KARATAY BELEDİYESİ’NDEN ÇÖLYAK HASTALARINA MÜJDE!

0
653

Karatay Belediyesi’nin Çölyak hastalarının kullanması gereken glutensiz ekmek üretimi için yaklaşık 7 aydır sürdürdüğü çalışmalar meyvesini verdi. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’nın 31 Mart Yerel Seçimleri için hazırladığı Seçim Beyannamesi’nde de yer alan Glutensiz Ekmek Projesi hayata geçiyor. Konya’da bir ilk olan Çölyak hastalarına bu müjdeyi veren Başkan Hasan Kılca, “Gluten hassasiyeti olan hemşehrilerimiz artık Konya dışından yüksek fiyatlarla ekmek siparişi vermek zorunda kalmayacak. Vatandaşlarımız, glutensiz ekmeklerini Salı gününden itibaren Glutensiz Ekmek Büfemizden çok daha ucuza alabilecekler” dedi.

Fiziki, sosyal ve kültürel alanlardaki yatırımlarının yanı sıra sosyal projeleriyle adından söz ettirmeye devam eden Karatay Belediyesi’nden bir müjde de Çölyak hastalarına geldi.

Karatay Belediyesi, Çölyak hastaları için glutensiz ekmek üretimi için yaklaşık 7 aydır sürdürdüğü çalışmalarda son aşamaya geldi.

Projeyle ilgili müjdeyi Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca verdi. Söz konusu projenin 31 Mart Yerel Seçimleri Beyannamesi’nde de yer verdiğini hatırlatan Başkan Hasan Kılca, büyük bir titizlikle yaptıkları çalışmanın meyvesini verdiğini söyledi.

BELEDİYE BAŞKANI HASAN KILCA’DAN GLUTENSİZ EKMEK MÜJDESİ!

Kılca, “Ülkemizde çok da tanınmayan ama gluten hassasiyetleri nedeniyle çok sıkıntı çeken vatandaşlarımız var. Arpa, buğday, çavdar gibi tahıl ürünlerindeki gluten maddesinin söz konusu vatandaşlarımızın vücutlarında meydana getirdiği tahribat nedeniyle her ekmeği ve bazı tahıl mamullerini tüketemiyorlar. Bu hassasiyet, aşağı yukarı insanımızın ortalama yüzde 1’inde var. Konya’da yaklaşık bin 700 civarında bu hassasiyeti olan hemşehrimiz olduğunu biliyoruz ve bunun da önemli bir eksiklik diye düşünüyoruz. Bu hemşehrilerimiz de konuyu bizlere sık sık iletiliyorlardı. Çünkü maalesef Konya’da glutensiz ekmek üretimi yoktu. Gluten hassasiyeti bulunan hemşehrilerimiz bugüne kadar ya çeşitli illerden siparişle ve neredeyse 8-10 kat fazla bir maliyetle ekmeklerini temin ediyorlardı ya da glutensiz unla ekmeklerini kendileri yapıyorlardı. Bizler de bu talebe kayıtsız kalmadık ve bu projeyi 31 Mart Yerel Seçimleri Beyannamemize ekledik. Seçimlerin hemen ardından çalışmalara başladık ve bu kapsamda da Türkiye’nin dört bir yanında glutensiz ekmek üreten belediyeler ile birçok firmayı ziyaret ederek çalışma yaptık. Bunun yanı sıra Konya Çölyak Derneği’yle de istişareler yaptık. Bu çalışmalarımız neticesinde de yıllardır ‘Sofranızın Bereketi’ sloganıyla hemşehrilerimize hizmet veren Karatay Halk Ekmek Fabrikamızda glutensiz ekmek üretimine başlama kararı aldık” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLARIMIZ, GLUTENSİZ EKMEKLERİNİ SALI GÜNÜ ALMAYA BAŞLAYABİLECEK

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, glutensiz ekmek üretimi için artık gerekli tüm çalışmayı tamamladıklarını ve üretime hazır olduklarını açıkladı ve söz konusu üretim için Karatay Halk Ekmek Fabrikası’nda ayrı bir üretim alan oluşturduklarını söyledi.

Başkan Hasan Kılca, sözlerini şöyle tamamladı: “Karatay Halk Ekmek, yıllardır hemşehrilerimize kaliteli ekmek hizmet veriyor. Bu tesisimizde glutensiz ekmek üretimi için ayrı bir alan oluşturduk. Zira bilindiği gibi normal ekmeğin üretildiği buğday ununun glutensiz un ile karışmaması yani bir izolenin olması gerekiyor. Bu konudaki çalışmalarımızı tamamladık ve burada glutensiz unla yapılan 60 gramlık ekmeklerimiz, hijyenik bir şekilde poşetlenerek belediye hizmet binamızın yanında kurduğumuz Glutensiz Ekmek Büfemizde Salı günü itibariyle satışa sunulacak. Piyasaya göre çok daha ucuza glutensiz ekmeklerini büfelerimizden temin edebilecekler. Karatay Belediyesi olarak Konya’daki bütün Çölyak hastalarının ekmek talebini karşılayabilecek kapasitedeki üretimimizi talebe göre daha da arttırabiliriz. Hatta yine talep olursa simit, kurabiye gibi ürünlerin de üretim ve satışı ileriki zamanlarda yapılabilecek. Belediyemizin yanında kurduğumuz Glutensiz Ekmek Büfemizi 5 Kasım Salı günü saat: 11:00’da hizmete sunacağız. Tüm hemşehrilerimizi bekliyoruz. Ben, projemizin hemşehrilerimiz ve şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.