Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet ÇOLAKBAYRAKDAR

KAYSERİ’NİN YENİLENEN YÜZÜ KOCASİNAN DEĞİŞİME ÖNCÜLÜK EDİYOR “HEDEFİMİZ; 7’DEN 70’E HERKESİ MUTLU ETMEK” Kocasinan’ın çehresini değiştiren yeni projel...

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet ÇOLAKBAYRAKDAR
Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet ÇOLAKBAYRAKDAR
+6
Haber albümü için resme tıklayın

KAYSERİ’NİN YENİLENEN YÜZÜ KOCASİNAN

DEĞİŞİME ÖNCÜLÜK EDİYOR

“HEDEFİMİZ; 7’DEN 70’E HERKESİ MUTLU ETMEK”

Kocasinan’ın çehresini değiştiren yeni projeler uyguluyorsunuz. Vatandaştan geri dönüşler nasıl?

Öncelikle hizmetlerimize gösterilen ilgiden dolayı hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Yapmış olduğumuz hizmetlerin karşılığını; hemşehrilerimizin hayır duası, memnuniyeti ve güler yüzleri olarak alıyor ve mutlu oluyoruz. Özellikle insan ve sosyal odaklı hizmetler yaptığımız zaman ilçe sakinlerimiz tarafından ciddi manada karşılık görüyoruz. Bu bizim çalışma şevkimizi artırıyor. Rabbimizin sunduğu bu imkana ve vatandaşlarımızın teveccühüne layık olabilmek adına durmaksızın yola devam edeceğiz. Hedefimiz, kadın-erkek, genç-yaşlı her kesimin hayatını kolaylaştırmak ve onların mutluluklarını artırmak için canla başla hizmet üretmektir.

“DAHA MODERN VE AKILLI ŞEHİRLER İNŞA EDECEĞİZ”

5 yıllık hizmet döneminin sonuna geldik; seçimler öncesinde Kocasinan’ı neler bekliyor, sürprizler, yeni projeler var mı?

Elbette sürpriz projelerimiz var. Bunlardan biri de Akıllı Şehir Projemizde, Akıllı Aydınlatma, Akıllı Atık Yönetimi ve Akıllı Belediyecilik Hizmetleri şeklinde 3 konu başlığımız yer alıyor. İnşallah daha modern ve akıllı şehirler inşa edeceğiz. Özellikle belirtmek isterim ki; göreve geleli yaklaşık 3,5 yıl olmasına rağmen tarihe geçen hizmetler üreterek, yeni ve farklı projelere imza attık. Yenilikçi ve sosyal belediyecilik alanında hayata geçirdiğimiz birçok projeyle öncülük ediyoruz.

“YENİ KAYSERİ’Yİ KOCASİNAN’DA KURUYORUZ”

Gelişen Kocasinan’da üretime ve ekonomiye yönelik girişimleri, örneğin site, iş yeri kümelenmesi gibi, destekliyor musunuz?

Kayseri’nin sanayi ve ticaret alanları yoğun bir şekilde bölgemizde bulunmaktadır. Bölgemizin sınırları içerisinde yer alan sanayi siteleri, meslek siteleri ve ticaret merkezleriyle büyük bir istihdam kapısı olarak hizmet veriyoruz. Ayrıca bölgemizin sınırları içerisinde havalimanı, tren garı ve otogarı ile de ulaşımın kalbi niteliğindeyiz. Bu çerçevede bölgemizde sanayi ve ticaretle uğraşan esnafımızın daha mutlu olması için gece-gündüz demeden aralıksız çalışıyoruz. Yatırımlarımız sayesinde Kocasinan, her gün gelişim gösteren nüfus ve konut alanıyla daha da gelişen bir ilçe haline geldi ve Kayseri’nin cazibesi oldu. Özellikle Kocasinan’da büyük bir yatırım olan ve 10 milyon avroya yakın Avrupa Birliği Hibe Projesiyle yapılan MOBİTEK Projemiz, bugün büyük bir proje haline gelmiştir. Bu proje ile yeni istihdam kapıları açılacak. Mobilya alanında faaliyet gösteren küçük ve orta boy ölçekli işletmeler; MOBİTEK’ te, çok daha modern ve son teknolojik imkanlarla üretim yapabilecek ve mobilya pazarımız dünya pazarıyla rekabet edebilecek. ‘Güçlü ve Büyük Türkiye’ için, ‘Yeni Kayseri’yi Kocasinan’da kurmak için her alanda yatırımlarımızı ve projelerimizi artırarak çalışmaya devam edeceğiz.

“KAYSERİ TARIM ŞEHRİ OLARAK ANILACAKSA BU KOCASİNAN OLMADAN DÜŞÜNÜLEMEZ”

Kocasinan Belediyesi, mücavir alanında tarımsal faaliyetlerin en çok gerçekleştiği metropol ilçesi. Kayseri’nin tarımsal üretimine, ticaretine Kocasinan Belediyesi’nin ne gibi katkıları oldu ve olacak?

Sanayi ve ticaret şehri gibi unvanları olan Kayseri, tarım şehri olarak da anılacaksa bu Kocasinan olmadan düşünülemez. Buradan hareketle Tarım İl Müdürlüğümüz ile birlikte yaptığımız çalışma neticesinde 2017 yılında başlattığımız projemiz, çiftçilere alternatif ürün çeşidi sundu. Geçen yıl, çiftçinin ekonomisine katkı sağlamak için 10 bin metrekare alan üzerinde tıbbı ve aromatik bitkilerinden oluşan 46 bin fidan diktik. Lavanta, adaçayı, melisa, yaban kekiği, ekinezya ve tıbbi nane gibi birçok ürünün Kayserimizde de yetiştirilebilir olduğunu göstermiş olduk. İnşallah çiftçilerimiz de bu ürünleri bir kültür haline getirip yaygınlaştırırlar. Ülke ve şehir ekonomisine katkı sağlamaları halinde de bizler amacımıza ulaşmış oluruz. Hedefimiz bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın refahını artırmaktır. Ayrıca önümüzdeki günlerde geleneksel çiftçilikten modern teknoloji çiftçiliğine geçiş için Tarımda Dijital Dönüşüm Çalıştayı gerçekleştireceğiz. Çalıştay öncesi ilk toplantımızı yaptık. Yenilikçi ve farklı belediyecilik anlayışıyla çiftçimizin alın teri, el emeği ürünlerinin Dünya ile rekabet etmesi için tarımla ilgili dijital dönüşümü sağlayacak alt yapıyı oluşturacağız. Bu çalışmamız, Türkiye’ye hatta Dünya’ya örnek olacak. Teknoloji ile birlikte bu gelişim ve değişim buradan başlayıp, her tarafa yayılacak. Bu projemizle inşallah ülke olarak daha iyi yerlere geliriz.

“KOCASİNAN AKADEMİ”

Kocasinan’da eğitim ve toplumsal gelişime büyük katkı sağlayan Kocasinan Akademi, büyük bir yenilik. Akademi, faaliyetleri ve hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?

Kocasinan Akademi birimimizle tam bir buçuk yıldır 7’den 70’e herkese; eğitim, sosyal, kültür, sanat, spor gibi hayatın her alanında daha iyi ve daha kaliteli hizmet veriyoruz. Kurulduğundan bu yana çok az bir zaman geçmesine rağmen Tesislerimizde birçok başarı elde ettik. Vatandaşlarımızın büyük beğenisini kazanan hizmetlerimizin “Hayaldi gerçek oldu” cümlesiyle geri dönmesi bizleri ayrıca mutlu ediyor. Bölge sakinleri tarafından sevilen ve takdir edilen bu ve buna benzer çalışmaları diğer mahallelerde de hayata geçirebilmek için proje çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz; vatandaşlarımıza en iyi hizmeti vermek için Kocasinan Akademi sosyal tesislerinin sayısını artırmak ve Kocasinanımıza, bütün mahallelerimize hizmet veren tesisler kazandırmaktır.

“HİZMETLERİMİZLE GÖNÜLLERE DOKUNUYORUZ”

Genel bir değerlendirme yapmanızı istesek; “İyi ki Yapmışım” diyeceğiniz, adınızın birlikte anılmasından en büyük mutluluğu, memnuniyeti duyacağınız projeniz, çalışmanız hangisidir?

Çalışmalarımızın her biri değerli ve önemlidir ama özellikle gönül belediyecilik alanında hayata geçirdiğimiz Sosyal Market ve İkinci El Eşya Toplama ve Dağıtım Merkezi hizmetimizle gönüllere dokunuyoruz. Hizmetimizle hayırseverlerden gelen giysi, ev eşyası gibi bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırma noktasında köprü vazifesi görüyoruz. Önce Allah’ın rızasını alıp sonra vatandaşlarımızın yarasına merhem olabiliyor, gönüllerini kazanabiliyorsak ne mutlu bizlere. Ayrıca büyük bir değişim ve dönüşümün yaşandığı ilçemizde ilkleri gerçekleştirdik. Belediye içerisinde hizmete sunduğumuz Çözüm Merkezimiz 7/24 saat hemşehrilerimize hizmet vermektedir. Bu belediyecilik açısından yeni bir bakış açısıdır. Taleplerin belirlenmesi ve uygulamanın yapılması noktasında Türkiye’de ilk olan sistemdir. Öte yandan sokak hayvanları için ‘Küçük Dostlar Ambulansı’nı hizmete sunduk. Bu da Kayseri’de birçok hizmetimizde olduğu gibi ilktir. Daha temiz Kocasinan için ‘Hijyen ve Dezenfeksiyon Ekibi’ ve ‘Cami Temizleme Ekibi’ kurarak Kayseri’de yine ilkleri gerçekleştirdik. Kayseri’de en yüksek kapasiteye sahip olan ve teknolojik yapısıyla dünya standartlarında asfalt üreten Asfalt Plenti’ni hayata geçirdik ve nihayetinde Kocasinan sınırları içerisinde yenilenmeyen yol kalmayacak. Mahallelerimizin arasında irili ufaklı her türlü park alanlarımızı yeniledik ve yeni ve farklı parklar yaptık. Bunlar hizmetlerimizin bir kısmı. Kocasinan’ın geleceği için nice projeler hayata geçirdik ve tüm alanlarda yatırım yapmaya ve hizmet üretmeye devam edeceğiz.

22

HER ŞEY KAYSERİ VE TÜRKİYE İÇİN

Kocasinanlı bir dönem daha görevi verir; teveccüh gösterirse yeni 5 yıllık hizmet dönemini nasıl değerlendireceksiniz? Planlamalar şimdiden hazır mı?

Kayseri sevdalısı olarak aziz milletimizin gösterdiği teveccühe layık olmaya çalışıyoruz. Şeyh Edebali’nin söylediği gibi ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışından ‘Halka hizmeti Hakka hizmet’ olarak gören belediyecilik anlayışıyla hareket ediyoruz. Projelerimizle hem Kayseri’ye hem de ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğiz. ‘Güçlü ve Büyük Türkiye’ için Yeni Kayseri’yi Kocasinan’da kurmak için her alanda yatırımlarımızı ve projelerimizi artırarak çalışmaya devam edeceğiz. Önemi olan Kayseri’nin, Kocasinan’ın gelişmesidir, her şey Kayseri ve Türkiye için diyorum.

17 Kas 2018 - 10:58 - GÜNDEM

Mahreç   Oxkb


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent & Başkan Dergisi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent & Başkan Dergisi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent & Başkan Dergisi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent & Başkan Dergisi değil haberi geçen ajanstır.