Japonyadan nükleer santral kurulacak olan Sinopa mektup…

0
1379

Yeryüzünün Dostları Derneği (Be a Friend of The Earth) Temsilcisi Akika Yoshida’nın Sinop, Gerze, Erfelek ve Dikmen belediye başkanlarına ilettiği mektupta:
“Yerel yönetimleri ve vatandaşlarını gözetmekten sorumlu belediye başkanları olarak birinci ve en önemli görevimizin vatandaşlarımızın sağlığını korumak olduğunun altını çizmemiz gerekir. Otorite sahipleri olarak daima hatırlamalıyız ki bazı hükümet politikaları ekonomik faydalar sağlasalar dahi halkımız için çok büyük sıkıntı ve tehlike kaynağı olabilir. Bu sebeple vazifemiz, ekonomik veyahut siyasi çıkarların hiçbir koşulda vatandaşlarımızın sağlık ve mutluluğundan öncelikli pozisyonda olmadığından emin olmaktır. Bu düşüncelerimizin sonucu olarak çocuklarımızın sağlığını tehdit edebilecek ya da halk sağlığına uzun vadede olumsuz etkileri olabilecek kimyasal maddelerin hiçbir şekilde yönetimlerce kullanılmaması gerektiğine inanıyoruz.
Japon nükleer teknolojisini Türkiyeye ihraç etme kararı Türkiyenin aktif fay hatlarının detaylı analizlerinin henüz yayınlanmamış olmasına, projenin ekonomik sürdürülebilirliği olup olmadığının incelenmemiş olmasına ve her şeyden önemlisi yerel yönetimlerin ve vatandaşların rızası olmamasına rağmen alınmış bir karardır. Bu durumu son derece rahatsız edici buluyoruz ancak her şeye rağmen bu baskılayıcı ortamda sizin Sinopta nükleer santral inşaatına karşı kararlı duruşunuzdan cesaretlenmiş bulunuyoruz.” ifadeleri yer alıyordu.
Nükleer felaketlerin yaşandığı Japonyada acının izlerinin varlığını sürdürdüğünü ifade eden Yoshida, “Nükleer Enerjisiz Japonya İçin Belediye Başkanları Topluluğunun Sinoptaki belediye başkanlarını uyarmak, nükleerin yol açtığı zararlara dikkati çekmek için Sinopa geldim. Sinop, Gerze, Dikmen ve Erfelek belediye başkanlarına mektubu ilettim. Yerel yönetimlerin başındaki kişiler olarak sorumluluğumuz bu gidişata dur demek ve nükleersiz bir toplum için çabalamak.
Sinoptaki nükleer karşıtı hareketi ilk defa tanıma fırsatı buldum. Bölgeye yakın belediye başkanlarının nükleer santrale karşı olduğunu öğrendim. Sinop ziyareti sırasında çevrede dikkatimi çeken, kadınların nükleer enerji santrallerine karşı olduklarını, bu konuda aktif olduklarını gördüm. Sinopta nükleer enerji olmadan hayat şu anda çok güzel. Hava, tabiat güzel. Nükleer santralin yapılacağı alanı gezdim. Alan çok güzel, orada ağaçların kesildiğini de gördüm. Bu üzüntü verici bir manzaraydı. Biz Japonyanın Türkiyeye atom enerjisi, nükleer enerji ihraç etmesine kesinlikle karşıyız.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.