KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YENİ YASALAR MAYIS AYI’NDA YOLDA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Büyük ihtimalle Nisandan sonra Mayıs aylarında kentsel dönüşümle ilgili ciddi yasalar geliyor: teşvik edici, hızlandırıcı ve doğru şekilde yapılmasını sağlayan yasalar. Şu ana kadar gördüğümüz hataları, aksaklıkları gideren yasalar."

0
1745

Özhaseki, İzmir’deki temasları kapsamında bir restoranda, inşaat sektörü temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlarla bir araya geldi.
Karabağlar ilçesindeki dönüşüm sorununa vakıf olunca burayla ilgili çalışmalar başlattıklarını anlatan Özhaseki, bugün Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla bin 500 konutun temelini atacaklarını, özel sektörün de içerisinde olduğu 10 bin konutluk bir dönüşüme başlayacaklarını bildirdi.

Kentsel Dönüşüm İçin Yeni Yasalar
Bakan Özhaseki, deprem kuşağında bulunulmasına rağmen, sağlıksız ve kimliksiz binaların olduğunu kaydetti. Türkiye’de 7,5 milyon civarında dönüşmesi gereken bina, bağımsız birim olduğu bilgisini paylaşan Özhaseki, şöyle devam etti:
“Bunların bir an önce dönüşmesi gerekiyor. Yoksa deprem gelir dönüştürür, altında kalırız, A partili B partili demez deprem; falan ırktan falan mezhepten demez, alır hepimizi götürür, böyle büyük bir felaket bizi bekliyor. 6306 sayılı yasa çıkmış ama şu ana kadar dönüştürebildiğimiz bağımsız birim sayısı 960 bin civarında, eğer 5-6 yıl içerisinde senede 150, 160 bin konut değiştirebildik ve dönüştürebildikse bu çok başarılı saymayız kendimizi. Şimdi şehircilik şurasını topladık orada ciddi bir başlık kentsel dönüşüm, büyük ihtimalle Nisandan sonra Mayıs aylarında kentsel dönüşümle ilgili ciddi yasalar geliyor: teşvik edici, hızlandırıcı ve doğru şekilde yapılmasını sağlayan yasalar. Şu ana kadar gördüğümüz hataları, aksaklıkları gideren yasalar. Mutlaka her yasanın bir hatası olur ama biz olmasın diye gayret ediyoruz. Şuradan çıkacak sonuçlar da bizim için ölçü olacak.”
Geri dönüşümün gerçekleşmesiyle 250 ile 300 sektöre hareketlilik kazandıracağını aktaran Özhaseki, ekonomide de canlılık oluşacağına işaret etti.
Yaralar Sarılıyor
Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin zor günlerden geçtiğini; başka hiçbir devletin başında bu kadar terör örgütünün bulunmadığını belirtti. Terör örgütlerine para ve adam gönderme mekanizması olarak çalışan belediye başkanlarının görevden alınmasını gönül rahatlığıyla gerçekleştirdiklerini vurgulayan Özhaseki, şöyle konuştu:
“Şimdi oralarda PKK bitti, çukurlara gömüldü, şehirler temizlendi, ben teröristlerin yaktığı, yıktığı evleri yapmak için oraya gidiyorum. Binlerce ev yapıyoruz. Şimdi önemli olan devletin o kudretli elini o teröristlere vurmasıydı, katillere vurmasıydı ama vatandaşın da yarasını sarmasıydı. Şimdi yarasını sarıyoruz. Çünkü adamlara ‘evinden çık biz teröristle savaşacağız’ demişiz. Çıkmışlar, evleri yıkılmış, hepsini tahrip etmişler o garibanın evini yapmak bize düşer, devlet olarak bizim işimiz o. Şimdi onu yapıyoruz, köyler temizlendi, dağlar temizlendi. Sınır ötesinde hamdolsun temizlik hareketi bitti. Bakın bir tane bile bomba düşmez hale geldi. Sınır ötesine biz başkası için gitmedik, biz kendimiz için gittik. Bu kadar sert bir tavır 40 yıldır, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmamıştı bunlara.”
İmar Yönetmelikleri Yeniden Ele Alınıyor
Bakan Özhaseki Gölbaşı Mogan Gölü Dip Çamuru Temizleme Projesi Basın Toplantısı’nda gelen bir soru üzerine otopark ve imar yönetmeliği konusunda da önemli açıklamalarda bulundu:

Bakan Özhaseki, “Binalarda her daire için bir araçlık otopark zorunluluğunun getirilmesi” çalışmasına yönelik soru üzerine imar yönetmeliklerinin yeniden ele alındığını ve her ilin ayrı bir imar yönetmeliğinin olmasının planlandığını söyledi: İstanbul ile Siirt’in imar yönetmeliğinin aynı olduğunu ama bunu doğru bulmadıklarını anlatan Özhaseki, “Şimdi biz imarın değişmez kurallarını yazdık, sonra da bütün illere gönderdik. Oradan gelecek özelliklerin de dahil ettikleri detayları alıp her ilin imar yönetmeliğini ayrı çıkaracağız. Ankara’nın, İstanbul’un, Sivas’ın, Artvin’in ayrı olacak. Bu doğru bir karar.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.