yeni hizmet binamızın da bu anlamda örnek teşkil edeceğini düşünüyoruz.

1453 Toplu Konut İnşaatı Hızla Devam Ediyor

Kentsel dönüşümle ilgili devasa çalışmalarımız var, devam eden. 3 mahallemizi biz 1. Dereceden ele alarak bunlara alternatif konut oluşturabileceğimiz bir çalışmamız var: 1453 konut ihale ettik, inşaatları devam ediyor. Bittiğinde bu 3 gecekondu mahallemizde yaşayan hemşerilerimizi buralara taşıyarak kendi mahallelerini dönüştüreceğiz. İnşallah tapusu olsun olmasın hemşerilerimiz daha modern, düzenli, konforlu ve depreme dayanıklı konutlarda yaşama imkânına kavuşmuş olacaklar.

“Şehre ve Yaşama Değer Katan Projeler Üretiyoruz”

Park ve bahçeler konusuna gelince, biz Kütahya Belediyesi olarak yeşil alanlara, peyzaja büyük önem verdik. Ve bunun yanında da 6-7 yaşında ağaçları kazandırmaya çalışıyoruz kentte, bodur ağaçlardan ziyade. Göreve geldiğimiz günden beri aşağı yukarı 20 bin ağaç dikimi gerçekleştirdik. Bunun yanında çocuklarımız için 150’ye yakın oyun parkı kazandırdık, eski parklardaki eski oyun gruplarını yeniledik. Hatta şehrimize özgü çini vazo, çinili mescit, döner gazino gibi kültürel varlıklarımızı çocuk parklarımıza uyarladık. Bunun yanında büyük ihtimalle 2018 yılında ihalesini yapacağımız Sukay Projemiz var. Gençlerimiz, çocuklarımız için su sporları yapabilecekleri bir alan kazandıracağız kentimize; yaklaşık 20 milyon değerinde. Yine aynı bölgede 1 milyon m2 Şehzadeler Parkımız var; burada macera parkımız faaliyete geçti. Burada zipline var, Türkiye’de tek hava bisikleti var, tırmanma alanları var. Çocuklarımıza adrenalin atabilecekleri müthiş bir oyun parkı kazandırdık.

“Tarihi Değerlerimizi Turizme Kazandırıyoruz”

Kütahya tarihi bir şehir, konaklarımız var, sokaklarımız var. Bunları turizme kazandırmak adına meşhur Germiyan Sokağımızı aydınlatmasıyla, alt yapısıyla tamamen yeniden düzenledik. Burada bir kültür yolu oluşturacağız, buradaki 13 konağımızda cephe iyileştirme çalışmalarımız var. Yine Saman Pazarı dediğimiz alanda bir kültür adası oluşturduk; Kemer Hamamı, 5 tane konağı, kütüphanesi ile beraber. Bunu da çok önemli çini sanatçılarımıza emanet ettik. Oradan Kazancılar’a geçerek Ulu Cami’den başlayarak İshak Faki Cami’ne doğru sokak iyileştirme Projesi gerçekleştirdik. Ve bu proje Tarihi Kentler Birliği’nden ödül aldı. Cephe iyileştirmesiyle, sokak sağlıklaştırmasıyla kapsamlı bu çalışma için ayın 26’sında ihaleye çıkacağız inşallah.

“Kütahya İçin 2 Büyük Hayalimiz Var”

Ülkemizdeki termal bölgelerin % 10’u sadece Kütahya’da, 2’si de Kütahya’ya çok yakın: Ilıca ve Yoncalı. Orada yaklaşık 6 milyon m2 alanda 18 uygulamasını gerçekleştirdik; imar düzenlemesi yaptık. Tüm yatırımcıları buraya davet ediyorum, ben. Yaklaşık 2 bin, 30 bin, 50 bin ve 100 bin m2’lik arsalar oluşturduk. Bir de Kıbrıs Savaşı’nda savaş uçaklarının yönlendirildiği, tepede bir radar merkezimiz var bizim. Burada bir teleferik projemiz var. En büyük hayallerimden biridir bu proje. Bir de şehir merkezimizde Hisar Kalemiz var, burada restorasyon çalışması yapacağız. Anıtlar Kurulu’ndan izin alabilirsek burada da teleferik projesi düşünüyoruz. Uzun vadede gerçekleşebilecek projeler bunlar ama Kütahya için 2 büyük hayalimiz.

“Şehir İçi Trafiğini Rahatlatacak Çalışmalarımız Devam Ediyor”

Şehir trafiğini rahatlatmak için 2 alt geçit, 1 yaya alt geçidi yaptık. Yaya alt geçidinin ihalesi ve yapımını 135 günde tamamladık, faaliyete açtık. Devlet Demir Yolları ile birlikte 2 alt geçit, 1 üst geçit için inşaat çalışmalarımız devam ediyor. Bu ay sonuna bitecek ve 2 alt geçidin daha çalışmalarına başlanacak. Böylece şehir içi trafiğini büyük ölçüde rahatlatmış olacağız.

“Şehrimizi Renklendiriyoruz”

Önemli gördüğümüz bir çalışmamız daha var; aydınlatma. Ana caddelerimizde, yoğunluk yaşanan bölgelerimizde dekoratif aydınlatma yaparak kadınlarımızın, kızlarımızın, ailelerimizin gece de çok rahatlıkla sokakta dolaşabileceği aydınlık bir şehir oluşturmaya gayret ediyoruz. Bu çalışmamız da büyük ölçüde bitti; sadece bir caddemiz kaldı. Onun da inşaatı başladı, yakında bitecek.

“Kütahya’ya İlk Defa Bisiklet Yolu Projesi Başlattık”

Kütahya’ya yine ilk defa bisiklet yolu projesi başlattık. Akkent dediğimiz TOKİ konutlarından sanayi sitesine kadar bisiklet yolunu tamamladık. Şimdi de şehrin ana merkezinden, bizim vazo dediğimiz Zafer Meydanı’ndan Zafer Tepe’ye kadar 5 km gidiş ve 5 km dönüş olmak üzere bisiklet yolu çalışmamıza başladık. Öyle tahmin ediyorum ki Mart ayı gibi bitip faaliyete geçmiş olacağız.

“Şehrimize Estetik Kazandırıyoruz”

Bir de şehrimizde farkındalık yaratmak adına kavşaklarımızda şehrimizi öne çıkarabilecek çiniden süs havuzları, çeşitli heykeller yerlerini alıyor ve Anadolu şehirlerinde belki ilk uygulanan şehir giriş kapıları inşa ediyoruz. Onlar da Mart ayında bitecek inşallah. Buralarda da önemli çini sanatçılarımızın eserlerini sergileyeceğiz, kaplamalarda.

“UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Dâhil Olduk”

Çünkü çini bizim için çok çok önemli. Bu noktada da 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na dâhil olduk. Zanaat ve halk sanatları dalında Kütahya yerini aldı. Bu çok önemli, neden: Türkiye’de sadece Gaziantep vardı, UNESCO’da, Yaratıcı Şehirler Ağı’nda. Biz ikinci olduk. Bizden sonra da Hatay ve İstanbul dahil oldular bu ağa. Bu ağda toplam 180 şehir var; bizim alanımızda yani zanaat ve halk sanatları alanında sadece 37 şehir var. Bu noktada tüm zanaatkârları, el sanatçılarını ve meraklılarını Kütahya’ya bekliyoruz.

“Hayvan Bakım Evi İnşaatı Devam Ediyor”

Bir de sokak hayvanlarına sahip çıkma ve onların yaşam alanlarını sağlıklaştırma noktasında da yaklaşık 2,5 milyon lira değerindeki hayvan barınağımızın da inşaatına başladık. Yaklaşık 14.000 m2 alan üzerine kurulacak yeni tesis de idari binası, hospitalizasyon merkezi, hayvan barınakları, süs havuzları, yürüyüş yolları, yeşil alanlar ve asfalt yolları ile modern hale gelecek. İnşallah çok yakında inşaat bitecek ve hemen de hizmete sunacağız.

Kütahya’da Kadınlar Ayrıcalıklı

Öncelikle Kütahya’da dezavantajlı grup dediğimiz hanım kardeşlerimiz için 2 tane konağımızı düzenleyeceğiz. Onların el emeklerini orada üretip, satmaları için tahsis edeceğiz. Yine hanımlarımız için Hayme Ana Hanımlar Lokali’ni hizmete açtık. İkincisi Devlet Hatun Hanımlar Lokali için inşaat çalışmalarına başladık. Yüzme havuzu, saunası, Türk hamamı, fitness salonu, kreşi, güzellik salonu, toplantı salonları ve düğün ve nişan için büyük salonları mevcut. Hanımlarımız bu mekânlarda çok cüzi miktarlar karşılığında tüm günlerini değerlendirebilecekleri bir sosyal ortam sağlıyoruz. Ayrıca belki de Türkiye’de bir ilk olan Pembe Taksi uygulamamız var. Bu lokalimizin hemen yanında durağımız, sadece hanım kardeşlerimizin kullandığı bir ulaşım hizmeti.

Yüzme Bilmeyen Çocuğumuz Kalmasın

Öte yandan, ihalesi yapılmış inşaatı devam eden bir projemiz daha var, çocuklarımıza yönelik: Yüzme Bilmeyen Çocuğumuz Kalmasın. 3 tane yüzme havuzu, her kesimin rahatlıkla ulaşabileceği şekilde şehrin 3 farklı noktasında faaliyete geçecek. Mayıs ayında hizmete girecek havuzlar. Milli Eğitim ile protokol yapacağız; artık beden eğitimi derslerini yüzme dersi olarak değiştirmeyi teklif edeceğiz.

Her Mahalleye Spor Sahası

Gençlerimizin spor yapmaları için her mahallede planladığımız spor sahaları projemiz ile gençlerin kötü alışkanlıktan kurtulmasını sağlayarak spor yapabilecekleri alanları oluşturuyoruz. Proje kapsamında gençlerimiz için 30 adet semt sahası yapıyoruz. İnşaatları devam eden 30 adet semt sahası, mart ayında bitecek inşallah. Bu projemizle çocuklarımızın, gençlerimizin spora olan ilgisini artırarak, zararlı faaliyetlerden uzak durmalarını sağlayıp, geleceğin Kütahya’sına kaliteli bir nesil yetiştirmenin zeminini oluşturduğumuzu düşünüyorum.

Sosyal Projelerimiz Devam Ediyor

Mahallelerimizde, mahallelinin vakit geçirebileceği, eğitim alabileceği, düğününü toplantısını yapabileceği, yazın Kur’an Kursu olarak kullanılabilecek, kışın öğrencilerimizin etüt yapabilecekleri Mahalle Evleri, kültür evleri inşaatlarımız var. Geçmiş dönemde, 10 yıl içerisinde 9 tane kültür evi yapılmış; biz geçen 3-3,5 yıl zarfında 10 tane kültür evinin yapımını başlattık, bir kısmı tamamlandı, bir kısmı devam ediyor. İnşallah Nisan veya Mayıs ayında Kültür Evleri’miz bitecek, ardından 3 tane daha kültür evi planlıyoruz. Böylelikle 5 yıl içerisinde 13 tane kültür evini halkımıza kazandırmış olacağız.  Bunlar tabi fiziki, inşaat projeleri. Bunların yanı sıra 20 tane de sosyal projemiz var, bunlar her belediyenin yaptığı ve yapması gereken çalışmalar. Örneğin Hoş Geldin Bebek Kampanyası, cenaze hizmetleri, yetim ve öksüzün hayallerini gerçekleştirme, onlarla beraber programlar yapma, kendi ihtiyaçlarını gideremeyen garip gurabanın evlerine giderek ev temizliği, evinin ihtiyaçları, yıkanması, tıraşı vb. her neye ihtiyacı varsa onu biz görmeye gayret ediyoruz. Yine üniversite öğrencilerimize çamaşır yıkama ve ütü hizmeti veriyoruz. İbadethanelerimizin, Kur’an Kurslarımızın periyodik olarak tüm temizlik ve bakım hizmetlerini sağlıyoruz. Şehrimizin ana merkezlerinde ücretsiz Wi-fi hizmeti sunuyoruz. Kütahya’da paralel bir şehirleşme yapısı söz konusu; o nedenle uzak mahallelerden belediyeye gelmeden vatandaşa hizmeti biz götürmeye çalışıyoruz; mobil belediyecilik hizmeti sunuyoruz.  Mesela tahsilat servisimiz mahalle pazarlarının kurulduğu günlerde ve alanlarda hizmet veriyor. Yine alışverişin yoğun olduğu çarşı merkezlerimizde, 3 ayrı noktaya genç annelerimiz için çocuk bakım ve emzirme kabinleri yerleştirdik. Kütahya yazın çok sıcak, kışın da çok soğuk bir memleket. Bu nedenle geçen yıl başlattığımız klimalı durak çalışmamız var.

“Kültürel ve Sanatsal Etkinliklerde Öne Çıkan Bir Şehir Olduk”

Bir belediye başkanının görevi şehrin temel gereksinimlerini karşılamakla sınırlı değil diye düşünüyorum. Yol, asfalt, temizlik, çöp gibi konulara hiç girmiyorum; asıl önemli olan insanların ruhi ihtiyaçlarını karşılayabilecek etkinlikler gerçekleştirebilmek çok çok önemli. Biz de kültür ve sanat etkinliklerinde bölgede öne çıkan bir şehir olduk. 2 kültür sarayımız var; inanın her hafta dolu, tiyatrosu, söyleşileri, 2 yıldır her Pazar 14.00’te çocuk tiyatrosu dolu dolu. Bu alanda büyükşehir belediyelerimizle ortak çalışmalar yapmak istiyoruz. Bunun la ilgili girişimlerimiz devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.