Kıbrısta Belediye Başkanı Seçme Kılavuzu Yayınlandı

0
1626

ÇMO’dan yapılan açıklamaya göre kılavuz, mevcut yönetimin icraatlarının veya adayların projelerinin çevre kapsamında sorgulanmasına yönelik sorular içeriyor.
Kılavuzda çevreyle ilgili 26 soruda altyapı, kanalizasyon, vidanjör, atık su ve katı atıkların bertaraftı, çöplerin yakılması, şebeke suyu, dere yataklarının korunması, sineklerle mücadele, yeşil alanlar ve molozlarla ilgili konular yer alıyor.
Açıklamada, geçmiş dönemlerde çevre yatırımları adına birçok sözler verildiği ancak yerine getirilmediği kaydedilerek, çevrenin “seçim malzemesi” olarak kullanıldığı ifade edildi.

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASININ ‘BELEDİYE BAŞKANI VE YÖNETİMİNİ SEÇME KILAVUZU
1. Bölgenizde Altyapı sorunlarınız var mı?
2. Kanalizasyon sistemi ile atık sularınız toplanmıyor mu? Böyle bir sistem varsa toplanan atık sularınız düzgün ve düzenli işleyen bir arıtma tesisi ile arıtılmıyor mu?
3. Kanalizasyon sistemi yok ise vidanjörlerle çekilen bu atık suların bölgenizdeki ya da başka bölgelerdeki derelere döküldüğünü hiç duydunuz mu?
4. Bulunduğunuz bölgede yağmur suyu drenaj hattı yok mu? Az miktarda yağmur bile yağsa taşkınlı seller meydana geliyor mu?
5. Katı atıklarınız (çöpleriniz)düzgün ve düzenli toplanmıyor mu?
6. Geri dönüşüme uygun atıklarınız (kâğıt, karton, plastik vb.) için belediyenizin projesi olduğunu hiç duymadınız mı? Bu konuda yönlendirilmiyor musunuz?
7. Bölgenizde, köyünüzde toplanan çöpleriniz yakılıyor mu? Atığınız her yakıldığında kanser yapıcı zehirli gazlar soluduğunuzun farkında mısınız?
8. Çeşmenizden akan suyunuz kalitesiz mi? İçemiyor musunuz?
Bölgenizde bulunan derelerde atık su gördüğünüz oluyor mu?
9. Her Belediyenin yetkisinde olmasa da sizin bölgenizde dere yatakları içerisine yapılan inşaatlar var mı?
10. Dere yataklarınızda yağmur suyu kolaylıkla akamıyor mu? Çöp, moloz gibi atıkların tıkadığı dere yataklarına rastlıyor musunuz? Derelerin temizlenmesi adına doğal ortamlarının talan edildiğine tanık oldunuz mu?
11. Geri kalmış ülkelerde olduğu gibi sivrisinek mücadelesi yapma adına üzerinize zehir saçılıyor mu? Belediyenizden biyolojik mücadele için herhangi bir söylem duymadınız mı? Üzerinize salınan zehirler için sizin vergilerinizin kullanıldığı ve bu zehirlere inanılmaz ücretler ödendiğini biliyor musunuz?
12. Bölgenizde yeşil alan eksikliği var mı? Park/bahçeler/rekreasyon yetersiz mi? Eğer varsa bu alanlar bakımsız mı? Çocuklarınızı götürdüğünüz parkların güvenli olmadığını düşünüyor musunuz?
13. Bölgenizde iklime uygun olmayan ağaç ve bitkilendirme çalışmaları yapıldığı oluyor mu?
14. Bölgenizde otopark sıkıntısı yaşıyor musunuz? Evinizin önü, kaldırımlarınız işgal ediliyor mu?
15. Yollarınız bakımsız mı? Trafik güvenliği konusunda endişeleriniz oluyor mu?
16. Komşunuzun odun sobası, şöminesi sizi rahatsız ediyor mu? Bacanın yanlış konumlandırıldığını düşündüğünüz oluyor mu?
17. Bölgenizde yerli-yersiz molozlara, inşaat atıklarına rastlıyor musunuz?
18. Bölgenizde çok fazla reklam panosu ve tabela kirliliği olduğunu düşünüyor musunuz?
19. Bölgenizde nüfus artıyor mu? Sürekli göç alan bir bölgede mi yaşıyorsunuz? Buna rağmen altyapının yetmeyeceği endişesi taşıyor musunuz?
20. Tarihi ve kültürel alanlarınıza gerekli özen ve önemin gösterilmediğini mi düşünüyorsunuz? Bu merkezler ziyaretçiler için cazibe merkezi haline getirilmiyor mu?
21. Eğer varsa bölgenizde bulunan sanayi bölgesinin çok kirli olduğunu düşünüyor musunuz? Buradan kaynaklanan çevre sorunları sizi rahatsız ediyor mu?
22. Bölgenizde toplu taşımanın yetersiz olduğunu mu düşünüyor musunuz?
23. Belediyenizde çevre mühendisi, şehir plancısı, biyolog gibi uzmanlar yok mu?
24. Bölgenizde sizleri rahatsız eden veya sağlığa aykırı şekilde tutulan herhangi bir hayvan veya hayvan barınağı var mı?
25. Bölgenizde sanayi bölgesi/bölgeleri olmasına rağmen çevre kirliliği yaratan ve huzur bozucu işletmeler bu bölgelere taşınmıyor mu?
Çevreyi rahatsız eden işletmelerin “iş yeri çalıştırma izin belgeleri” gelişigüzel yenileniyor mu? Ve benzer yeni işletmelere de izin veriliyor mu?
26. Bölgenizde güvenli kullanabileceğiniz bisiklet ve yürüyüş yolları yok mu?

Yukarıdaki soruların en az 5 tanesine “EVET” yanıtı verdiyseniz “İyi Belediyecilik” anlayışıyla yönetilmiyorsunuz demektir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.