“KAHTA TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL İLÇESİ HALİNE GELECEK”

Kahta’da iz bırakan önemli işlere imza atarak Kahta ve Kahta Halkını yıllardır hayal ettiği ve özlemle beklediği hizmetlerle buluşturan Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, gerçekleştirdikleri ve gerçekleştirmekte oldukları proje ve yatırımlarla Kahta’yı Türkiye'nin en modern, en güzel ve en yaşanılabilir ilçelerinden biri haline getireceklerini söyledi.

0
3520

Bizim Kâhta’ya ve Kâhta halkına sevdamız var. Bizim amaç ve gayemiz Allah’ın rızasını kazanmak, sevdalısı olduğumuz memleketimize ve insanlarımıza hizmet yapıp onların duasını kazanmak.

Gerçekleştirdiği hizmet ve yatırımlarla Kahya’yı her geçen gün gelişen ve değişen bir kimliğe kavuşturan Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak bölgenin ve ülkemizin cazibesi hızla artan, örnek bir şehir olma yolunda hızla ilerleyen Kahta’nın gelişim sürecini ve geleceğini konuştuk. Kahta’nın kronikleşen sorunlarını ortadan kaldıran ve İz bırakan önemli işlere imza atan Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, dergimize yaptığı değerlendirmede; “Tek hedefimiz, ilçemizde yıllardır çözüme kavuşmayan sorunları akılcı bir şekilde çözüme kavuşturmak oldu. Kahta halkı 70, yıl Susuz Geçirdi 4 yıl İçerisinde Kahta halkımızı cazibeli arıtmalı Suyuna kavuşturduk, bu hedefle; hayal denilen, imkansız denilen bir çok projeyi hayata geçirdik. Çevremize ve tarihimize sahip çıkacak projeler ürettik, çocuklarımız ve kadınlarımız için yeni alanlar yarattık. Her yaptığımız çalışma, proje ilçemizde yaşayan herkesi kucaklayan, herkese hitap eden ilçemizi yarınlara taşıyan hizmetler olmuştur. Bu doğrultuda çalışmaya devam edeceğiz. İlçemizde yaşanan gelişim ve hizmet atağı birçok dinamiği beraberinde getiriyor. Bizler şehrimizdeki tüm sirkülasyonları dikkate alarak tarih, turizm, kültür, doğa ve turizm kenti olan ilçemizi her geçen gün daha güzel noktalara taşımak için var gücümüz ile çalışıyor ve emek harcıyoruz. Birlikte yaşadığımız ilçemizi yine birlikte geleceğe taşımak için görüş alış verişleri ile herkesin fikrini önemsiyoruz. Başta vatandaşlarımız olmak üzere muhtarlarımız, meclis üyelerimiz sivil toplum kuruluşlarımız, eğitimcilerimiz ile belirli aralıklarla bir araya gelerek ilçemiz için neler yapabiliriz bunları konuşup tartışıyoruz. Ekip çalışmasıyla ekip ruhuyla bir aile ortamı içerisinde öncelik sırasına göre Kahtamızın ihtiyaçlarını ve eksikliklerini belirleyerek mevcut durumumuzu ve bütçemizi de göz önünde bulundurarak buna göre bir planlama yaptık. Ekip çalışması ile bu çalışmalar yapılıp başarılar geliyor. Ekip olmadan başarının gelmesi mümkün değil. Bireylerin tek başına başarılı olması da mümkün değil. Sadece alt yapı, üst yapı, yatırım hamleleriyle değil, ilçemizin her yönü ile güzelleştirecek ve kent estetiğini öne çıkaracak önemli çalışmalar gerçekleştirme çabası içerisindeyiz. Bir Yandan şehrimizin ihtiyaçlarını karşılarken bir yandan da ilçemizin imajını değiştirecek olan projelerimizi sırasıyla bitirip vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya çalışıyoruz. Eğitimden kültüre, spordan turizme, kentsel dönüşüme kadar her alanda ilçemizi ileriye götürecek ve insanların yaşam standartlarını ve konforunu artıracak birçok çalışma yürütüyoruz.” dedi.
Hedeflerinin Kahta ilçesini Türkiye’nin en güzel ilçesi haline getirmek olduğunu ifade eden Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, sözlerine şöyle devam etti: “Kahta için sahil yolu, marina ve Horik Mahallesinde park projelerimiz var. Halkımız yaptığımız su, yol, seyir tepesi ve diğer tüm çalışmalarımızı görüyor. Sahil Yolu Projesinin tamamlamasıyla beraber Kahta’nın cazibesi daha da artacaktır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef koyduğu 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla tüm teşkilatımızla beraber durmadan çalışıyoruz. Bu yapılan hizmetlerde bizlere büyük destek veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Adıyaman milletvekilleri, Adıyaman Valisi Nurullah Kalkancı, Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya ve AK Parti il ve ilçe teşkilatına teşekkür ediyorum.”
“KAHTA’DA İÇME SUYU SORUNU TARİHE KARIŞTI”
Kahta’da 78 milyonluk yatırım ile hayata geçirilen Haydaran içme suyu ve arıtma tesisi projeleri tamamlanarak hizmete girdiğini ifade eden Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, Kâhta halkının özlemle ve hasretle kavuşmayı beklediği memba kalitesindeki içme suyuna kavuştuğunu söyledi
Kâhta’nın yarım asırlık içme suyu sorununu çözmeye yönelik 2004-2009 yılları döneminde hazırladıkları ancak o dönemde hayata geçiremedikleri Haydaran İçme Suyu Projesini 2014 yılında ikinci kez göreve geldikleri dönemde hayata geçirdiklerini belirten Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, ilçenin kangrenleşmiş sorunu haline gelen içme suyu sorununu kalıcı olarak çözüme kavuşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Üç tarafı suyla çevrili olmasına rağmen yıllar yılı varlık içerisinde yokluk yaşayan hatta türkülere ve ağıtlara konu olan Kahta’nın içme suyu sorununu Haydaran İçme Suyu Projesi ile ortadan kalktığını söyleyen Başkan Toprak, yaptığı açıklamada “Göreve başlar başlamaz öncelikle yıllardır özlemini çektiğimiz hatta “Susuz Kahta” diye türkülere ve ağıtlara konu olan, en büyük sorunumuz olan içme suyu sorununun çözümü noktasında çalışmalar başlattık. Bu çalışmalarımız kapsamında iki noktadan yer tespiti yaparak Kâhta’mıza bir cazibe su getirmeye yönelik içme suyu projemizi hayata geçirdik. Üç tarafı suyla çevrili olan Kahta’nın su sıkıntı sıkıntısı içerisinde olması ve Susuz Kahta olarak anılmasının önüne geçmek için hayata geçirdiğimiz Haydaran İçme Suyu Projemiz ile Allah’a şükürler olsun ki o günler geride kaldı. Allah’a şükürler olsun hem halkımız şişelenmiş hazır sulardan daha kaliteli bir suya kavuşmuş oldu hem de milyonlarca elektrik parası yükü altında bulunan belediyemiz bu ağır mali yükten kurtulmuş oldu. İlçemize elektrikle çalışan pompalarla içme suyunu veriyorduk ve bu sistemin de ayda 600-700 bin TL gibi bir elektrik gideri vardı. Bu da bizim için ciddi bir gider. İlçemizi bu yükün altından kurtardık. Bu sarfiyat ilçeye hizmet olarak kullanılacak. Ayrıca elektrik kesintisi, pompa arızası gibi durumlarda ilçemize su veremiyorduk. Allah’a şükürler olsun bütün gayretimizle yapmış olduğumuz çalışmalarımız neticesinde Kahtamıza bu cazibeli suyu kazandırarak ilçemizde yaşanan en büyük sorun olan içme suyu sorununu ortadan kaldırdık.” şeklinde konuştu.
“İlçemize Tertemiz Bir Su Kazandırmanın Onurunu Yaşıyoruz”
Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, ilçenin en önemli yatırımlarından biri olan ve Kahta Belediyesi tarafından dev bir yatırımla hayata geçirilen Haydaran İçme Suyu Projesi kapsamındaki İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin tamamlandığını söyledi. Diyarbakır yolu üzeri Erikdere Köyü yakınında yaklaşık 40 dönüm arazi üzerinde yapılan İçme Suyu Arıtma Tesisi, Türkiye ve Avrupa standartlarına uygun bir şekilde suyu arıtarak, Kahta’nın 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak. Hem yıllardır bir kangren haline gelen önemli bir sorunu ortadan kaldırmanın hem de Kahta’ya tertemiz bir İçme suyu kazandırmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını ifade eden Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, “Bu güne kadar olması gereken fakat bir türlü hayata geçirilemeyen bir projeydi. Asrın Projesi olarak nitelendirdiğimiz ve 50 Milyonluk dev bir yatırımla hayata geçirilen Haydaran İçme Suyu Projesi kapsamındaki İçme Suyu Arıtma tesisimizin açılışını Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’nin de katılımıyla gerçekleştirdik. Emeği geçen ve destek veren herkesten Allah razı olsun. Kahta’da arıtma tesisi yapacağız dediğimizde bize inanmayanlar bugün musluklardan arıtılmış suyun aktığını görüyor ve kullanıyorlar. Eserimiz ortada. Haydaran İçme Suyu projesi ve son teknolojiye sahip içme suyu arıtma tesisinin yapımında emeği geçen TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, Adıyaman Milletvekilleri, Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, AK Parti Kahta ilçe Başkanı Bedir Yeni, İller Bankası ve müteahhitlere teşekkür ediyorum.” dedi.
İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin, 28 milyon TL’ye mal olduğunu ifade eden Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Topak, ileri teknolojiye Suyu Arıtma Tesisinin 2050 yılına kadar Kahta’nın ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olduğuna dikkat çekerek “Günlük olarak kaynaktan arıtma tesisine gelen su miktarı 510 litredir. Bunun 470 litresi Kahta’ya akacak. Kalan 40 litre su ise, iki beldemize akacak. Bize yaz ayında gerekecek olan 350 litre olurken 120 litre fazla gelecek. Nüfusumuz 150 bin olsa dahi bu su seviyesi yetecek durumdadır. İnşallah 2050 yılına kadar 150-160 bin nüfusa yetecek kadar ilçemizde içme suyu sorunu yaşanmayacak.” şeklinde konuştu.
“Güçlü ve liyakat sahibi bir ekip kurduk. Bu ekiple birlikte ilçemizin en önemli sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalara başladık. İlk ve en büyük hedefimiz ilçenin kronikleşen içme suyu problemiydi. “Haydaran İçme Suyu” ilçemizin kanayan yarasına çözüm oldu. Bununla yetinmedik halkımızın daha sağlıklı ve temiz bir su içmesi için bölgenin en modern arıtma tesisini de yaptık.”
Kahta Sağlıklı Bir Altyapıya Kavuştu
Kahta’nın kangren olmuş sorunlarını hayata geçirdiği başarılı projelerle bir bir ortadan kaldıran Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, Kahta’nın önemli sorunlarından biri olan altyapı konusunda gerçekleştirdiği çalışmalarla Kahta’yı sağlıklı bir altyapıya kavuşturdu.
Kahta’nın kronikleşen önemli sorunlarını bir bir ortadan kaldırarak Kahta’ya farklı bir çehre kazandıran Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, son yıllarda gerçekleştirdikleri ciddi çalışmalarla şehrin alt yapısında büyük bir yenilenme yaşandığını kaydetti. Altyapıya yönelik yatırım hamlesi ve ilçeyi daha da güzelleştirme çalışmalarıyla Kahta Belediyesi, örnek teşkil edecek hizmetleri hayata geçirmeye devam ediyor. Fen İşleri Müdürlüğü’nün altyapı kuruluşlarıyla birlikte gerçekleştirdiği projeler neticesinde Kahta’da sorunlar bir bir ortadan kaldırıldı. Kahta’nın geleceğini planlayarak hareket ettiklerini ve bu doğrultuda aciliyet teşkil eden alanlarda projeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, Kahta’nın önemli sorunlarından biri olan altyapı alanında gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili “İlçemizin en büyük ve en önemli sorunlarının başında gelen içme suyu ile ilgili çalışmalarımızı başlattıktan sonra ilçemizin bir diğer önemli sorunu olan altyapı konusunda çalışmalar gerçekleştirdik. Göreve başladığımızda % 22 civarında yapılan altyapı çalışmalarımızı devam ettirerek Kahta’nın altyapı sorununun % 98’lik kısmını tamamladık. % 2’lik bir kısmımız kaldı. Bu çalışmalarımızı da Mayıs Ayı sonuna kadar tamamlayıp ilçemizin altyapı sorununu tamamen ortadan kaldıracağız.” açıklamasında bulundu.
“Altyapı Çalışmalarını Bir Bütün Olarak Ele Alıyoruz”
Yaşanabilir ve güvenli bir kent ortamı için kentsel altyapı standartlarını geliştirerek planlı, düzenli, sağlıklı ve güvenli gelişmeyi sağlamak için çalıştıklarını söyleyen Başkan Toprak;
“Altyapı projelerine büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda altyapı çalışmalarını sadece kanalizasyon hattı olarak değerlendirmiyoruz. Altyapı çalışmalarını yaparken kanalizasyon hatlarıyla birlikte yağmur suyu drenaj hatlarını, elektrik kablolarının yer altına alınması, doğalgaz gibi tüm çalışmaları da birlikte yürütüyoruz.” açıklamasında bulundu.
KAHTA BAMBAŞKA BİR ÇEHREYE BÜRÜNÜYOR
Kahta Belediyesi tarafından ilçenin çağdaş ve modern bir görünüme kavuşması için ilçe genelinde başlatılan kilit parke taşı serimi, sıcak asfalt ve kaldırım düzenleme çalışmaları aralıksız devam ediyor.
Altyapı çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde üst yapı çalışmalarını da hızlı bir şekilde gerçekleştirdiklerini ifade eden Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili “Altyapı olmadan yapılacak her şey geçici olacaktır. O yüzden altyapısı biten noktalarda hızlı bir şekilde üst yapı çalışmalarımızı sürdürüyor ve neticelendiriyoruz. İlçe genelinde özellikle altyapı çalışmalarımızın tamamlandığı bölgelerde yol çalışmalarımızın % 93’lük kısmını da tamamladık. Kalan %7’lik kısmı da inşallah dokuzuncu aya kadar tamamlamış olacağız. Kahta merkezden Kahta’nın en ücra köşesine kadar ki geniş bir bölgeyi kapsayan bu çalışmalarımız neticesinde artık hiçbir vatandaşımızın ayağı toza ve çamura değmeyecek. Böyle bir hedef koyduk ve bu hedefi gerçekleştirmek için büyük bir özveri ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.” Açıklamasında bulundu.
Yol Çalışmalarının Startı Verildi
Yol yapım çalışmaları hakkında açıklamada bulunan Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, “Her yıl kalitemizi artırarak yaptığımız asfalt ve parke çalışmalarımız bu yıl da hızla devam ediyor. Tüm yollarımızı ve cadde sokaklarımızı güzelleştirmeye ve değiştirmeye devam ediyoruz. Yol çalışmaları bizim için çok önemli. Bu yüzden bütün ara sokaklar ve ana caddelerde titizlikle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 4 yıl boyunca 18 mahallerimizde eşit mesafede çalışmalarımızı yürüttük. Bundan sonra da Kahta’ya hizmetlerimiz sürecektir. Kahta Belediyesi olarak 2018 yılın ilk yol çalışmasına Girne Mahallesinde başladık. 2018 yılındaki hedeflerimiz arasında bulunan yol, asfalt ve kilitli parke taşı çalışmalarında yaklaşık olarak 200 bin metrekare asfalt, 26 ton sıcak asfalt çalışması yapılacaktır. Kilitli parke çalışmalarımızda ise 160 bin metrekare kilit parke taşı döşenecek.” diye konuştu.
“Kahta’nın Tüm Sokaklarını İlmek İlmek Dokuyoruz”
Kâhta’yı birçok ilkle buluşturma başarısı gösteren Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak Kilitli parke taşı döşeme çalışmalarıyla adeta ilçenin çehresini değiştirdiklerini belirterek şunları söyledi: “Kâhta halkı kilit parke taşı ile bizim dönemimizde tanıştı. Göreve geldiğimizde yapmış olduğum çalışmaların başında, ilçemizin mahallerinin ara sokaklarını tertemiz hale getirmek için ucuz kilit parke taşı üretecek tesisi kurmak oldu. Bugün kendimizin ucuz maliyetle üretmiş olduğumuz kilit parke taşları ilçemizin sokaklarını tertemiz hale getiriyoruz.”
KAHTA BÖLGENİN CAZİBE VE YAŞAM MERKEZİ HALİNE GELİYOR
Kâhta Belediyesi ve Kâhta Kaymakamlığı’nın ortak yürüttüğü, Kâhta’yı bölgenin cazibe ve yaşam merkezi yapacak en önemli projelerden biri olarak görülen Sahil Yolu Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar devam ediyor.
Kâhta Belediyesi ve Kâhta Kaymakamlığı tarafından hayata geçirilen, Kâhta’ya değer katacak önemli projelerin başında gelen Sahil Yolu Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar devam ediyor. Kahta’nın bölgenin ve ülkemizin en önemli yaşam merkezlerinden biri haline gelmesi için yoğun bir çaba içerisinde olan ve bu doğrultuda Kahta’ya önemli vizyon projeleri kazandıran Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, bölgenin cazibe merkezi haline gelmesine yönelik Ebu Sadık Seyir Tepesi ile başladıkları projenin sadece Kahta ile sınırlı kalmayacağını bölgede etap etap hayata geçirecekleri projelerle Kahta baraj sahilini Adıyaman ve bölgeye kazandıracaklarını ifade etti. Sosyal yaşam alanları park ve spor alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, spor ve dinlenme alanları, marina, tüm ihtiyaçların karşılanabileceği sosyal tesisler gibi tüm detayların düşünüldüğü geniş kapsamlı bir proje olan Sahil Yolu Projesi Kahta’nın geleceğini değiştirecek ve gelişimine farklı bir ivme kazandıracak.
Sahil Yolu Projesi Kâhta’ya Değer Katacak
Şehrin turizm potansiyelini de en iyi şekilde değerlendirme çabası içerinde olduklarını belirten Kâhta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, seyir tepesi projesi ile bölgenin cazibe merkezi haline gelen baraj bölgesinde sahil yolu projesini hayata geçirdiklerini söyledi. Kâhta Belediyesi ve Kâhta Kaymakamlığı tarafından hayata geçirilen sahil yolu projesi tamamlandığında Kâhta’nın Atatürk Barajı Kıyısından Kâhta Meslek Yüksekokulu’na kadar uzanacak şekilde 7 kilometre uzunluğunda olacak. Kahta’yı bölgenin önemli yaşam merkezlerinden biri haline getirecek olan Sahil Yolu Projesi ile ilgili bilgiler veren Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, “Ebu Sadık Parkının ardından Kahta’yı sahile kavuşturacak proje ile bölgeyi daha da cazibe merkezi haline getirmek için kolları sıvadık. Kahta halkına 45 milyar metreküp su rezervi, 820 kilometrekareye uzanan deniz görüntüsüne sahip olan Atatürk Barajı kenarından suyu izleyerek giden bir yol yapma sözü verdik. Kahta Baraj kıyısında başlayacak ve üniversiteye kadar uzanacak sahil yolunun 7 kilometre uzunluğunda ve 6 metre genişlikte olacak şekilde proje çizildi. Proje, DSİ’nin ilgili yönetmeliği kapsamında sahil yolu 40-42 kotları arasında geçecek. Sahil yolundan gidecek vatandaşlarımız, 7 kilometre boyunca kendini Akdeniz ve Ege kıyılarında gibi hissedecek.” dedi.
Çalışmalar Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Sahil projesi çerisinde marina, yürüyüş yolu, bisiklet yolu alanları ışıklandırma, çevre düzenlenmeleri, dinlenme ve spor alanları gibi sosyal donatıların yer alacağını belirten Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, Kahta halkına 45 milyar metreküp su rezervi, 820 kilometrekareye uzanan deniz görüntüsüne sahip olan Atatürk Barajı kenarından suyu izleyerek giden bir yol yapma sözü verdik. Bu sözümüzü de yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Kahta’nın çok önemli bir turizm potansiyeli var. Bizde bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirip Kahta’yı hak ettiği konuma getirme çabası içerisindeyiz. İnşallah bu proje hem görsel hem de turizm açısından şehrimizi çok farklı bir konuma taşıyacak. Kahtalı hemşehrilerim ve misafirlerimiz aileleriyle baraj kenarında gezebilecek, adeta kendilerini deniz kıyısında gezdiğini hissedecekler. İnşallah kısa sürede tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız. Bu önemli projeyi ilçemize kazandırılmasında büyük emek ve gayretleri bulunan TBMM Başkan vekilimiz Sayın Ahmet Aydın’a Sayın Valimize, Sayın Kaymakamımıza, Orman Bölge Müdürlüğümüze ve İl Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum. Proje şimdiden halkımıza hayırlı olsun” şeklinde konuştu.
SEYİR TERASI PROJESİ KAHTA’NIN CAZİBESİNİ ARTIRDI
Kâhta Belediyesi ve Kâhta Kaymakamlığı’nın ortaklaşa hazırladığı proje kapsamında Kahta’ya kazandırılan ve bölgenin adeta çehresi değiştiren Ebu Sadık Seyir Tepesi kısa sürede Kahta’nın en önemli cazibe merkezi haline geldi.
Baraj Yolu üzerinde bulunan ve yıllardan beri atıl vaziyette bekleyen Ebu Sadık yamacına, yaklaşık 40 bin metre karelik alan üzerinde kurulan Ebu Sadık Seyir Tepesi Mesire Alanı insanların spor yapabileceği, piknik yapabileceği, aileleriyle birlikte doğa ile bütünlük sağlayan ve stresten uzak zamanlar geçirebileceği tüm detayların ve donatıların düşünüldüğü modern bir kompleks niteliğinde. Modern ve yenilikçi bir anlayış çerçevesinde gerçekleştirdikleri çalışmalar neticesinde Kâhta’da ihtiyaç duyulan önemli bir eksikliği daha ortadan kaldırdıklarını ifade eden Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, proje alanı içerisinde kamelyalar, barbekü, yürüyüş alanları, bisiklet yolları, yeşil alanlar, piknik alanları, çocuk parkları, kondisyon aletleri, seyir terası, amfi tiyatro ve kafeterya yer aldığını söyledi. Proje ile ilgili bilgiler veren Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, “Uzun zamandır Kahtalı hemşehrilerimizin dinlenebileceği, nefes alabileceği, huzur içerisinde piknik yapabileceği bir alan yoktu. Piknik yapabilmek için uzak mesafelerdeki alanlara gitmek zorunda kalıyorlardı. Piknik yapabilmek için artık uzak mesafelere gitmelerine gerek kalmayacakları bir proje üstünde çalıştık. Ve bunun sonucunda böyle güzel bir proje ortaya çıktı. Atatürk Barajı manzaralı olan ve aynı zamanda Ebu Sadık Türbesinin yakınında yer alan büyük bir mesire alanı projesini hayata geçirdik. Ebu sadık türbesi ve mescidi harabe haldeydi. Bu harabe yapı da onarıldı ve halkın ziyaretine sunuldu. Ebu Sadık Türbesinin çevre düzenlemesinin ardından Kaymakamlığımızla ortaklaşa Ebu Sadık Türbesi mevkiinde bulunan yaklaşık 30.000 metre karelik alan üzerinde Mesire Alanı projemizi hayata geçirdik. Projede; 8 adet seyir terası, doğal amfi, piknik masaları, barbekü, fitness ve oyun grupları, kamelyalar, oturma bankları, yürüyüş yolu, otopark alanı, çimlendirme, sulama sistemi, aydınlatma ve çeşmeler yer almaktadır. İlçemize nefes aldıran bu güzel projenin ve diğer projelerimizin ilçemize kazandırılmasında üstün emek veren TBMM Başkan Vekilimiz ve Adıyaman Milletvekilimiz Sayın Ahmet Aydın’a, Adıyaman Valimiz Sayın Nurullah Naci Kalkancı’ya, Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya’ya Kahtalı hemşehrilerim adına teşekkür ederim. ALLAH kendilerinden razı olsun.” dedi.
KAHTA’DA PARK VE YEŞİL ALAN SEFERBERLİĞİ
Kahta’da park ve yeşil alan sayısı her geçen gün artıran Kâhta Belediyesi gerek mevcut parkların yenilenmesi gerekse yeni parkların ilçeye kazandırılması anlamında ciddi bir çalışma içerisinde.
“Yeni Park ve Yaşam Alanları Kazandırdık”
Kahta’da kişi başına düşen yeşil alan miktarının çoğaltılması ve Kahta’nın her yönü ile çehresinin değiştirilmesi ve güzelleştirilmesi hedefleri doğrultusunda park, bahçe, mesire alanı ve yeşil alan konusuna büyük önem veren Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak bu alanda gerçekleştirdiği başarılı projelerle dikkat çekiyor. Kâhta’nın Yeşil alan ve park anlamında mükemmel bir yerde olduğunu ifade eden Başkan Abdurrahman Toprak, “20 Dönümlük Fatih Parkı, 22 Dönümlük Necmettin Erbakan Parkı, 17 dönümlük İbni Sina Parkı, 2017 yılı içerisinde 15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir adına Yavuz Selim Mahallemizde yaptığımız 5 dönümlük büyük parklarımız var. Bunun yanında seyir tepesi mesire alanı, 270 dönüm alanda kurulacak Horik Doğal Park ve Botanik Park gibi önemli projelerimizle Kâhta’da yeşil alan miktarımızı rekor düzeyde artırıyoruz. Yine ilçe genelinde 7’den 70’e herkesin faydalanabileceği, şehrimize ve vatandaşlarımıza nefes aldıracak gönül rahatlığıyla dinlenip vakit geçirebileceği alanlar oluşturmaya çalışıyoruz. Bu anlamda Kahta’da çok önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz.” dedi.
Kahta’da Parklar Yenileniyor
Park ve Bahçelerde yürütülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Kâhta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, sportif aletlerin, oyun gruplarının, korkulukların bakım ve onarımının yapıldığını belirterek, hedeflerinin; Yeşillik içerisinde herkesin güvenle kullanabileceği alanlar oluşturmak olduğunu söyledi. Başkan Toprak, “Yaz sezonu içerisinde yapmamız gereken çalışmalardan birisi de Park ve Bahçelerin çocuklarımıza hazır hale getirilmesidir. Yürüyüş yapan, fitness aletlerinden istifade ederek sportif olarak da kendini geliştirmek isteyen, bu konuda sağlıklı kalabilmek için mücadele içerisinde olan tüm vatandaşlarımıza hizmet etmek amacındayız. Bu doğrultuda Park Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Yaptıkları bu özverili çalışmalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Ekiplerimiz, Kâhta ilçemizde bulunan tüm parklarla ilgili bir tarama yaparak. Mevcut parklarla ilgili durumu önce tespit ettiler. Şimdi de bunlar üzerinde var olan park bakım eksikleri ve ihtiyaçları tamamlıyoruz. Sportif aletleri, oyun parklarını, korkulukları hem bakım onarımdan geçiriyoruz, hem de tadilatını yapıyoruz. Kırılmış ve hasar görmüş olanların yerine de yenileri monte ediyoruz, yenileri ile değiştiriyoruz. Ayrıca oyun parklarımızda sulama sistemini otomatik hale getiriyoruz. Hedefimiz yeşillik içerisinde herkesin güvenle kullanabileceği alanlar oluşturmaktır. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.
KAHTA BELEDİYESİ SOSYAL HİZMETLERDE GÖZ DOLDURUYOR
Son yıllarda başlattığı yatırım seferberliğiyle Kahta’nın her köşesinde yükselen projeleriyle adeta şehrin çehresini değiştiren Kahta Belediyesi, Sosyal Hizmetler alanında da göz dolduruyor.
Fiziki belediyecilik alanında örnek proje ve hizmetlere imza atan Kahta Belediyesi, sosyal ve kültürel belediyecilikte de dikkat çeken hizmetler yapıyor. Sosyal belediyeciliğe verdikleri önem doğrultusunda göreve geldiklerinden bu güne kadar Kahta halkının tüm ihtiyaçlarının karşılanması noktasında büyük bir özveri ile çalışan Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, “İlçe merkezinde halkın hizmetine sunulan taziye evleri yaptık, bunların yanı sıra taziye evi, Cami, Kuran kursu, Okullar, Sağlık ocakları, Toplum Sağlık merkezleri, hastane, öğrenci yurtları gibi yerlere her türlü desteği sağladık. Camiler, Kuran Kursları, Öğrenci yurtları gibi topluma hizmet eden yerlerin halılarını ekiplerimiz düzenli periyotlarla yıkamaktadır. Eğitim önem verdiğimiz konuların başında gelmektedir. Eğitime destek noktasında öğrencilerimizin ve okullarımızı tüm ihtiyaçlarını imkanlarımız çerçevesinde karşılamaya çalışıyoruz. Okullarımızın fiziki yapısı, park bahçe düzenlemeleri, dekoratif duvar ve peyzaj çalışmaları, oturma alanları ve diğer tüm araç gereçleri karşılamaya çalışıyoruz. İlçemiz genç nüfus açısından önemli bir potansiyele sahip. Gerek eğitim ve öğretim anlamında gerekse spor faaliyetleri açısından yapılan tüm çalışmalara imkanlarımız ölçüsünde destek veriyoruz, destek vermeye de devam edeceğiz. Sosyal yardım çalışmalarımız kapsamında; Her sene özellikle Ramazan ayında olmak üzere ortalama 5000 aileye gıda yardımında bulunuyoruz. İhtiyaç sahibi ailelere giyim yardımının yanında kırtasiye yardımında bulunuyoruz. İmkanlarımız ölçüsünde yardımlarımızı düzenli ve periyodik olarak devam etmektedir. Bunun yanı sıra aylık 200 aileye hasta ve çocuk bezi yardımımız periyodik olarak devam etmektedir. Mahalle muhtarlarımızın halkımıza daha iyi hizmet verebilmesi ve işlerin daha hızlı sonuçlandırılması için 17 Mahalle muhtarımıza 17 laptop bilgisayar ve yazıcı hediye ettik. Bu çalışmalar ile muhtarlarımız kıymetli hemşehrilerimize daha etkili ve hızlı hizmet etmektedir.” açıklamasında bulundu.

“Engelsiz Bir Kahta İçin Çalışıyoruz”
Sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde İlçedeki engelli vatandaşların her zaman yanında olduklarını ve engelleri ortadan kaldırmaya çalıştıklarını ifade eden Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, sözlerine şöyle devam etti: “Engelli vatandaşlarımızı ev ortamında desteklemek ve toplum ile engelli bireyin kaynaşmasını sağlamak amacıyla yaptığımız çalışmalara bir yenisini daha ekledik. Engelliler çarşısı ile engelsiz bir Kahta için çalışıyoruz. Kahta Belediyesi olarak her zaman engelli vatandaşlarımızın yanında ve birlikte olacağız. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak bizim görevlerimizdendir. Engelli kardeşlerimizin bütün isteklerini karşılamak için elimizden gelen tüm gayreti göstermeye çalışıyoruz. Kahta ilçemizde tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olan engelli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşıladık.”
“Her Zaman Gençlerimizin Yanında ve Hizmetindeyiz”
Kahta Belediyesi olarak gençlerin her zaman hizmetinde olduklarını söyleyen Başkan Toprak “Gençler bizim geleceğimiz, bu gençler vatanımızın, milletimizin, devletimizin geleceğidir. Gençlerimizin en iyi şekilde yetişmesi için Kahta Belediyesi olarak her zaman bu gençlerin hizmetindeyiz. Ailelerimizin umudu ve milletimizin geleceği olan gençlerimize başarılar diliyoruz. Bilgi çağında en iyi şekilde yetişmelerini, milli ve manevi değerlerimizi en iyi şekilde öğrenmelerini temenni ediyoruz. Bu hususta gençlerimizin hizmetindeyiz. Hizmetleri yaparsınız ama geleceği inşa etme noktasında gençlerinize ahlaki değerleri, vatan ve millet sevgisini aşılayamazsanız yaptığınız hizmetlerinde çalışmalarında hiçbir anlamı ve önemi olmaz. Ne yaparsanız yapın ne kadar hizmet üretirseniz üretin gençlerinizin vatanına, milletine, bayrağına, milli ve manevi değerlerine bağlı bir nesil olarak yetiştirmediğiniz sürece hiçbir anlam ifade etmez. Biz bunun örneklerini çok gördük ve yaşadık. Bunun için gençlerimizin milli ve manevi değerlerine bağlı, vatan, millet ve bayrak aşkıyla yetişmesini sağlamak için eğitimden spora, sosyal ve kültürel faaliyetlerden gençlerimizin daha iyi vakit geçirebileceği sosyal yaşam alanlarına kadar ki her alanda gençlerimizin yanındayız.
“Gençlerimizin Sportif Faaliyetlerine Tam Destek Veriyoruz”
İnşaatı hızla yükselen Kahta Spor Kompleksi’nin geleceğimizin teminatı gençlerin sosyal yaşantısına büyük katkılar sunacağını ifade eden Başkan Abdurrahman Toprak, “İlçemize Büyük Bir Spor Kompleksi Kazandırıyoruz. Kahta Spor Kompleksinde, 26 dönüm arazi üzerine 500 kişilik Yarı Olimpik Havuz, 2000 kişilik Kapalı Spor Salonu, İçerisinde; Antrenman Salonları, İdari Bölüm, Güreş Salonu, Masa Tenisi Salonu, Karate Salonu, Satranç Salonu, Eskirim Salonu, Bilardo Salonu, Antrenör Odaları, Soyunma Odaları vb. alanlar bulunmaktadır. Yaklaşık 24 Milyonluk Spor Kompleksimizin kazandırılması noktasında emeği geçen başta Meclis Başkan Vekilimiz Sayın Ahmet Aydın’a, Adıyaman milletvekillerimize ve ilçe Kaymakamımız Sayın Ahmet Gazi Kaya’ya Kahtalı hemşerilerim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Spor Kompleksimiz ile birlikte genç kardeşlerimiz daha iyi şartlar altında spor yapabilecekler. Gençlerimizi spora teşvik etmek için Belediye olarak üzerimize düşeni bundan sonra da yapmaya hız kesmeden devam edeceğiz.” dedi.
“ARAÇ PARKIMIZI YENİLEYİP GÜÇLENDİRDİK”
Kahta Belediyesi, Kahta Halkına daha iyi hizmet verebilmek için araç filosunu yeni takviyelerle güçlendirmeye devam ediyor.
Vatandaşlara daha iyi hizmet götürmek amacıyla araç filosunu yenileyip güçlendirmeye çalışan Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, göreve geldiği günden bugüne belediye araç parkına kazandırdığı çok sayıda araç ile belediye hizmetlerinin hızlı ve modern bir şekilde yapılmasına katkı sağladı. Amaçlarının Kahta halkına daha iyi hizmet etmek olduğunu belirten Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, “Gelişen ilçemizde hizmet kalitesini yükseltip temel belediyecilik hizmetlerini çok hızlı bir şekilde yerine getirmek için güçlü bir araç parkına ihtiyacımız vardı. Bu ihtiyacı karşılamak için belediyemiz bünyesine dahil ettiğimiz yeni araçlar ile vatandaşlarımıza en etkin ve kaliteli hizmeti vermeye çalışıyoruz.
Bu güne kadar araç parkımızı önemli bir ölçüde yenileyip güçlendirdik. Hizmetleri hızlı, etkin ve kaliteli bir şekilde yerine getirebilmek için araç parkını güçlendirmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu
40 yakın yeni araç alarak araç parkını tamamen yenileyip daha güçlü bir hale getirdiklerini ifade eden Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Belediyemiz araç parkında bulunan tüm araçlarımızın bakım ve onarımları yapılmış, mevcut olan tüm arızaları giderilmiş ve tüm araçlar aktif olarak çalışır duruma getirilmiştir. Ayrıca araç filomuza; 10 adet şehir içi ulaşımı sağlayacak minibüs, 5 adet damperli kamyon, 1 adet çöp kamyonu, 1 adet pikap, 1 adet makam aracı, 4 adet itfaiye, 2 adet cenaze aracı, 1 adet yol süpürme aracı, 3 adet forklift, 3 adet çöp toplama aracı, 1 adet vidanjör, 3 adet robot temizlik fili kazandırılmıştır. Şu ana kadar belediyemizde yangın vb. durumlarda yüksek katlara müdahale edecek bir itfaiye mevcut değildi. 11. kata kadar çıkabilecek modern bir itfaiye aracı ile önemli bir eksikliği gidermiş olduk.”
Modern Mezbahane Hizmete Açıldı
Kahta Belediyesi, tarafından yaptırılan 5 Bin 600 metrekare alana sahip Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Avrupa standartlarına uygun modern mezbahane hizmete açıldı.
Kahta Belediyesi, tarafından yaptırılan, 5 Bin 600 metrekare alana sahip Avrupa standartlarında olan modern mezbahane Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü’nün katılımıyla hizmete açıldı. Mezbahane içerisinde kesimhane soğuk hava deposu, idari bölümler bulunuyor. Yaklaşık 1 milyon 500 bin liraya mal olan mezbahane, modern ve hijyenik bir ortama sahip. Kahta’nın modern ve sağlık standartlarına uygun birinci sınıf mezbahaneye kavuşması için hayata geçirdikleri proje kapsamında Kahta’ya Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Avrupa standartlarına uygun modern bir mezbahane kazandırdıklarını ifade eden Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, “Halkımızın daha hijyenik bir ortamda et ihtiyaçlarını karşılamak için mezbahane yapımına başladık ve kısa bir süre zarfında faaliyete geçirdik. Sağlıklı koşullarda ve veteriner denetiminde yapılacak kesimlerle, ilçemizde hayvancılığa ayrı bir boyut getirecek olan yeni mezbahane tamamen hijyenik koşullarda halkımıza hizmet verecektir.” dedi.
Bölgedeki bütün belde belediyelere, köylere ve vatandaşlara hizmet vereceklerinin altını çizen Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak; ”2004-2009 yönetim dönemimizde yapmış olduğumuz eski mezbahamız harabe bir duruma gelmişti. Seçim sürecinde mezbaha yenileme vaadimiz olmadı. Ancak çok sağlıksız koşullarda hayvan kesimi yapıldığı ve halkın sağlığını doğrudan ilgilendirdiği için bu önemli sorunu ortadan kaldırmak amacıyla 2016 yılında yapımına başladığımız yeni modern mezbaha binamızı tamamlayarak hizmete açtık. Cami Mahallesinde 5 bin 600 metre karelik bir alan üzerinde yapılan ve 8 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan mezbahane içeresinde kesimhane soğuk hava deposu, idari bölümler bulunuyor. Yaklaşık 2 milyon liraya yakın bir maliyetle son derece modern ve hijyenik bir ortama sahip olan mezbahanemizin açılışını Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü’nün katılımıyla gerçekleştirerek hizmete açtık.”
“KAHTA’YI GELECEĞE EMİN ADIMLARLA TAŞIYORUZ”
Kahta’yı geleceğe emin adımlarla taşımak ve ülkemizin en yaşanılabilir şehirlerinden biri haline getirmek için çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, “Her yaptığımız çalışma, proje ilçemizde yaşayan herkesi kucaklayan, herkese hitap eden ilçemizi yarınlara taşıyan hizmetler olmuştur. Bu doğrultuda çalışmaya devam edeceğiz.”
Belirledikleri hedefler doğrultusunda Kahta’nın her alanda ön plana çıkmasını sağlayacak yatırımlar gerçekleştirme çabası içerisinde olduklarını ifade eden Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, “Havası ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Kahta’nın sahip olduğu güzellikleri en iyi şekilde değerlendirmek ve estetik dokunuşlarla şehrin hem havasını hem de fiziki yapısını değiştirmek ve geliştirmek amacıyla çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Kâhta halkı hizmetin en iyisine en güzeline layıktır. Bundan 4 yıl önce çıktığımız bu yolculukta halkımıza verdiğimiz sözleri bir bir gerçekleştirmek için gece gündüz gayret ettik ve gayret etmeye devam ediyoruz. Bizler sizlerin hizmetkarlarıyız dedik ve orada milletimizi temsil edeceğimizi ifade ettik. Makam ve mevkileri bir üstünlük vasfı olarak saymayacağız dedik ve çalıştık. Tabi yapılan hizmetler yeterli mi? Elbette değil! Daha fazla çalışmak ve hizmet üretmek gerekir. Az zamana çok iş sığdırmak gerekir. Bizde bu gayretin içerisindeyiz. Kahta’mızın ihtiyaçlarını göz önüne alarak, halkımızı rahatlatacak, değişimi ortaya çıkaracak, İlçemizin güzelliğine güzellik katacak hizmetleri, projeleri gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar olan hizmetlerimizi, İlçemizin dününü ve bugününü bilen tüm Kahtalı hemşerilerimiz takdir etmektedir. Hizmet aşkımız azalmadan sürüyor ve sürecek. Bugünü değil, yarını düşünen bir anlayışla çalışıyoruz. Gelecek nesillere bırakacağımız yer, onların gururla yaşayacakları, övünecekleri bir Kahta olacaktır.” dedi.
Botanik Park
Baraj yolu üzeri Kahta Tekstil’in yan ve karşı tarafında yer alan hazineye ait arazi üzerine yapılması planladığımız Botanik park projemizin hazırlıkları bitti.
Köylü Pazarı
Kahtamız için daha büyük hedeflere daha güzel projelerle yürüyoruz. Köylülerimizin kendi elleriyle yetiştirdiği sebze ve meyveleri ve yöresel ürünleri Kahta halkına ve misafirlerine daha konforlu ve nezih bir ortamda sunmaları için Köylü Pazarı Projemizi tasarlayarak yapımına başladık. Köylülerimiz yetiştirdikleri ürünlerin satışlarını kendileri için ayrılan birimlerde yaparak, halkımıza daha kaliteli ve sağlıklı bir hizmet sunacaklar.
Topla Dönüştür Kahta’yı Değiştir
Temiz bir çevrenin oluşması için; Kaymakamlık, okul, kamu kurumları, hastane gibi binaların çevrelerine ve caddelerine katık atık geri dönüşüm kutuları yerleştirdik. Bu sayede atıkların yeniden değerlendirilerek ekonomiye kazandırılmasını sağladık.
Modern Hayvan Pazarı
Diyarbakır yolu üzerinde salkım bağı mevkiinde yaklaşık 25 dönüm arazi kullanılarak yapılacak olan Hayvan pazarı, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yerleri ayrı olan modern standartlara uygun bir hayvan pazarı olarak tasarlanmaktadır.
Semt Pazarı
Vatandaşlarımızın alışverişlerini rahat yapabilmeleri amacıyla yapmış olduğumuz kapalı semt inşaatımız tamamlandı. Vatandaşlarımız burada rahat bir şekilde alışveriş yapabilecek. Kapalı olması nedeniyle vatandaşlarımız mevsimler sorunlar ile karşılaşmayacak. Aynı zamanda satıcılarımız da güvenli bir şekilde ürünlerini ve tezgahını burada kuracak. Ayrıca ilçe merkezinde trafik akışının engellemesini önlemek ve şehir merkezini seyyar satıcılardan boşaltmak için seyyar pazar uygulamasını başlattık.
İbrahim Halil Ziyareti
Kısa bir süre önce ilçemize kazandırdığımız Ebu Sadık Mesire alanı ilçeye büyük bir soluk aldırdı. Halkımız, özlem duyduğu nezih, güvenli, estetik ve Atatürk Barajı manzaralı bir mesire alanını kavuştu. Halkımızın büyük teveccüh gösterdiği bu mesire alanı projesine bir yenisini daha ekliyoruz. İbrahim Halil Ziyareti ile çok daha büyük bir mesire alanı yapacağız. 270 bin dönümlük bir alanda etap etap uygulayacağımız proje kapsamında içerisinde tüm sosyal, sportif donatı, tesis ve yaşam alanlarının yer aldığı önemli bir projeyi ilçemize ve bölge insanımızın kullanımına sunacağız. Kaymakamlığımız ile ortak yürütüğümüz bu projemiz de kısa bir süre içerisinde hayata geçecek.
Bilim Sanat ve Kültür Merkezi
Mevcut düğün salonumuz köhne durumda. Enkaz halindeki düğün salonu yerine yapılacak olan bu merkezde, gençlerimiz, öğrencilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız çok güzel etkinliklere imza atacak. İlçemiz verimli, bilimsel, sanatsal, kültürel etkinliklere mekan teşkil edecek bir merkeze kavuşacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.