Kangal’ın Tüm Altyapısı Yenileniyor

Kangal tarihinin en büyük yatırımlarından biri olan ve Kangal’ın altyapısının tamamen yenilendiği altyapı projesi kapsamında yürütülen altyapı ve doğalgaz çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

0
1176

Kangal’ın sorunlarını bir bir ortadan kaldırarak şehre daha modern daha yaşanılabilir bir kent kimliği kazandıran Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, Kangal’ın kangren haline gelene asırlık altyapı sorununu ortadan kaldırmak için kolları sıvadı. Kangal Belediyesi tarafından hayata geçirilen Altyapı projesi kapsamında yapımına başlanan içme suyu terfi hattı, içme suyu isale hattı, yağmur suyu hattı, kanalizasyon hattı, su deposu ve arıtma tesisi çalışmaları devam ederken ilçede yürütülen doğalgaz çalışmalarının da yavaş yavaş sonuna geliniyor. Projenin tamamlanmasıyla birlikte hem Kangal’ın asırlık altyapı sorunu ortadan kalkacak hem de Kangal’ın geleceği güvence altına alınmış olacak. İlçenin en önemli sorunlarının başında gelen altyapı sorununun tamamen ortadan kaldırılması için 120 milyonluk dev dev altyapı projesini hayata geçirdiklerini söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, “Alt yapıda yatırım bedelimiz yaklaşık 120 milyon lira; doğalgaz, içme suyu, yağmur suyu hatları vb…  Doğalgazda % 80, altyapıda %90’lardayız. Finansmanın %50’i SUKAP kapsamında hibe, kalan %50’si de belediyemiz bütçesinden. 2019 yılı Haziran ayında tamamlanacak tüm altyapımız.” dedi.

 “100 Bin Nüfusa Yetecek Bir Alt Yapı Yapıyoruz”

Başkan Öztürk, “İçme suyu, su deposuyla ilgili elimizde mevcut bulunan iki tane içme suyu, su depomuz var. Bir tanesi 700 tonluk bir tanesi de 800 tonluk yani 1500 tonluk su deposu var. Yeni yapacağımız su deposunda da projede bunlar başladı. 50 Bin m3‘lük, yani mevcudun yaklaşık 38 kat daha büyüğü bir su deposuna kavuşacak. Yani yaptığımız alt yapı bugün merkezde nüfusumuz 11 bin 12 bin civarında merkez nüfusumuz var. 100 bin nüfusa yetecek bir alt yapı yapıyoruz. Ve bir asırda bundan sonraki süreçte yerel yönetime hangi kardeşimiz hangi ağabeyimiz gelirse gelsin 100 yıl alt tarafta hiçbir işi olmayacak

İçme Suyu

Mevcut sistemlerdeki kayıp kaçak oranlarının yüksek olması, İlçenin gelişen sanayisi, giderek daha fazla miktarda suya ihtiyaç duymasına neden olmaktadır. İlçenin bugünkü ihtiyacını karşılayan mevcut su Kaynağı Yetersiz kalmaktadır. Ayrıca Şebeke düzensizliği ve terfilerin isale hattının asbest malzemeden yapılmış olması sebebiyle İlçemize ait alt yapı sistemlerinin tamamı değiştirilmek üzere ihale edilmiş ve yapım çalışmalarına başlanılmıştır.

İçme Suyu için alternatif Kaynak Kullanımına yönelik hayata geçirilen içme suyu isale hattı projemizin de yapım çalışmaları devam etmekte olup projemizin tamamlanmasıyla birlikte ilçemizin su sorunu tamamıyla ortadan kalkacaktır. İçme suyu kazı çalışmalarında 38 km’nin 33 km’lik kısmı tamamlandı.

Kanalizasyon ve Altyapı Çalışmaları

Devam eden projemiz kapsamında ilçemizin 30.150 m²’lik Kanalizasyon alt yapısı yenileniyor. Kanalizasyon hattımız, bugüne kadar fenni bir kanalizasyon hattımızın olmamasından dolayı yaklaşık 120 km civarında fenni olarak yapılacak kanalizasyon hattına müteakip arıtma tesisi çalışmalarına da İller Bankasınca ihalesi yapılan alt yapı çalışmalarımız da tüm hızıyla devam ediyor.

Yağmur Suyu Hattı

İlçe Merkezimizde Yağmur Suyu Hattı bulunmadığından ilçe merkezindeki İlçe Halkının ev ve iş yerlerinin yoğun yağışlarda olası baskınlara karşı yağmur suyu ve ızgaralarıyla 1500 metre uzunluğunda yepyeni bir sistem oluşturmak maksadıyla İller bankası tarafından ihalesi yapılan ve yapımı tüm hızıyla devam eden altyapı projelerimiz arasında yer almaktadır.

 “Doğalgaz İlçe İçin Bir Nimet”

Doğalgaz çalışmalarının devam ettiğini belirten Başkan Öztürk, “Bu çalışma belediyenin imkanlarıyla yapılsaydı 5 yılı bulacak bir çalışmaydı. Biz geçen yıl 3 aylık bir çalışmayla yüzde 30-35 civarında bu seneki çalışmamızla da bu rakam yüzde 80’lere geldi. Gerek çarşıda, gerekse mesai bitimi evimize gittiğimizde hanım kardeşlerimizin isteğini ve talebini görüyoruz. Doğalgazı bu sene kullanmak istiyorlar. Bununla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Hedefimiz bu sene bitirmek yani alt yapıyı bitirelim ki daha kazı ve çamur işi olmasın bunları konuşmayalım üst tarafta güzellikleri konuşalım. Doğalgaz su gibi medeniyettir. Hem hava kirliliği ile ilgili hem çevreyle hem de evin ekonomisiyle ilgili doğalgaz çok önemli. Bu nimetten bu marka ilçenin insanları yararlanıyor, yararlanmaya da devam edecek” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.