İNOVASYON VE AKILLI ŞEHİRCİLİKTE BELEDİYELERİN ROLÜ

0
1853

İnsanların hızla değişen ve gelişen ihtiyaçlarına, beklentilerine karşılık vermek ve artık yön vermek görevinde belediyelerin rolü giderek büyüyor. Living lab adı verilen açık laboratuarlar aracılığıyla teknoloji, akıllı şehircilik ve inovasyon alanlarında girişimcilerin desteklenmesini; şehir yönetiminde teknolojik, hızlı, akıllı ve yeni yöntemler geliştirilmesini sağlıyor.

Büyükşehir belediye başkanlarını konu hakkında bilgilendirmek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Toptaş, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasında ev sahibi Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal şu sözlere yer verdi:

“Living Lab: Teknolojiyi vatandaşla buluşturma”
“Başakşehir Belediyesi olarak biz, tüm dünyada 340 kadar olan bu laboratuarların Türkiyedeki ilk ayağını hayata geçirdik. İçerisinde bulunduğumuz bu laboratuarda şehir yönetimi odaklı teknolojik projeler başta olmak üzere her türlü inovasyon projesi hayata geçiyor. Belediye ile Living Lab arasında ne ilgi var diyebilirsiniz. Living Lab kelime anlamı ile yaşam laboratuarı demek ama esasında teknolojiyi vatandaş ile buluşturma anlamına geliyor. Burada var olan teknolojilerin vatandaşa ulaşımı için çalışmalar yapılması esastır. Başakşehir Belediyesi olarak üç konu seçtik; (1) iletişim teknolojileri, (2) temiz çevre teknolojileri ve (3) temiz enerji.
Belediye olarak çöplerin sağlıklı bir şekilde kaldırılması için akıllı çöp toplama sistemini geliştirdik. Daha fazla sayıda insanın çöpünü daha az maliyetle toplayabildik. Akıllı sistem sayesinde konteynırlardaki doluluk oranlarını merkezden görebiliyoruz. Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesinin Living Labda geliştirdikleri maket uçakları insansız hava uçağı olarak kullanmaya karar verdik. Zabıta ekiplerimiz ilçemizde geniş alanlarda etkili çalışmalar yapabilecek. Yaz dönemlerinde Belediyeler olarak yeşil alanların sulanmasında fedakârlık etmek zorunda kalırız. Şimdi burada kullanılmış suları tekrar geri dönüştürerek yeşil alanlarımızın sulanmasında kullanacağız. Böylelikle su israfını da önlemiş olacağız.”

 “Türkiyede artık katma değeri artırmamız gerekiyor.”
Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise konuşmasında; “Bu Merkezimizdeki güzel çalışmaları diğer Büyükşehir Belediye Başkanlarımızın da görmesini istedik. Türkiyede artık katma değeri artırmamız gerekiyor. İnovasyon, tasarım ve arge, marka Living Labda işlenecek. Belediyelere büyük iş düşmektedir. Merkezdeki çalışmaları da bugün yakından göreceğiz. Barcelona örneğini de burada işleyeceğiz. Bu çalışmaların bizim vizyonumuz açısından bölgeler arasındaki gelişmişlik düzeyini eşitlemesini hedefliyoruz. İnovasyon gelişimin kilit noktası haline geldi. İnovasyon tırı yapıp üniversiteleri dolaştırmayı plânlıyoruz. İnovasyon ile ilgili yurt dışı ziyaretlerimiz de olacak. Çalışmalarımızda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımız büyük destek veriyor. Bütün şehirlerimizde yurt dışında olduğu gibi İnovasyon müzeleri açılmasını arzu ediyoruz.” dedi.

“Artık vatandaşımızın beklentilerini önceden hissetmek ve çözüm aramak zorundayız.”
İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde teknoloji alt tabanlı hizmetlere de değinen Başkan Kadir Topbaş, ” Belediyeyi tablete sığdırdık: İstanbul trafiğini cepten takip edebiliyor. Her hizmetimizi kendimiz üretiyoruz ve model oluyoruz. Bugün yeni bir gün ve yeni bir şeyler söylemek lâzım. Kaderlerimizin birbirine bağlı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Huzuru, mutluğu yakalamak için birbirimize paydaş olmak zorundayız. İnternet ve sosyal medya yeni bir yönetim anlayışını beraberinde getirdi. Adama iş değil, işe adam dönemi var. Yöneten ve yönetilenler arasındaki duvarlar yıkıldı. Demokrasi yeni bir dönemeçte; bu da yeni bir yönetim anlayışını gerektirmektedir. Biz yöneticiler artık vatandaşımızın beklentilerini önceden hissetmek ve çözüm aramak zorundayız.” ifadelerine yer verdi.

Barcelona Şehir Meclisi ve Urban Living Lab Başkanı Prof. Dr. Josep M. Pique yaptığı sunumla; Akıllı Şehircilik ve ekonomik büyüme arasındaki bağlantı, Akıllı Şehircilik projeleri ve Avrupa Birliği Horizon 2020 Çerçeve programı, Türkiyedeki şehirler ve Barcelona arasındaki olası işbirliği projeleri, Sürdürülebilir Akıllı Şehircilik bakış açısıyla Catolania Bölgesindeki gelişme projeleri, Barcelona Urban Living Lab ve Avrupadaki Living Lablerin ana kavramlarını ve Avrupa Birliğinin 400 civarındaki kalkınma programlarında belirtilen hibe destekleri nasıl sağladıklarını anlattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.