“MANEVİ DEĞERLERİMİZİ ECDADIMIZA YAKIŞIR BİR HALE GETİRİYORUZ”

Erzincan Belediyesi şehrin manevi değerlerinden olan Terzibaba Hz.’nin, kabrinin de bulunduğu Terzibaba Mezarlığı’nda, başlatılan iç düzenleme ve Terz...

“MANEVİ DEĞERLERİMİZİ ECDADIMIZA YAKIŞIR BİR HALE GETİRİYORUZ”
“MANEVİ DEĞERLERİMİZİ ECDADIMIZA YAKIŞIR BİR HALE GETİRİYORUZ”
+21
Haber albümü için resme tıklayın

Erzincan Belediyesi şehrin manevi değerlerinden olan Terzibaba Hz.’nin, kabrinin de bulunduğu Terzibaba Mezarlığı’nda, başlatılan iç düzenleme ve Terzibaba Külliyesi çalışmalarına devam ederken Pir-i Sami Hz. Camisi ve Bölgesi Düzenleme projesi çalışmalarını tamamladı. Daha önce yürütülen çalışmalarla mezarlık yolunda kaldırım yenileme çalışması ve asfalt kaplama çalışması gerçekleştiren Erzincan Belediyesi, şimdide de mezarlık içeresinde çevre düzenle çalışması gerçekleştiriyor. Yürütülecek olan projede özellikle Terzi Baba Hz.’nin türbesinin çevresinde bulunan kabirler düzenlenerek ecdadımıza yakışır bir hale getirilecek.

Külliye Projesi Yükseliyor

Bunun yanında Terzibaba Mezarlığı karşısında Terzibaba Derneği ve Erzincan Belediyesi tarafından Selçuklu ve Osman Mimarisi tarzında bir külliye inşa ediliyor. 800 m2 cami, 30 kişilik yatılı kuran kursu, 20 kişilik misafirhane, 500 kişilik yemekhane, Kütüphane, Çocuk oyun alanları, Kafeterya, Bekleme salonları, Otopark gibi birçok sosyal dokuyu bünyesinde barındıracak olan külliye Erzincan Belediyesi ile Terzibaba Derneği tarafından inşa edilecek külliyenin temelleri 17 Nisan 2017 tarihinde atıldı.

Erzincan’a Kalıcı Bir Eser Kazandırıyoruz

Şehrin en büyük mezarlığı olan Terzibaba mezarlığında daha önce gerçekleştirilen mezarlık bilgi sistemi çalışması ile vatandaşların yakınlarının kabirlerini daha kolay bulması sağlanıyor ve engelli vatandaşlarımız için akülü sandalye hizmeti de veriliyor. Bu çalışmalarla Erzincanlıların yakınlarının kabirlerini daha rahat ziyaret edebilmeleri hedefleniyor. Konu hakkında bir açıklama yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, “Terzibaba mezarlığımızda uzun yıllar bakım yapılmamış yollar tahrip olmuştu. Sulama sistemi yoktu. Aydınlatma yoktu. Orayı da bir ihale yaparak proje kapsamında mezarlık içerisinde ki yürüyüş yollarını, aydınlatma sistemini, otomatik sulama sistemlerini %80 oranında bitirdik. Terzibaba mezarlığında başlattığımız çevre düzenleme çalışmalarımız devam ediyor. Şehrimizin manevi mimarlarının kabirlerinin bulunduğu bu bölgede öncelikle asfalt, kaldırım, aydınlatma ve mezarlık yolunda çalışmalar gerçekleştirdik. Şimdi de mezarlık içinde düzenlemeler yapıyoruz. Özellikle Terzibaba Hz.’nin türbesinin bulunduğu bölgede aynen Çanakkale şehitliğinde olduğu gibi bir düzenleme gerçekleştirecek ve ecdada yakışır bir hale getireceğiz. Şehrimizin manevi değerlerinden Terzibaba Hz.’nin adına yakışır bir külliyenin inşası için başlattığımız çalışmalarımız da devam ediyor. Terzibaba türbesi etrafında 100 m2 alanda Özel bir proje uygulayacağız. Oradaki görüntüyü tamamen değiştiriyoruz.

Pir-İ Sami Hz. Camisi ve Bölgesi

Ayrıca Pir-İ Sami Hz. Camisi ve Bölgesi Düzenleme projesi kapsamında Terzibaba Hz. ile Pir-i Sami Hz. türbelerinin bulunduğu bölgeye Selçuklu mimarisini kullanarak 200 m2’lik bir alana bir cami inşa ettik. 1939 Deprem Şehitliğinde düzenlemeler yaptık. 40 Dekarlık Mezarlık alanı inşa ettik. Bu hayır işlerinin yapılmasına vesile olan, emek harcayan herkese teşekkür ederim.” dedi.

Yeni Araçlarla İş Kalitemizi ve Hızımızı Artırdık”

Biz göreve geldiğimizde belediyemizde bulunan araçlarımızın en yenisi 1980 modeldi. 2000 üzeri olan araç çok azdı. Hepsi artık ömrünü tamamlamıştı, artık. Biz araç parkımıza 10 Milyon TL’lik bir yatırım yaparak araç parkımızı tamamen yeniledik. Hem iş makineleri hem diğer hizmet araçları yönünden araç parkımızı çok güçlendirdik. Bu güne kadar bu kadar çok hizmeti çok hızlı bir şekilde yapabiliyorsak bun da belediye araç parkımıza kazandırdığımız araçların çok büyük bir katma değeri oldu.

“İbadethanelerimizin Tüm İhtiyaçlarını Karşılıyoruz”

İbadethanelerimizin ihtiyaçlarını karşılayarak eksiklerini gidermeye çalışıyoruz. Akşemsettin Camisi, Hamidiye Camisi, Kandilli Cami, Yeni Mahalle Camisi, Yunus Emre Camisi, Bilal Habeşi Camisi, Bahçelievler Camisi, Mevlana Camisi, Mengüceli Camisi, Ersevenler Camisi, Bayındır Camisi, Ergenekon Camisi, Sümer Camisi, Fatma Hatun Camisi ve Mimar Sinan Cami’lerinin çevre düzenlemelerini yapıp, şehrimizin en önemli iki noktası Camii kebir ve Boyacılar Camisi’nde de halkımızın hemşerilerimizin gelen misafirlerimizin çok büyük ihtiyacı olan şadırvan, taziye yeri, kadın ağırlama yerleri, çocuk emzirme odaları ve WC’leriyle çok kapsamlı iki yeri Erzincan’a kazandırdık. Şimdi de Kızılay Cami’sinin yıkılan bahçe duvarlarını yenileyerek, bozulan zemine andezit taşı ile döşüyoruz. Yetersiz olan şadırvanının yerine de Osmanlı Mimarisi taşıyan büyük bir şadırvan yapıyoruz. Sadece camilerimizin değil aynı zamanda cem evlerimizin de bahçelerini düzenliyoruz, onarıyoruz. Onlara da destek veriyoruz.

Jeotermal Turizm Merkezi Kaplıcalar

Ekşisu bölgesini önemli yatırımlarla önemli bir cazibe merkezi haline getirdiklerini söyleyen Cemalettin Başsoy, bu bölgedeki kaplıcalarda gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili, “Ekşisu mesire alanı bölgesinde yıllardır atıl duran kaplıcalarda gerekli tadilatı yaparak şehrimizin en nezih noktalarından biri haline getirdik. Jeotermal Tesislerimiz sabah 09.00’dan akşam 23.00’e kadar hizmet veriyor. Romatizmal ve eklem hastalıkları dışında birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve su sıcaklığının kış aylarında dahi 23-33 dereceyi bulduğu tesisler, randevu sistemiyle çalışıyor. Karbonmonoksit ayrıştırma sistemi kuruldu. Jeotermal kaplıcalarımız da 12 havuzla hizmet veriyoruz. Bu havuzların içerisinde duşa kabin, soyunma odası ve dinlenme odası da mevcut. Sadece 12 havuz değil hemşehrilerimizin dinlenebilmesi ve sıra beklerken huzur içerisinde vakit geçirebilmesi için yaklaşık 30 dekarlık bir alanda da çevre düzenlemesi yaptık. Çocuklar için oyun parkları yaptık. Son teknolojinin kullanıldığı havuzlarda ki su, 5 dakikada boşaltılıp doldurulabiliyor. Havuzların içerisindeki su miktarını da isteğe göre ayarlayabiliyoruz. Kış aylarında dahi hemşehrilerimizin büyük rağbet göstermesi bizleri son derece mutlu ediyor. Bölgede konaklama alanları oluşturmayı planlıyoruz. ” dedi.

Taksi Duraklarının İnşasına Başladı

Erzincan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yıkımı yapılan 2 taksi durağı yenileniyor. Eski durakların yıkımı yapılarak yeni durakların temelini atan Erzincan Belediyesi hizmette dur durak bilmiyor. Ordu Caddesi üzerinde bulunan Ada taksi ve Çiçek taksi duraklarının inşasına başlayan Erzincan Belediyesi eski durakların yerlerine daha modern, içerisinde oturma alanı, mutfak ve lavabonun bulunacağı ortalama 20 metrekarelik yeni duraklar yapıyor. Binalarda ısı yalıtımı, alttan ısıtma sistemi ve aydınlatma sistemi de mevcut olacak. Yapımı devam eden taksi durakları için açıklama yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, “Erzincan halkı her şeyin en güzelini hak ediyor, daha modern bir Erzincan için gece gündüz demeden Erzincan Belediyesi olarak var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Belediye Kreşi

Erzincan Belediyesi olarak her yaştan bireyin mutluluğunu hedefliyoruz. Geçtiğimiz aylarda yapımına başladığımız kreşte sona yaklaştık. Burada yaklaşık 120 çocuğumuz eğitim görecek. İki katlı ve 6 derslikten oluşacak kreşimizi güvenlik kameraları ile donatacağız ve aileler internet vasıtası ile çocuklarını istedikleri zaman izleyebilecekler. Yaklaşık 1170 m2 alana inşa edilen kreşimizde her derslikte bay ve bayan WC’leri, 3 adet yemek odası ve bir de toplantı odası bulunacak. Ayrıca 200 m2’lik bir de bahçesi olacak. Özellikle çalışan bayanlara büyük kolaylık sağlayacak olan kreşte çocuklarımız sosyalleşerek ilköğretim çağına geldiklerinde okullarına daha kolay uyum sağlayacaklar. Umuyoruz ki geleceğin başarılı bireyleri bu kreşten yetişecek.

İş Merkezlerinin Dış Cepheleri Yenilenmesi

Kent merkezinde bulunan önemli iş merkezlerinin dış cephelerini yenileyerek daha modern bir hale gelmelerini sağlanması planlanmıştır. Fevzi Paşa Çarşı, Büyük Çarşı, Murat Çarşısı, Süleyman DEMİREL İş Merkezi, Selimoğlu İşhanı, Uzun Çarşı, Önemli İş Merkezlerimizin dış cephelerini yenileyerek modern bir hale getirmeyi planlıyoruz.

Her Mahalleye Muhtarlık Binası

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” Anlayışını benimseyen belediye idaresi, halkımızın daha iyi hizmet alması için daha modern ve daha prestijli muhtar evleri inşa etmeye devam ediyor. İnşası başlayan Karaağaç Mahallesi, Kızılay Mahallesi ve İnönü Mahallesi muhtarlık binaları ile birlikte muhtarlık binası sayısı 26 olmuş olacak ve böylece muhtarlık binası olmayan mahalle kalmayacak. Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy “Muhtarlarımızın hizmet verdikleri alanları daha prestijli bir hale getirmek için çalışıyoruz. Muhtarlarımız Yerel yönetimlerin en uç noktası. İstiyoruz ki halkımız bu kamu hizmetlerini çok daha güzel ve konforlu binalarda alsınlar. Bu amaçla halkımız ve muhtarlarımız için şık ve zarif binalar inşa ediyoruz. Çalışmalarımız her alanda aralıksız devam ediyor. Şehrimize hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

24 Ara 2018 - 15:09 - ÇEVRE

Mahreç   Oxkb


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent & Başkan Dergisi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent & Başkan Dergisi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent & Başkan Dergisi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent & Başkan Dergisi değil haberi geçen ajanstır.