“KAMUDA VE BELEDİYELERDE ÇALIŞAN İŞÇİ KARDEŞLERİMİZ İŞ GÜVENCESİNE KAVUŞUYOR”

Taşeron işçilerle ilgili 696 sayılı KHK yayımlandı. KHK ile ilgili en çok merak edilenleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Personel Daire Başkanı Evren Dinçer ile konuştuk. Dinçer, “Kamuda ve belediyelerde çalışan işçi kardeşlerimiz iş güvencesine kavuşuyor. İşçi kardeşlerimiz gönül rahatlığıyla işlerinde çalışabilecekler.” dedi.

0
2395
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Personel Daire Başkanı Evren Dinçer

Başkanım, son zamanlarda herkesin diline doladığı “Taşeron”, kamuda ne gibi bir işlev görüyor. Nedir bu taşeron?

Taşeron; kamu kurumlarınca yapılan hizmet alım ihalesini kazanan firma bünyesinde istihdam edilen, ancak fiilen kamu kurumu işyerinde süreli sözleşme ile çalışan ve kamu hizmeti yürüten işçidir. Yani asıl işi yapan kişilerdir. Taşeron kavramı, yasalarda “alt işveren” olarak geçmektedir.

Toplumda “Taşeron Yasası” olarak bilinen 696 Sayılı KHK kimleri kapsıyor?

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın koordinasyonunda; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı taşerona dört aşamalı bir kadro düzenlemesi gerçekleştirdi.

Birinci düzenleme; merkezi bütçe ile düzenlenen kamu kurum ve kuruluşları. İkinci düzenleme; mahalli idareler, yerel yönetimler, il özel idareleri ve mahalli idarelerin birlikleri. Üçüncü düzenleme; kamuda mevsimlik geçici işçi olarak çalışanlarla ilgili. Ve son olarak dördüncü düzenleme ise; 4C statüsünde özelleştirme ile gelen çalışanlarla ilgili.

Bu düzenlemeleri biraz daha detaylandırabilir miyiz?

Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, sosyal güvenlik kurumları, KHK ekinde listesi bulunan diğer özel bütçeli kuruluşlarda personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile alt işveren işçisi olarak çalışanlar sürekli işçi kadrosuna geçecek. Bu kapsamda; sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilerimize geçişle beraber yıllık 52 gün ilave tediye ödenecek. Artık bir yıllık, üç yıllık, beş yıllık sözleşme olmayacak, bu işçilerimiz sürekli işçi kadrosunu alacak. Sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerimizde yaş sınırı ve eğitim şartı aranmayacak. Ayrıca 4 Aralık 2017 tarihinde askerde olanlar ile doğum ve hastalık nedeniyle iş sözleşmesi askıda olanlar da sürekli işçi kadrosuna alınacak.

Bugüne kadar 4/C statüsünde çalışmakta olan Geçici Personeller, 4/B Sözleşmeli Personel statüsüne alınacak ve böylece 657 sayılı Kanunda Geçici Personel (4/C) statüsü kaldırılmış olacak.

Mevsimlik geçici işçilerimizin en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma sürelerinin, ihtiyaç halinde kurum ve kuruluşların talebi üzerine 4 ay kadar daha uzatılabilmesinin önü bu KHK ile açılmış oldu.

İl Özel İdareleri, belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinde çöp toplama, temizlik, park ve bahçe işlerinde çalışan alt işveren işçilerimiz ve personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile alt işveren işçisi olarak çalışan işçilerimiz artık bu idarelerinin kendi “İktisadi Teşekkülleri”nde işçi olarak istihdam edilecekler. Bu kapsamda il özel İdareleri, belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ortadan kaldırılmış oluyor.

Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, sosyal güvenlik kurumları, KHK ekinde listesi bulunan diğer özel bütçeli kuruluşlarda personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile yıl içerisinde 12 aydan kısa süreli işlerde çalışan alt işveren işçilerimiz, 2017 yılında çalıştıkları süre ile sınırlı olmak üzere çalıştıkları kamu idarelerinde geçici işçi pozisyonuna alınmış olacak.

Peki, kadroya geçiş süreci nasıl işleyecek?

Kadroya geçiş şartlarını karşılayan taşeron işçilerin 2 Ocak’ta başlayan 10 günlük yasal başvuru süresi sona erdi. Başvuruların sona ermesinin ardından süreç, tespit komisyonu incelemesi, hak sahiplerinin ilanı, itirazların incelenmesi, listenin ilanı, sınav kuruluna itiraz, kesin listenin ilanı aşamalarıyla ilerleyecek.

Çalışma takvimine baktığımız zaman; kadroya geçiş 2 Nisan’da tamamlanıyor. Başvuru 2-10 Ocak, listenin ilanı 24 Şubat-2 Mart, sınav dönemi 3-22 Mart, Sınav Kurulu’na itiraz 23-26 Mart, kesin listenin ilanı 27-31 Mart. Bu aşamaların ardından, hak sahiplerinin 2 Nisan’da topluca işçi kadrolarına geçmeleri öngörülüyor.

Yerel yönetimlerde taşeron bitmiş olacak mı?

KHK kapsamındaki yerel yönetimlerde artık “personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı” yapılamayacak. Ancak yerel yönetimlerde, diğer ihale biçimleri “personel çalıştırılmasına dayalı olmayan hizmet alımı ihalesi, yapım işi ihalesi, mal ihalesi, danışmanlık ihalesi” vb. devam edecektir.

Sizce, taşeronların işten çıkarılma kaygısı giderilecek mi?

Merkezi bütçe ile düzenlenen tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki taşeron çalışan kardeşimize şartsız işçi kadrosu veriliyor. Belediye ve il özel idarelerindeki taşeronlarla ilgili de aradan firmaları kaldırılıyor ve belediye iştiraklerinde, belediye iktisadi teşekküllerinde daimi istihdamlarını sağlanmış olacak. Kadroya geçecek işçi kardeşlerimizin sayısı yaklaşık 1 milyon 200 bin kişi civarında olduğu belirtiliyor.

Kamuda ve belediyelerde çalışan işçi kardeşlerimiz iş güvencesine kavuşuyor. Şüphesiz, işçi kardeşlerimiz gönül rahatlığıyla işlerinde çalışabilecekler. KHK ile alınan bu karar; taşeron işçilerimize, ailelerine ve aziz milletimize şimdiden hayırlı olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.