“KANGAL SOSYAL VE KÜLTÜREL ANLAMDA DA ÖNEMLİ BİR GELİŞİM GÖSTERDİ”

Fiziki gelişimin yanında sosyal ve kültürel gelişimi de önemsediklerini belirten Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, bu doğrultuda sosyal ve kültürel alanda şehrin gelişimine katkı sağlayacak ve şehrin değerlerini tanıtmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

0
1672

Fiziki ve hizmet belediyeciliği alanlarında ciddi bir gelişim gösteren Kangal’ın sosyal ve kültürel belediyecilik alanında da önemli bir gelişim gösterdiğini ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, “Kültür ve sanat alanında da çalışmalarımız var, ilçe halkımıza yönelik. Kültür merkezi yaptık, hanımlar lokali, tiyatro salonu vb. Bu gibi çalışmalarımız devam ediyor. Parkı, bahçesi, çocuk oyun alanları, mesire alanları da yaptık ve hizmete sunduk. Yani insanın doğumundan ölümüne kadar elimizden geldiğince hep yanındayız; her türlü ihtiyacını, talebini, beklentisini karşılamaya gayret ediyoruz Kangal insanımızın. Gençlerimiz için, profesyonel futbol maçlarına ev sahipliği yapabilecek standartlarda halı sahalarımız var.”

Kangal’a Yeni Kültür Merkezi

Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, Kangal’a yakışan modern bir Kültür Merkezi yapımı için çalışmalara başladıklarını söyledi. Başkan Mehmet Öztürk, yapılacak kültür merkezi içerisinde; kütüphane, toplantı salonları, sinema ve tiyatro salonu, mini lunapark, kafe, olimpik yüzme havuzu, spor salonu, hamam ve sauna gibi birçok alanı barındıracağını kaydetti. Projelendirme çalışmalarını tamamladıklarını ve önümüzdeki dönemde bu projeyi hayata geçireceklerini söyleyen Başkan Öztürk, “Kangalımıza daha geniş daha modern; olimpik yüzme havuzuyla anfi tiyatrosuyla sinema salonuyla Türk hamamıyla kadınlarımızın ve gençlerimizin çeşitli etkinlik ve faaliyetlerde bulunacağı modern bir kültür merkezi kazandıracağız. Projelendirme çalışmalarımızı tamamladık. İnşallah önümüzdeki dönemde bu projemizi de hayata geçirerek Kangal’a yakışır modern bir Kültür merkezi kazandıracağız.” dedi.

Aşık Ruhsati Kültür Merkezi ve Taziye Binası

Aşık Ruhsati Kültür Merkezi ve Taziye Binası Kangal’a kazandırdıklarını söyleyen Başkan Öztürk, “650 metrekare inşaat alanı üzerine temeli atılan ve iki kattan oluşan Taziye Evi Binası 2011 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Çevre düzenlemesi ve yol düzenlemelerinin yapıldığı Taziye Evinin Alt katı sosyal tesis ikinci katında ise oturma alanı, mescit, servis alanı ve tuvaletler ve malzeme depo yeri yapılmıştır. Taziye evi ile vatandaşımız taziye ve hayır işlerini organize ve kolay bir şekilde yapabilmeleri sağlanmaya çalışılmıştır. Yapmış olduğumuz bu alan birçok etkinlik sergi ve toplantıya ev sahipliği yaptı. Halkımızın bu alanı daha çok taziye evi olarak kullanması ve ilçemizin gösterdiği gelişimi de göz önünde bulundurarak yeni bir kültür merkezi yapımı için çalışmalarımıza başladık. Projesini hazırladığımız kültür merkezimizi önümüzdeki dönemde ilçemize kazandıracağız.”

Dede-Torun Sosyal Tesisi

Alakart restoran ve çay bahçesi olarak hizmet verecek olan Dede-Torun Sosyal Tesisleri, toplam 450 metrekarelik alana konuşlandırılmıştır. 250 metrekarelik kütüphane, 300 metrekare Kültür Merkezi ve Zemin katta 300 metrekarelik Erkek Fitness Salonu ve çevresinde de taksi durağı yapılması planlanmaktadır. Söz konusu tesisin inşaat işlemleri devam etmektedir.

Sosyal Market

İhtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımızın giyecek ve yiyecek ihtiyacını karşılamak üzere 250 metrekarelik Belediye Dükkânı Sosyal Market olarak kullanılmak üzere tahsis edilmiştir. Kangal Belediyesi olarak  ‘Sosyal Belediyecilik’ anlamında çok büyük bir adım olan “Sosyal Market” Projesi ile ilçemizdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın bazı ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz.

“Gayemiz Kangal’ı Dünya’ya Tanıtmak”

Kangal’da her yıl 8 veya 9. Ayda düzenlenen Uluslararası Kangal Köpek Festivali var bir de. Festivale Kangal’ın meşhur koyunu da dahil ediliyor, zaten kangal ve koyun birbirinden ayrı düşünülemiyor ilçede. Festival her yıl yoğun ilgi görüyor ve ilçenin hem Türkiye’de hem de Dünya çapında tanınmasını sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.