İstanbul Korede 2014 Etkinliklerine Büyük İlgi

0
1775

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği “İstanbul Kore’de 2014” etkinlikleri, Gyeongju ve Busan şehirlerinin ardından Seul Dostluk Gecesi’nde sahnelenen Mehteran gösterisi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı koordinasyonu ile özel olarak tasarlanıp gerçekleştirilen "Anadolu Ritüelleri" gösterisi, Koreli izleyiciler tarafında beğeniyle izlendi.

Türk kültürünün damgasını vurduğu etkinlikler 12-22 Eylül tarihleri arasında Korelilerle buluşurken, 300 bin civarında Koreli etkinlikleri ilgiyle izledi.

Etkinlik kapsamında Koreliler, simit, lokum, çay ve kahve gibi lezzetleri tanıma fırsatı buldu. İlk üç gün içerisinde 10 bine yakın çay, 2 bine yakın Türk kahvesi, yüz binlerce şerbet ikram edilirken, 300 bine yakın Koreli, Gyeongjudaki etkinlik alanında ağırlandı.

Kore Cumhuriyetinde düzenlenen “İstanbul Korede 2014” etkinlikleri kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Heyeti, Kore Savaşında şehit Türk askerlerinin mezarlarının bulunduğu Busan şehrindeki Kore Şehitliğini ziyaret etti. Resmi adı BM Kore Savaşı Anıt Mezarlığı olan şehitlikte, İBB Kent Orkestrası Mehter Takımı BMden alınan özel izinle tarihinde ilk defa İstiklal Marşı ile Ordu Duası Marşını seslendirdi.

Topbaşa Devlet Nişanı

İki kültür arasındaki köprüyü güçlendirmek adına gösterdiği çabalarından dolayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaşa ‘Kore Devlet Kültür Nişanı takdim edildi.

“İstanbul Korede 2014” etkinlikleri Kore Cumhuriyetinin Gyeongju şehrinde düzenlenen muhteşem bir açılış töreniyle başladı. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaşın yanı sıra, Kore Cumhuriyeti Kore İçişleri Bakanı Jung Jong Seop, Kültür Spor ve Turizm Bakanı Kim Jongdeok, Gyeongsangbuk-do Eyaleti Valisi Kim Kwan Yong, Gyeongju Belediye Başkanı Choi Yang Sik ile 5 binin üzerinde Güney Koreli katıldı.

Törende Başkan Kadir Topbaşa Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Park Geun-hye tarafından imzalanan Kore Devlet Kültür Nişanı verildi. Nişanı, “İstanbul Korede 2014” etkinliklerinin açılışında Güney Kore Kültür Spor ve Turizm Bakanı Kim Jongdeok takdim etti. Bakan Kim Jongdeok, Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Park Geun-hye tarafından yazılıp imzalanan metni okudu. Metinde, Kadir Topbaşın geçen yıl İstanbulda düzenlenen İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Exposuna verdiği destek ve Kore kültürü ile tanıtımına katkılarından dolayı verildiği belirtildi. Metinde İstanbulun birçok ilçesinde etkinliklerin yapıldığı Expoyu 4.5 milyon civarında kişinin takip ettiği de vurgulandı.

Teşekkür konuşması yapan Başkan Kadir Topbaş, İstanbulun ve Türkiyenin selamlarını getirdiklerini belirterek, “Mesafelere ve farklılıklara rağmen bir aradayız. Biz dostluğun verdiği güçle kollarımızı açıyoruz. Dünyanın bir ucundan sizleri sevgiyle kucaklıyoruz. Sevgili Koreliler bizim dostluktan öte kan kardeşimizdir. Bundan sonra da dostluk ve dayanışmayı sürdürmeye kararlıyız. Bugünkü etkinlikleri takip eden 10 kişiye de İstanbula uçak bileti hediye edeceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.