KIRŞEHİR’DE ULAŞIM MASTER PLANI DEVREYE GİRDİ

Kırşehir Belediyesi, kentin artan nüfusu, kent insanının değişen günlük yaşamı ve alışkanlıklarının sonucu beklentiyi karşılamaktan uzak kalan kent içi ulaşımını Kırşehir’e yakışır hale getirmek için Kent İçi Ulaşım Master Planı hazırlamıştı ve bu plan dahilinde ilerici, köklü çalışmalar yapılmaya devam ediyor.

0
1959

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, projenin kapsamı hakkında yaptığı açıklamasında; “Projemiz, kentteki kara yolu ağının mevcut ve gelecekteki problemlerine ilişkin çözüm önerileri getirilerek kentteki ulaşım sisteminin sağlıklaştırılması, kentteki toplu ulaşım sisteminin yeniden düzenlenerek toplu taşıma kullanım oranının arttırılarak özel araç kullanımının azaltılması ve kent içi yolculukların daha hızlı, güvenli, ekonomik ve konforlu şekilde yapılabilmesi için gerekli önlemlerin belirlenmesi, kentteki mevcut ve öneri yaya aksları ile toplu taşıma hatlarının entegrasyonunun sağlandığı bir sistem kurgulayarak yaya ulaşımının desteklenmesi, kentte bisiklet altyapısı oluşturulması ve kentin diğer kentler ve çevre yerleşmeler ile ulaşım ilişkilerinin düzenlenerek, kent merkezindeki araç yoğunluğunun azaltılmasını kapsıyor.

Bu projemizle ayrıca; kara yolu altyapısı, trafik sistemi ve otoparklar, kara yolu kademelendirme ve geometrik düzenlemeleri yaya ve bisiklet ulaşımı, kent içi yük taşımacılığı, şehirler arası ve çevre yerleşmelere ulaşım ve terminallerinde değişiklik ve yenilik yaparak kent içi ulaşımı hem düzenleyeceğiz hem de rahatlatacağız.” ifadelerine yer verdi.

28 Yeni Belediye Otobüsü Yollarda

Kırşehir Belediyesi tarafından başlatılan ’Ulaşım Master Planı’ çerçevesinde 10 adet 12 metre ve 18 adet de 8,5 metrelik olmak üzere toplam 28 adet yeni belediye otobüsü teslim alındı.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, ‘Ulaşım Master Planı’na dair yazılı bir açıklama yaptı. Bu kapsamda, alınan 28 yeni belediye otobüsünün vatandaşın hizmetine sunulduğunu belirten Bahçeci, “Milletin güler yüzü bizim yüzümüzdür. Kırşehir’de toplu taşıma sistemine geçiyoruz. Şu an ki mevcut taşıma sistemi, kapasitesi ve kalitesi Kırşehir’imize yakışmıyor. Kırşehir büyüyor, nüfusumuz arttı yeni güzergâhlar oluşuyor ve ulaşım planını hayata geçirmek zorundaydık. Ulaşımda yenilikler yapıyoruz. Ulaşım Master Planımız kent içi ulaşımda yol yapım ve düzenlemelerinden ulaşım araçlarına, akıllı kart sisteminden şoför ve dolmuşçulara, durak ve terminallere hem araç hem de yaya trafiğinin sağlıklaştırılmasından park yerlerine kadar kent içi ulaşıma dair her alanda bir dizi yenilik ve düzenlemeyi içeriyor. Ayrıca, çevre kent ve yerleşimlerle kentimizin bağlantısını da kapsıyor.

Yeni teslim aldığımız araçlarımız klimalı, engelli vatandaşlarımızın rahat inip binmesine uygun. Kırşehir akıllı kart sistemi ile vatandaşlarımız kartını okutacak ve bu hizmetten faydalanacak. Kırşehir’in bu medeni duruşu ve güzel yaklaşımı olayın çözümünde pozitif bir etki oluşturdu ve araçlarımızı hep birlikte hizmete koymuş olacağız. Genci, yaşlısı, öğrencisi ve kadınlarımızı taşıyacağız; muhakkak Kırşehir’e yakışır bir şekilde güler yüzle ve iyi niyetle yolculuklar yapılacak. Hemşerilerimize konforlu ve güvenli bir ulaşım deneyimi yaşatmak için her türlü teknik donanımın düşünüldüğü BMC marka araçlarımızın rengi de belediyemizin kurumsal rengi, turuncu. Hemşerilerimiz beğenir düşüncesindeyim.  Öte yandan toplu taşıma teşvik edilerek kent merkezindeki özel araç kullanımını azaltarak kent içi ulaşımı rahatlatmayı da hedefliyoruz. İnşallah Kırşehir’imize, Kırşehirlilere güzel otobüslerimiz yıllarca güzel hizmetler versin. İnsanları mutluluğa güzelliklere taşısın diye dua ediyoruz. Türkiye’nin firması olduğu için BMC firmasına teşekkür ediyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.