KANGAL MESLEK YÜKSEKOKULU KANGAL’A ÇOK YAKIŞTI

Yapım işinin tamamı Kangal Belediyesi tarafından yapılan Kangal Meslek Yüksekokulu öğrencileri yeni ve modern binada eğitim almaya başladı.

0
2831

Kendi imkanları ile ilçeye kazandırdıkları önemli vizyon projelerinden biri olan Kangal Meslek Yüksekokulu’nun eğitim- öğretime başladığını belirten Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, hayata geçirdikleri Kangal Meslek Yüksekokulu Projesi ile Kangal’a yakışır bir kampüs ortamı oluşturduklarını söyledi. Kangal’a vizyon kazandıran projeleri ile dikkat çeken Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, bu vizyon projelerinden biri olan Kangal Meslek Yüksekokulu projesi ile ilgili yaptığı açıklamada; “Tamamı Kangal Belediyesi bütçesinden karşılanmak üzere Meslek Yüksek Okulu Binası yapılmış, Cumhuriyet Üniversitesine teslim edilmiştir. Kangal Belediyesi tarafından inşa edilen yeni yüksekokul binasının Cumhuriyet Üniversitesi’ne; Cumhuriyet Üniversitesi tüzel kişiliğine ait Kangal Meslek Yüksekokul yerleşkesindeki parsel ve taşınmazların Kangal Belediye Başkanlığı tüzel kişiliğine teslim edilmesine ilişkin protokol kapsamında Üniversite bina inşası tamamlanarak eğitim ve öğretim vermek üzere Cumhuriyet Üniversitesine teslim edilmiştir. Eğitim alanında katkı sağlamak üzere; Zemin+4(dört) kat üzerine inşa edilen yeni bina yaklaşık 1546 m² oturum alanına sahiptir.” dedi.

Hedefimiz 4 Yıllık Fakülte

Hedeflerinin ilçeye 4 yıllık bir fakülte kazandırmak olduğunu ve bunun altyapısını oluşturmak için çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, “Meslek yüksekokulunun geçmişteki bina yapısı çok berbat bir yapıydı. Burayı biz üniversiteyle görüşerek bir bina yaptık. 7.5 milyon liraya mal olan Yüksekokul binamızı Belediye bütçesiyle yaparak Cumhuriyet Üniversitesi’ne devrettik. Meslek yüksekokulunu devrederken “Burası bir fakülte olmalı” dedik. . Onlar da ‘Barınma ihtiyacı için, yurt yapımı için de yer tahsisi yapın biz de girişimlere başlayalım.’ Kredi ve Yurtlar Kurumu’na da yer tahsisi yaptık; 15 bin metrekare yer tahsis ettik, öğrenci yurdumuzu da KYK inşa edecek. İnşallah önümüzdeki yıl başlayacaklar. Daha nitelikli, daha nicelikli hedeflere ulaşmak için yaptığımız bir çalışma ile ilçemize bir fakülte kazandırmak istiyoruz.”

“Eğitim Bizim Önceliklerimizden Birisi”

İlçenin eğitim alanında da gelişimine katkı sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yaptıklarına işaret eden Başkan Öztürk, bu çalışmalarla ilgili ise şu bilgileri verdi: “Kangal ikameti olan ailelerin üniversite okuyan çocuklarına burs veriyoruz. 107 civarında müracaat vardı artarsa sayı onu da karşılayabilecek durumdayız. Bunun yanında eğitime destek noktasında okullarımızda yaptığımız çalışmalarımız var. 75. Yıl İlköğretim Okuluna kapalı spor salonu ve ek bina yaptık. Okul Çevresinin Çevre Düzenlemesi için de Okul Bahçesine 2000 metrekare parke taşı döşeme çalışması gerçekleştirdik. Aynı şekilde Atatürk İlköğretim Okulu’nun ve Şehit Oğuz Özgür Çevik Okulu’nun çevre düzenleme işleri yapılmıştır. Hafızlık öğrenci yurdu çevre düzenlemesi yaptık. Bu çalışmalar kapsamında 1500 metrekare parke taşı döşenmiştir. Şehit Hasan Yılmaz Kız Yurdunun çevre düzenlemesi yapılmıştır. Yurt Çevresinin Çevre Düzenlemesi için 700 metrekare Parke Taşı döşeme işi yapılmıştır. Ayrıca Sanat Okulu (üç adet atölye, ek bina ve sosyal donatıların yer aldığı alanlar) için yer tahsisi yapılmıştır. Mesleki teknik okul alanı için yer tahsisi yapılmıştır. Okullarımızın fiziki imkânlarının iyileştirilmesi çalışmalarımızın yanında ilçemize 8+8 derslikli okulların yapımı için yer tahsisinde bulunduk. İlçemizde eğitimin altyapısını atalım ama bunlar ileriye dönük altyapılar olsun diyerek eğitim konusunda gerek öğrencilerimizin gerekse de okullarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Bizim hedefimiz de okulları, yurdu ve diğer tüm sosyal donatıları ile Kangal’ı bir eğitim şehri haline getirmek. Bunun altyapısını oluşturmaya çalışıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.