KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR’İN 2017 HEDEFLERİ

Kayseri Büyükşehir belediye başkanı Mustafa Çelik, basın mensuplarıyla 2017 yılı proje ve hedeflerini paylaştı. Büyükşehir Belediyesi’ne ait Kadir Has Fuar ve Kültür Merkezi’nde kahvaltıda basın mensuplarını ağırlayan Başkan Çelik, Kayseri’ye iz bırakacak, tüm Türkiye’ye örnek olacak çalışmaların, projelerin hazırlığında olduklarını belirtti.

0
3482

“2017’yi Ulaşım Yılı İlan Ettik”
Başkan Çelik, 2017 yılının ulaşım yılı ilan edildiğini kaydettiği konuşmasında yeni kavşak projeleri ve yeni yollarla Kayseri’nin kent içi ulaşımını büyük ölçüde rahatlatacaklarının altını çizdi: Mustafa Kemal Paşa Bulvarı üzerindeki yeni Melikgazi ve Gültepe kavşak projeleri, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ni doğrudan Talas’a bağlayacak yeni hat, Tavlusun Caddesi, Bekir Yıldız Bulvarı ve Mustafa Şimşek Bulvarı’nı uzatarak Kayseri’nin en önemli ana ulaşım yolu olan Sivas Bulvarı’na alternatif olacak yeni ulaşım hattı yapım ve düzenlemeleri 2017 yılı hedeflerinin başında geliyor.
Diğer yandan hali hazırda hizmet vermekte olan raylı sistem hattına yapılacak ilavelerle de kent içi toplu ulaşımı daha hızlı, etkin ve yaygın hale getirmeyi hedeflediklerini ifade eden Başkan Çelik bu kapsamda Talas-Erkilet, Yeni Gar-Belsin hatlarının bu yıl içerisinde projelendirileceğini kaydetti. Yapımına önümüzdeki yıl başlanması planlanan yeni raylı sistem hattının şehir merkezinden geçecek olan bölümü yer altına alınacak. Böylece şehir merkezinde trafik yoğunluğuna yol açmayacak.
Toplu ulaşımın daha etkin ve sağlıklı kılınması için yeni bir uygulamaya girişeceklerini belirten Başkan Çelik, servis işletmeciliği alanındaki kişisel deneyimini kullanarak Mini Cep Terminal Projesi’ni geliştirdiklerine değindi. 2017 yılını ulaşım yılı ilan ettiklerini hatırlatan Başkan Çelik, toplu ulaşımdaki yoğunluğu karşılayabilecek biçimde körüklü araçlar ve küçük otobüsler alınacağını belirtti.
“Daha Yeşil Kayseri İçin Dev Projeler”  
Türkiye’nin en büyük şehir parkının Kayseri’de olacağını heyecan ve memnuniyetle belirten Başkan Çelik, Hava İkmal Şehir Parkı Projesi için çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Projenin 3 paydaşından biri olarak üzerlerine düşeni en iyi biçimde yerine getirdiklerini ifade eden Çelik, toplam 3 milyon 405 bin m2 olan alanın 2 milyon m2’lik bölümünün şehir parkı olarak değerlendirileceğinin altını çizdi.
Kayseri Şeker Gölü civarında belediyeye ait bulunan alanı, Şeker Fabrikası mülkiyetinde bulunan alan -için de gerekli görüşmeler yapılmış, resmi prosedürlerin tamamlanması bekleniyor- ile birlikte değerlendirerek 1 milyon 100 bin m2’lik dev bir yeşil alanı daha Kayseri’ye kazandırmayı planlıyor, Büyükşehir Belediyesi. Keykubat Kent Parkı Kayserilinin, herkesin, her yaş grubunun kendisine göre bir şeyler bulabileceği dolu dolu bir mekan olacak. Proje kapsamında kent ormanı, meyve bahçeleri, ekolojik tarım alanı, ekolojik Pazar, günübirlik alanlar, hobi bahçeleri, macera ve adrenalin parkı, çocuk oyun alanları, yeme-içme mekanları, kıdemli yaşam köyü, izci kamp alanı ve geniş şenlik alanı yapılacak.
“Kayseri’ye bir cazibe merkezi daha kazandıracağız” diyen Başkan Çelik Bozantı Caddesi İnönü Parkı devamındaki alanı Su Bahçesi olarak değerlendireceklerini bildirdi. 2017 yılı içerisinde projelendirme çalışmalarının tamamlanmasıyla önümüzdeki yıl uygulamaya geçilmesi planlanıyor.
Uzun süredir Kayserinin gündeminden düşmeyen Sahabiye Kentsel Dönüşümü hakkında da bir son durum değerlendirmesi yapan Başkan Çelik, Haziran ayı gibi projenin ilk etabının uygulamasına başlamayı planladıklarını söyledi. ‘Gelişerek Dönüşüm’ sloganıyla yürüttükleri kentsel dönüşüm çalışmalarının bir diğeri de Argıncık- Halıcılar Sitesi dönüşümü. Artık ömrünü tamamlamış olan bölgenin yeni hal kompleksi karşısındaki alana taşınacağını belirten Başkan Çelik, bir taraftan da hava alanı bölgesindeki cephanelik alanın dönüşümü için çalıştıklarını kaydetti. Proje cephanelik, 181.600 m2’lik mevcut alanından, yeni demiryolu hattına daha yakın bir bölgeye taşınmasını öngörüyor. Sporun Kenti Kayseri
Kayseri Büyükşehir Belediyesi, iştiraki olan Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş., özellikle ilçelerde yaptığı gençlik merkezleriyle, spor tesisleriyle spora ve sporcuya destek veren bir belediye olmayı sürdürüyor. Ancak 2017 yılında bu konuya daha çok önem vereceklerini belirten Başkan Çelik güreş ve okçuluk dallarında öncü ve örnek çalışmalara hazırlandıklarını vurguladı. Bakanlıktan da destek sözü aldıklarını anımsatan Çelik, Güreş Kamp Eğitim Merkezi ve Okçuluk Tesisleri ile genç nesle ata sporlarımızı aktarmayı amaçladıklarını belirtti.
Uzun zamandır beklenen ve hedeflenen, Erciyes’in potansiyelini farklı alanlarda değerlendirmeyi öngören Erciyes Yüksek İrtifa Kamp Merkezi Projesi de artık hazır.
“Eğitim Şart”
“Bizim işimiz olmadığı halde kütüphane yapmaya devam ediyoruz” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, daha önce spor merkezi olarak da kullanılmış olan tarihi kilise binasını kapsamlı bir restorasyon çalışmasının ardından bir kütüphaneye dönüştürmeyi hedefliyor.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Merkez Halk Kütüphanesi ile kütüphanecilik konusunda adeta rüştünü ispatlamış olan Belediye, Kiçikapu’da bulunan Kilise Kütüphane, Talas Kütüphanesi ve Kitap Kafe ile eğitime, kültüre ne kadar önem verdiğini
Talas Belediyesi’nin seçim vaadleri arasında yer alan kütüphane projesine ortak olmayı bizzat teklif ettiklerini kaydeden Başkan Çelik, farklı birçok bölümden oluşacak kütüphanenin üniversiteye yakın bir noktaya konuşlandırılacağını belirtti. Belediye ana hizmet binası önündeki çay bahçesini kitap Kafe’ye dönüştürmeyi amaçlayan belediye böylece hem bu alanı yılın 12 ayı kullanılır hale getirecek hem de şehrin sosyal ve kültürel yaşamına yeni bir vizyon kazandırmış olacak. Başkan Çelik konuşmasında çok önemli bir çağrı da yaptı, ilçe belediyelerimize; “Nasıl her ilçemize kadın ve gençlik merkezleri kazandırdıysak gelen talepler doğrultusunda ilçe kütüphaneleri de kazandırmaktan ve büyük memnuniyet duyacağız” dedi.
Özellikle şu aralar yoğun ilgi gören Bilim Merkezi’ne ek bir birim daha yapılacağı müjdesini veren Başkan Çelik, Bilim Parkı için TÜBİTAK’tan destek almaya çalıştıklarını kaydetti.
“Engelleri Kaldırıyoruz…”
“Kayseri’nin birçok yönden gelişimine katkı sağlayacak, lokomotif olacak büyük projelere imza ata geldik, Büyükşehir Belediyesi olarak. Ancak itiraf etmeliyim ki bir konuda yetersiz kaldık, verdiğimiz sözleri, bu konudaki beklentiyi layıkıyla karşılayamadık, bugüne kadar. İnşallah 2017 yılında gerçekleştireceğimiz çalışmalarla, Engelsiz Yaşam Merkezimizle, Mola Evlerimizle engelli ve engelli yakını vatandaşlarımızın sosyal yaşamda daha çok yer edinmesini sağlayacağız.” diyen Başkan Çelik Engelsiz Yaşam Merkezi’nin Erciyes Üniversitesi kampüsü karşısına yapılmasını planladıklarını ifade etti.
Mola Evleri Projesi, tüm belediyelere örnek olabilecek bir proje. Büyükşehir Belediyesi için de yeni bir deneyim olacak. Öyle ki; Başkan Çelik ilkinin inşaatı bitmek üzere olan Mola Evi uygulamasının bir süre test edileceğini, ardından yenilerinin yapılacağını belirtti. Uygulama hakkında kısaca bilgiler veren Başkan Çelik, Mola Evleri’nin engelli yakınlarının kişisel işlerini halledebilmek için kısa bir süreliğine, örneğin birkaç saatliğine engelli çocuğunu gönül rahatlığıyla emanet edebileceği hizmet noktaları olacağını belirtti.
“Kayseri’yi Hayvancılıkta İlk 5’e Çıkarıyoruz”
Beydeğirmeni Besicilik Bölgesi
5.000.000 m2 alanda yaklaşık 80 bin büyükbaş hayvanı bünyesinde barındıracak Beydeğirmeni Besicilik Bölgesi 4 bin kişiye de istihdam sağlayacak. Başkan Çelik’in “Adeta yeni bir organize sanayi bölgesi kuruyoruz” dediği besicilik bölgesinde hayvan üreticisiyle, yem üreticisini, veterinerini, hayvan pazarını, kesimhanesini ve biogaz tesisini bir araya toplayacaklarını; neticede kent ekonomisine girdisi yüksek, Kayseri’yi hayvancılık sektöründe söz sahibi hale getirmeyi hedeflediklerinin altını çizdi. 800 farklı büyüklükte ahır parselinden oluşan projenin ilk yatırım maliyeti 1 milyar lira.
Felahiye Toplu Ahır
Kayseri Büyükşehir Belediyesi, kendisi için pilot bir uygulama niteliği taşıyan projeyi Kayseri’nin hemen tüm ilçelerine yaymayı hedefliyor. Hayvancılık faaliyetlerinin daha sağlıklı, daha düzenli gerçekleştirilebilmesi temeli üzerine kurulu proje kapsamında 1-3 adet hayvanı bulunan, yaşlılık veya hastalık gibi sebeplerle hayvanlarının bakımını artık yapamayan vatandaşın hayvanları için bir bakım merkezi olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.