KASAPLAR ÇARŞISI KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞUYOR

Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı, Kasaplar Çarşısı Projesi'nin kalbini oluşturan Çarşı Sağlıklaştırma Projesi ile ilgili olarak çarşı esnafı ile proje tanıtım toplantısında bir araya geldi.

0
2168

Kasaplar çarşında düzenlenen toplantıda projeyi anlatan Başkan Çakıcı, gerçekleştirilecek proje ile bölgedeki iş yerleri yenilenirken Boyabat tarihinin de canlanacağının altını çizdi.
ESNAFIN DÜKKÂNLARI DEĞER BULACAK
Yapılacak yenileme çalışmasıyla esnafın yüzünün güleceğini ve bunun sonucunda da ziyaretçi sayısının artacağını vurgulayan Başkan Çakıcı, Çarşının ürettiği ürünlerle bölgede en büyük pazar haline geleceğini ve eski ihtişamlı günlerine yeniden kavuşacağını söyledi.
Bazı dokunuşların domino etkisi yarattığını ifade eden Başkan Çakıcı, “Bazı küçük dokunuşlar, büyük işlere öncülük eder. Kasaplar Çarşısı’nın tarihi dokusunun bozulmadan estetik bir dokunuşla yeni bir hal alacak. Bu da orta çarşının tümünde etkisini gösterecek.” dedi. Başkan Çakıcı, tarihi çarşının gün yüzüne çıkarılması çalışmaları ile ilgili talebi karşılamak üzere rölöve ve resüsitasyon proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından iki ay gibi kısa bir sürede de ihaleye çıkılacağını belirtti.
Başkan Çakıcı konuşmasının devamında, “Orta Çarşımızda dönüşüm yapmak çok zor bir iş değil. Ancak önceliğimiz Kasaplar Çarşısı. Çünkü Kasaplar Çarşısı şehir merkezinin ilk kurulduğu yer. İnsanımızı yansıtıyor. İnsanımız toprak gibi fedakar ise çarşımız da bereketi ile bir o kadar vefakar. Bizler ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışını şiar edinmiş insanlarız. Bizim niyetimiz de gayemiz de bizleri yansıtan bu çarşıya sahip çıkmak. Bizler böylesi bir inançla çalışırken, şehir için verdiğimiz mücadelede haksız ithamlarla karşı çıkmalar zorumuza gidiyor. Belki her yaptığımız şey doğru olmayabilir ama iz bırakabilmek mücadele gerektirir. İz bırakmak için mücadele edenlere de bir yurttaşlık görevi olarak herkesin yardımcı olması gerekir, zira ne bir başka Türkiye, ne de başka bir Boyabat var” diye konuştu.
ÇALIŞMA 2 YILDA TAMAMLANACAK
Kasaplar Çarşısı Projesi’nin tamamlandığı en yakın sürede ihalesine çıkılacağını vurgulayan Başkan Çakıcı, Mayıs ayında başlaması planlanan çalışmanın 2 yıl içinde tamamlanacağını belirtti. Kasaplar Çarşısı’nın dönüşümünün ardından sıranın tarihi Orta Çarşı giydirme işlemine geçileceğini söyledi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.