“MAMAK’IN VE ANKARA’NIN MİLLET BAHÇESİ OLACAK”

Mamak Belediyesi’nin yalnızca Mamak'a değil tüm Ankara'ya hitap edecek mega projelerinden biri olan Üreğil Kent Ormanı Projesi’nde çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 2.5 milyon metrekare alanı kapsayan ve 1. etabı 250 bin metrekare olan, doğaya olan özlemi kent merkezinde sonlandıracak Proje, tamamlandığında Mamak'ın ve Ankara'nın Millet Bahçesi olacak.

0
2180

ETAP ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Mamak Belediyesi tarafından planlanan Mamak’ın Millet Bahçesi, Üreğil Kent Ormanı’nın 1. etabının çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Ankaralıların nefes alıp dinlenebilecekleri alan olacak Üreğil Kent Ormanı, yemyeşil doğasıyla ilçenin gözbebeği olacak. Ankaralıların yeşillikler içinde spor, gezinti ve piknik yapabileceği projenin ilk etabındaki faaliyetler hakkında bilgi veren Akgül, kent ormanının nefes alınacak, doğayla iç içe zaman geçirilebilecek bir alan olarak tasarlandığını kaydetti.

Doğayla Buluşmanın En Kısa Yolu

Hem Mamak’ın hem de Ankara’nın sosyal yaşamına farklı bir boyut kazandıracak projenin 250 bin metrekarelik ilk etabında çalışmalar yüzde seksen seviyesine ulaştı. Yeşile ve doğaya olan özlemi giderecek yatırım kapsamında hayata geçecek ekoloji okulunda da çalışmalar son sürat devam ediyor. Kent ormanında 31 bin 5 yüz metrekarelik iki adet göletin yapımında sona gelindi, iskeleler kuruldu. Kaba inşaatlarının yapımı tamamlanan binaların ahşap kaplama ve ince işleri devam ederken, göletlerin betonarme ve izolasyon çalışmaları da tamamlandı. Doğayla buluşmanın en kısa yolu olan Üreğil Kent Ormanı tamamlandığında kentin kimliği ve sosyal dokusuna büyük katkı sağlayacak.

Tüm Detayları Bünyesinde Barındıracak

Proje kapsamında su sporları ve gösterilerinin yapılacağı 31 bin 5 yüz metrekarelik iki gölet yer alacak. Çocuklar için ekoloji okulu, vatandaşların piknik yapıp, kafelerde oturabileceği alanların da planlandığı projede idari binalar, kır kahveleri, kafeler ve çeşmeler doğal dokuya uygun bir şekilde tasarlanacak. Ekoloji okulunun yer alacağı dev kent ormanında çocuklar,  80 metrekarelik alanda tarımsal ürünler yetiştirebilecek. Ayrıca 241 meyve ağacı, 1148 endemik bitki, 1049 yapraklı ağaç, 3412 çalı grubu, 1211 ibreli ağaç ve 21 bin 732 yer örtücü bitki dikilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.