“KÖSE SORUNLARIYLA DEĞİL ÖRNEK HİZMETLERİYLE ÖN PLANA ÇIKAN BİR ŞEHİR”

“60 Bin Nüfusu Barındıracak İmar Planı Yaptık” Bir şehrin olmazsa olmazının imar planı olduğunu ve göreve gelir gelmez bu konuyu öncelikleri arasına k...

“KÖSE SORUNLARIYLA DEĞİL ÖRNEK HİZMETLERİYLE ÖN PLANA ÇIKAN BİR ŞEHİR”
“KÖSE SORUNLARIYLA DEĞİL ÖRNEK HİZMETLERİYLE ÖN PLANA ÇIKAN BİR ŞEHİR”
+3
Haber albümü için resme tıklayın

“60 Bin Nüfusu Barındıracak İmar Planı Yaptık”

Bir şehrin olmazsa olmazının imar planı olduğunu ve göreve gelir gelmez bu konuyu öncelikleri arasına koyduklarını ifade eden Köse Belediye Başkanı Şerif Aygün, “Yaklaşık 25 yıl önce yapılan ve çeşitli tadilatlar ile günümüze kadar gelen İlçemize ait şehir imar planı yetersiz olduğundan, Belediyemizce yapılan talebe istinaden İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından yapım işi ihale edilmiştir. Sırasıyla hali hazır haritası ve (42) noktadan alınan toprak numunesi ile şehrin jeolojik etüt çalışması gerçekleştirilmiş olup, 16 Ocak 2014 tarihinde ihalesi gerçekleştirilen genişletilmiş şehir imar planı yaklaşık 60.000 nüfusu barındıracak büyüklükte olup, planın yapım işinin yarısı İller Bankası tarafından karşılanmış, kalan yarısı Belediyemiz bütçesinden ödenmektedir Modern Şehircilik anlayışı ile yola çıkan Köse Belediyesi öncelikleri arasına koyduğu şehir imar planlarının genişletilmesi 2017 yılı sonu itibariyle tamamlanmıştır.” dedi.

“Altyapı Sorunsuz Hale Geldi”

Planlı ve projeli bir altyapı sistemi bulunmayan Köse’de bu alanda önemli çalışmalar gerçekleştirerek Köse’yi sağlıklı bir altyapıya kavuşturduklarını ifaden Başkan Şerif Aygün, altyapı çalışmalarını bir bütün olarak ele aldıklarını ve gerçekleştirdikleri çalışmalarla kanalizasyon ve yağmursuyu altyapısını yenilediklerini, elektrik hatlarının yer altına alındığını kalan 2 mahalledeki çalışmaların ise bu yıl içerisinde tamamlanacağını ifade etti. Yürüttükleri çalışmalarla ilgili bilgiler veren Başkan Aygün yaptığı açıklamada “Planlı ve projeli bir altyapı sistemi bulunmayan ilçemizin en büyük sorunlarından olan altyapının yapımı için İller Bankası Genel Müdürlüğüne yaptığımız girişimlerimiz neticelenerek 2012 yılında yapımına başlanılmıştır. 32.000 metre uzunluğunda altyapı ile ana arterlere yapılan yağmur suyu giderleri tamamlanmış olup, üst yapının da bozulan kısımlarının 2016 yılında bitirilerek İlçemize daimi bir hizmet kazandırılmıştır.İlçemizin ana caddelerindeki elektrik hatlarının yer altına alınması ve mahallelerdeki hat ve trafoların yenilenmesi için TEDAŞ İl Müdürlüğüne yapılan başvuru ve takip sonucu özelleşme gerçekleşmeden önce ana caddeler ile bir mahallemizin ihalesi yapılarak yapımı gerçekleştirilmiş, ana caddemizin bozulan kaldırımlarının tamamı yenilenmiştir. 2018 yılı içerisinde kalan (2) mahallemizin de yapılması için devam edecektir.” dedi.

“Köse’de Gözle Görülür Bir Değişime İmza Attık”

Altyapı çalışmalarının tamamlandığı alanlarda başlattıkları üst yapı çalışmaları kapsamında birkaç sokak hariç bütün cadde ve sokakların kilitli parke taşıyla döşendiğini ifade eden Aygün, bu yılsonu itibariyle üstyapıya dair her şeyin bitirilmiş olacağını söyledi. Üstyapı yenileme çalışmaları ile birlikte ilçeye giriş ve çıkış kavşaklarının yapılması, sokak ve cadde sağlıklaştırılması, Dere ıslah çalışmaları, saat kulesi yapımı, yeni çeşmelerin yapımı ve mevcut çeşmelerin yenilenmesi gibi birçok önemli çalışma gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Aygün, yapılan çalışmalar neticesinde Köse’de gözle görülür bir değişime imza attıklarını dile getirdi. Köse’nin yaşadığı sorunların ortadan kaldırılması ve şehrin estetik bir kimliğe bürünmesi noktasında gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili bilgiler veren Belediye Başkanı Şerif Aygün bu çalışmalarla ilgili ise şu bilgileri verdi:“Alt yapı yenileme çalışmaları sonucunda bozulan üst yapının yenilenmesi Cadde ve sokaklarımızın daha temiz ve düzenli olması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığına proje sunulmuş olup, ilgili Bakanlıklardan nakdi yardım desteğiyle İlçemizde üstyapı yenilemelerine 2014 yılı içerisinde başlanılmıştır. Büyük çoğunluğu ihale edilerek yapımı tamamlanmış olup, kalan yerler için ihale işlemleri yapılarak yapım çalışmaları devam etmektedir. 2018 yılı itibariyle tüm ilçemizin cadde ve sokakları tamamlanacaktır.İlçemizin Gümüşhane, Bayburt ve Erzincan İllerinden ayrı ayrı girişleri olup, kavşak yapımı için başvurduğumuz Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından 3 adet kavşak yaptırılarak hizmete sunulmuştur. Sinyalizasyon sistemi olmadan kaza riskini azaltan bir model ile yapılan kavşaklar İlçe girişlerine ayrıca bir görsellik katmıştır. Ayrıca kavşaklardan şehir merkezine doğru olan yolların yapımı içinde Karayolları Genel Müdürlüğü ile görüşmeler sonucunda şehir merkezine giriş ve çıkışlar ihale edilerek 2016 yılı 4. Çeyreği itibariyle yapım çalışmaları başlamıştır. Çalışmalar 2017 yılında da devam etmiş olup, 2018 yılında tamamlanması planlanmaktadır.İlçe merkezinden akan Köse deresinin temiz olması ve bahar aylarında oluşan sellerden zarar görmemesi için DSİ Bölge Müdürlüğüne yapılan başvuru ve takip sonucu İlçe girişinden çıkışına kadar yaklaşık 2000 metrelik bölüm taş duvar ile yapılarak hizmete sunulmuştur. Kalan bölüm ise önümüzdeki yıllarda tamamlanacaktır. Önceki dönemlerde yaptırılan Belediye sosyal tesislerini tamamen yeniledik. Camilerimizde bakım, onarım ve temizlik çalışmaları gerçekleştirerek tüm eksiklerini giderdik. İlçemizin ana caddesi olan M. Oltan Sungurlu Caddesi üzerinde bulunan işyerleri boyanarak, görsel güzellik kazandırılmıştır. Ayrıca kaldırımlar yenilenmiş, dekoratif aydınlatma direkleriyle caddemiz güzelleştirilmiştir.

“Saat Kulesi Köse’ye Modern Bir Görünüm Kazandırdı”

İlçemizin daha modern ve yaşanabilir bir kent haline getirilebilmesi yönündeki çalışmalarımız kapsamında üstyapı çalışmaları ile birlikte ilçeyi güzelleştirme çalışmalarının da sürdürülmekte olup, Kent Meydanı oluşturma çalışması kapsamında ilimiz bünyesinde ilk olan saat kulesi 2016 yılında tamamlanarak ilçemize modern bir görünüm kazandırmıştır. Belediyemiz tarafından yaptırılan saat kulesi, özel ışıklandırma sistemi ile hem gece hem gündüz ilçeye ayrı bir güzellik katmaktadır.

“Şehitlik Alanı Şehrin Manevi Havasını Değiştirecek”

İlçemizin ihtiyaçlarından olan şehitlik alanı yapımı şehitlik genelgesi kapsamında 2017 yılında Valiliğimize yaptığımız proje başvurumuz olumlu sonuçlanmış olup, belediyemizce 2017 yılında yapımına başlanılmıştır. 2018 yılı içerisinde tamamlanacak olan Şehitlik Alanı projemiz de ilçemize farklı bir görsellik ve maneviyat katacaktır.”

“Köse Barajı’ndan Haziran İtibariyle Su Alacağız”

Köse’nin önemli sorunlarından biri olan içme suyu sorunu ile ilgili çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini ifade eden Başkan Şerif Aygün, çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Elektrikle kuyulardan üretilen içme suyu hem ciddi külfete yol açmakta hem de özellikle yaz aylarında sıkıntılara yol açmaktadır. Kelkit İlçesi ile birlikte yürütülen çalışmalar ve Milletvekillerimizin de desteği ile Köse Barajından su alma talebimiz uygun görülmüş yine DSİ Genel Müdürlüğü tarafından da projesi yapılarak tamamlanmıştır. İller Bankası tarafından yapım işi ihale edilmiş olup ilgili şirket tarafından şantiye çalışmaları tamamlanarak 2015 yılı sonu itibariyle çalışmalar başlamıştır. 20 milyon liralık projenin bedelinin yarısı hibe. Tesis inşaatı tamamlanmış olup, 2018 yılı Haziran ayı ile birlikte içme suyu verme işlemi başlayacaktır.”

“Atık Su Arıtma Tesisi İçin Yer Teslimi Yapıldı”

Köse ilçesinde toplanan kirli suların Köse deresine deşarjını sonlandıracak Atık su arıtma tesisinin ihalesini yapıldığını ve firmaya yer teslimi yapıldığını da belirten Aygün, “Altyapı çalışması devam ederken İlçede toplanan atıksuyun gelişigüzel dereler yerine bir tesiste arıtılarak deşarj edilmesi yönündeki çalışmamız sonucu yapılan başvurumuz İller Bankası Genel Müdürlüğünce kabul edilerek atık su arıtma tesisi projemiz tamamlanmıştır. 24.10.2017 tarihinde İLBANK A.Ş. tarafından ihalesi yapılmış olup, 03.02.2018 tarihinde ihaleyi alan firmaya yer teslimi yapılmış ve inşaat çalışmaları başlamıştır.Yılsonuna kadar tamamlanacak. Köse’den toplanan kirli sular Köse deresine değil arıtıldıktan sonra deşarj edilecek. 2,2 milyon liralık yatırım. Yarısı İller Bankasından. Yüzde 50’si kalkınma bakanlığından hibe” diye konuştu.

“Park ve Yeşil Alanlarla Köse Bir Başka Güzel”

İlçede park ve yeşil alan seferliği başlatarak yeni parklar, mesire alanı ve ağaçlandırma çalışmaları gerçekleştirdiklerini ifade eden Belediye Başkanı Şerif Aygün, tabiat parkı ile ilgili çalışmalarının ise devam ettiğini belirterek bu çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Cumhuriyet Mahallesinde yapılan Davut Uyar çocuk parkına ilaveten Her Mahallemize bir çocuk parkı kazandırmak üzere yaptığımız SODES projeleri kapsamında 2013 yılı içerisinde 1 adet çocuk parkı yapılmış, ayrıca anaokulu bahçesine de hayırsever vatandaşımız tarafından bir adet çocuk parkının yapımı gerçekleştirilmiştir.2015 yılı içerisinde Her Mahalleye Çocuk Parkı projesi kapsamında bütün mahallelerimize 7 adet çocuk parkı yaptırılarak hizmete açılmıştır.Önceki dönemlerde yapılan ve bakım yapılmadığından kullanılamaz duruma gelen yaklaşık 15.000 metrekarelik bir alanda mevcut olan bu parkımız baştan aşağı yenilenerek etrafı beton duvarla çevrilmiştir. Belediye Meclisince alınan kara ile Muhsin Yazıcıoğlu Parkı adı verilerek halkımızın hizmetine sunulmuştur.Orman Bölge Müdürlüğümüz ile yapılan istişare sonucu ilçemiz girişinde yer alan 10.000 metrekarelik alanda bir mesire alanı oluşturulması için yapılan başvuru ve takip sonucu, 9 adet kamelya, 1 adet kır kahvesi, mescit ve Wc’lerden oluşan mesire alanımıza bir adet çocuk parkı ve giriş kapısının yapılarak açılışı yapılmış ve 2017 yılı itibariyle de ışıklandırması tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulmuştur.İlçemizde yeni bir ağaçlandırma seferberliği başlatılmış olup, Orman Bölge Müdürlüğünden her yıl yapılan talepler ile alınan ağaçlar ilçemizdeki cadde ve sokaklara dikilmeye devam edilmektedir. Ayrıca polis öğretmenler ve zabıta için hatıra ormanı oluşturulmuştur. Ayrıca Yaklaşık 300 dönümlük araziye yapılacak olan Tabiat Parkı için projelendirme çalışması Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olup, tamamlanması halinde bölgenin cazibe merkezlerinden birisi haline gelecektir.”

KÖSE’NİN İLK OYUN SOKAĞI

Köse Belediyesi, çocuklar için özel olarak oyun, eğlence ve eğitici etkinlikleri yapabilecekleri bir sokak oluşturdu. Cumhuriyet mahallesinde oluşturulan, bu alanda çocukların gönüllerince eğleneceği, seksek, satranç ve üçtaş gibi çocuk oyun alanları oluşturdu. Sokakta çiçek motifleri ve hayvan figürleri de bulunuyor. Her şeyin çocuklar için dizayn edildiği bu sokakta unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunları da çocuklara sunuluyor. Yapılan çalışma ile çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlanması hedefleniyor.

“Spora Önemli Yatırımlar Yaptık”

Köse’de spor alanında yeni tesislerin kazandırılması ve halkın rahatlıkla spor yapabileceği alanların oluşturulması noktasında önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Belediye Başkanı Şerif Aygün, “500 kişilik kapalı tribün, SODES destekli sentetik çim yüzeyli kapalı halı saha, ilçenin önemli eksikliklerinden olan kapalı spor salonu ve kapalı salon yanında ayrıca sentetik yüzeyli çim saha yapılması gibi önemli spor tesislerini ilçemize kazandırdık. Spor tesislerimizin dışında özellikle bayanlarımızın daha rahat bir ortamda yürüyüş yapmalarını sağlamak amacıyla Köse deresi boyunca yaklaşık 750 metrelik modern bir yürüyüş yolu tamamlanmış olup, fitness aletleri ile zenginleştirilen yürüyüş yolu halkımızın hizmetine sunulmuştur.” dedi.

“Gönül Yolu Çarşısı İle Gönüllere Köprü Kurduk”

Sosyal belediyecilik anlamında “Gönül yolu çarşısı” oluşturduklarını ve burada temin ettikleri kıyafetleri ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz olarak dağıttıklarını dile getiren Belediye Başkanı Şerif Aygün, Hayır sahibi hemşerilerimizden alarak ihtiyacı olanlara dağıtmak üzere açtığımız çarşıda çok sayıda ve çeşitte giyecek mevcut olup, 2013 yılı içerisinde işadamlarından temin edilen yaklaşık 8000 adet kıyafet Kaymakamlığımız ile birlikte tüm ilçeye dağıtılmıştır. İşadamlarımızın ve hayırseverlerin destekleri ile çarşımızın faaliyetleri devam ettirilmektedir.” dedi.

“Konut Sorununu TOKİ ile Ortadan Kaldırıyoruz”

Konut ihtiyacına binaen TOKİ ile yaptıkları görüşmeler sonucunda 84 dairelik birinci etap TOKİ konutlarını tamamladıklarını, bunun başarılı olması ve gelen taleple birlikte ikinci etap için çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Aygün, “TOKİ Başkanlığı ile Belediyemizin ortaklaşa yürüttüğü çalışma sonrası 1. Etap 84 adet konut 2015 yılı içerisinde başarılı bir şekilde hak sahiplerine verilmiştir. 1.Etap çalışmanın başarılı sonuçlanmasından sonra halkımızdan gelen talepler dikkate alınarak 2.Etap talep toplama çalışmaları başlamış ve sürdürülen çalışmalar ile TOKİ Başkanlığı ile yapılan görüşme sonrası arsa temin çalışması tamamlanmış olup 2018 yılı içerisinde ihalesi yapılmış olup, 2018 yılında inşaat çalışmalarına başlanacaktır.” dedi.

“Tüm Araç ve Makine Parkını Yeniledik”

2009’da göreve başladıklarında en yeni aracın 10 yaşında olduğunu, eski araçları elden çıkararak Belediye Bütçesi, Büyükşehir Belediyeleri ve diğer kurumlar vasıtasıyla araçların büyük bir kısmını yenilediklerini belirterek, “Belediyemiz araç parkında faal 25 adet aracımız bulunmakta olup, Belediyemiz bütçesi ile Bakanlıklar ve diğer Belediyelerden hibe olmak kaydı ile Makam aracı, cenaze taşıma aracı, ambülans, minibüs, çöp toplama aracı, vidanjör, kamyon, pikap ve yolcu taşıma otobüsü, arazöz ve kanal kazıcı ve yakın zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Şartlı Nakdi Yardım kapsamında Yol Süpürme Aracı, Arazöz, çöp toplama Aracı ve TBB tarafından itfaiye aracı ve Zabıta Aracı alımı ile Belediyemiz araç parkına birçok araç kazandırılmıştır.” dedi.

“Köse’yi İlklerle Buluşturduk”

Köse’yi birçok alanda ilklerle buluşturduklarını ifade eden Belediye Başkanı Şerif Aygün Köse’de bir ilki daha gerçekleştirerek 2 AB Projesi uyguladıklarını belirterek bu projelerle ilgili “Avrupa Birliği fonlarınca finanse edilen TOKA (Topraktaki Kadın Eli) projesi kapsamında kuru fasulye üreten 30 bayan kurs alarak daha verimli üretici olmayı öğrenmiş, yine bu bayanlara Kooperatif kurularak ürettikleri fasulyeyi paketleyerek satmaları için de bir adet paketleme ünitesi kurulmuştur. Proje kapsamında ayrıca fasulyeye ÜÇ OVA ismi alınarak tescil ettirilmiştir. İki “İ” Bir “Y” Projemiz 2012 yılında Türkiye’de Mesleki Eğitimin Kalitesinin Arttırılması Hibe Programı çerçevesinde hazırlanmıştır. Hibe için başvuruda bulunulan ve destek için kabul olunan tek Belediye projesi Köse Belediyesidir. Projemizin amacı Köse’de mesleki eğitimin verileceği 3 alan belirlemek, öğrencilerin bu belirlenen alanlardan birinde okumalarını sağlayarak iş kurabilmelerinin, iş bulabilmelerinin veya yüksek eğitime sınavsız devam edebilmelerinin önündeki engelleri kaldırmak, özellikle kız çocuklarının yükseköğrenime devam edebilmelerine imkân sağlamaktır. Projemiz Eylül 2015 tarihi itibariyle tamamlanmıştır.” açıklamasında bulundu.

“Köse İçin Çalışmalarımız Devam Edecek”

Köse için bir çok önemli proje ve çalışmanın altına imza atarak Köse’yi bir çok ilkle buluşturan Belediye Başkanı Şerif Aygün, Hükümet Konağı, Hayvan Pazarı, Terminal, Kültür Merkezi, Kapalı Halk Pazarı, İmam Hatip Ortaokulu, Kadın Sosyal Yaşam Merkezi, Çevre yolu Aydınlatmaları, Spor Kompleksi, 3.Etap Salyazı Konutları gibi projelerle ilgili çalışmalarının devam ettiğini bu dönem içerisinde bu projeleri hayata geçirerek Köse’ye kazandıracaklarını da sözlerine ekledi.

1 arasında 6

29 Haz 2018 - 14:29 - ALT YAPI

Mahreç   Oxkb


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent & Başkan Dergisi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent & Başkan Dergisi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent & Başkan Dergisi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent & Başkan Dergisi değil haberi geçen ajanstır.