İstanbul Korede: “Yeni bir yolculuk başlıyor”

0
1527

“İstanbul Kore’de 2014” etkinliğinin 8 bin 500 yıllık İstanbul medeniyetiyle bin yıllık Şilla kültürünün buluşması anlamına geldiğini ve bugünlerle tarihi İpekyolu’nu yeniden canlandırdıklarını ifade eden Kadir Topbaş, “Kardeşlik ilişkilerimiz dünya barışına önemli katkılar sunacaktır” dedi. Başkan Topbaş, Güney Kore’de yakın zaman önce yaşanan gemi kazasında hayatını kaybedenlere başsağlığı diledi.

Başkan Kadir Topbaş, Türk ve Kore bayraklarıyla donatılmış cadde ve meydanlardan geçerek valilik binasına geldiğini belirterek, gösterilen yakın ilgiye teşekkür etti. Türkiye ve G. Korenin iki dost ülke olarak hep yan yana olduğunu, 1999daki Marmara depreminde de ilk yardıma koşan ülkenin Güney Kore olduğunu hatırlattı.

“Güney Kore ile daha çok uzun bir yolumuz var.”
Güney Kore ile Kore Savaşında, 1999 Marmara Depreminde ve 2002 Dünya Kupasının ardından şimdi de kültür günlerinde buluştuklarına dikkat çeken Topbaş, şöyle konuştu; “Güney Kore ile daha çok uzun bir yolumuz var. Bu birlikteliğimiz güzelliklerle ve aydınlıklarla dolu olsun. Etkinliklerimizde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kore halkını medeniyetin beşiği olan İstanbulu ziyaret etmeye davet ediyorum. İstanbul tarihin çeyiz sandığıdır. İstanbul bir dünya kolonisidir. Dünyanın bütün kimliklerini İstanbulda görebilirsiniz. Şehrimiz bütün bu özellikleri ve doğal güzellikleriyle gerçekten bir yeryüzü cennetidir. İstanbulda Güney Koreli kardeşlerimize ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyacağız.”

İpekyolunun en doğusu ile en batısı buluşuyor
Gyeongsangbuk-do Eyalet Valisi Kim Kwan Yong da tarihi İpekyolunun en doğusunda Seul ile en batısında bulunan İstanbulun derin bağlarının Kore Savaşında Türkiyenin Güney Koreye asker göndermesiyle daha da güçlendiğini ifade etti.
Kadir Topbaşın UCLG Başkanı olarak dünya yerel yönetimlerinin lideri ve sözcüsü oluğunu vurgulayan Kim Kwan Yong, Güney Kore ile Türkiyenin iyi olan ilişkilerini daha da geliştirmek için hazırlanan kültürel etkinlikleri çok önemsediklerini kaydetti. Kim Kwan Yong, 2002 yılında Korede düzenlenen Dünya Kupasında Türkiye-Kore üçüncülük maçının Daegu şehrinde gerçekleştiğini ve dostluk maçı gibi gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.

Mevlana-Yunus Emre-Hacı Bektaş-ı Veli-Dede Korkut
Etkinlikler kapsamında 2 gün süreyle Kore-Türkiye Edebiyat Sempozyumu gerçekleştirilecek. Sempozyumda Hz. Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli ve Dede Korkut tanıtılacak…
Bu sene 100. yılını kutlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, köklü geçmişi ve tecrübeli oyuncu kadrosu ile Şahika Tekand yönetmenliğinde, “Oyun” isimli modern tiyatro eserini sahneye koyacak. Koreli sinemaseverler, “İstanbul Korede” etkinlikleri çerçevesinde gösterilecek olan “Türk Sinema Tarihi” belgeseli sayesinde Türk Sinemasının evrelerine, sinemanın İstanbula geliş hikâyesinden günümüze kadar değişen kimliklerine tanıklık edecekler.Etkinlikler arasında Mehter müziğinin yanı sıra Türk Halk ve Türk Sanat Müziği ile birlikte Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrasının konserleri de yer alacak. Koreliler etkinlikler kapsamında dünyaca ünlü klarnet virtüözü Serkan Çağrıyı da dinleme fırsatı bulacaklar. Orkestrası ile Korede bir konser verecek olan Serkan Çağrının yanı sıra Grup Mihenk de Anadolu rüzgarı estirecek.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.