ILGINDA KENTSEL DÖNÜŞÜM

0
1646

     Ilgın’ın en eski mahallesi olan Behlülbey Mahallesi’nde yapılması planlanan Kentsel Dönüşüm Projesi’nin bu bölgedeki yapılaşmanın seyrek olması ve eski binalardan oluşması, deprem riski ve şehircilik kaygılarını da göz önünde bulundurulduğu zaman Kentsel dönüşüm açısından en uygun yer olduğu kanaatine varıldı. Bu amaçla TOKİ'ye yapılan müracaatın olumlu sonuçlanmasıyla birlikte çalışmalar başlatıldı. Çalışmalar kapsamında zemin etüdü, mevcut yapıların değer tespiti ve projelendirme çalışmalarında sona gelindi. Toplam 800 konutun yapılması planlanan bölgede, yapım işine kısa bir süre içerisinde başlanması planlanmakta. Ilgın’ın en eski mahallesinde başlatılan bu projede elde edilecek sonuca göre diğer mahallelerde kademe kademe uygulanması düşünülmektedir.
Kentsel Dönüşüm Projesinde amaçlarının sadece konut üretmek olmadığını belirten Başkan İbrahim Oral, “Proje alanda 20 dönüm yeşil alan, çocuk oyun parkları, fitness alanları, Futbol sahaları, Basketbol sahaları ayrıca, bir ilköğretim okulu ve bir çarşı yapılacağını da sözlerine ekledi.
     Vatandaşların daha sağlam ve sağlıkla alanlarda yaşamlarını sürdürmeleri için proje kapsamında oluşturulacak yaşam alanlarında her türlü detayın düşünülüp planlamanın ona göre yapıldığını belirten Belediye Başkanı H. İbrahim Oral, gerek sosyal donatıları gerekse de konut imkanlarıyla daha modern bir yaşam alanında yaşama imkanına kavuşacak olan vatandaşların mağdur olmasını istemediklerini ve bunun için tüm detayları yakından takip ettiklerini söyledi. Oral, rer yönüyle Ilgının gelişmesi ve estetik bir görünüme kavuşması için bir gereklilik haline gelen kentsel dönüşüm projesinin Ilgının geleceğini şekillendireceğini de sözlerine ekledi.
Projede Son Aşamaya Geldi
     Ilgın Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliği ile yürütülen Kentsel Dönüşüm Projesinin ilk ayağı olan Behlülbey Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. Son aşamaya gelen projenin saha ve projelendirme çalışmalarını tamamladıklarını belirten Belediye Başkanı H.İbrahim Oral, hak sahipleri ile yapılan sözleşme sonrası tapu devir işlemlerinin de tamamlanma aşamasına getirildiğini ifade etti. Bakanlar Kurulunun onayladığı kentsel dönüşümde geri adım atmanın mümkün olmadığını belirten Belediye Başkanı Halil İbrahim Oral, “Hak sahipleri ile yapılan sözleşme sonrası Tapu devir işlemlerine başlandı. Anlaşma yapmayan hak sahiplerine ise alınan Kamulaştırma kararı gereği değer tespitleri yapılarak dava sürecine geçildi. Davalarda belirlenen değer tespitleri anlaşmayanların hesabına yatırılıyor. TOKİ bedelleri peşin olarak ödüyor. Bizim isteğimiz anlaşmaya yapmayan vatandaşlarımızın anlaşmaya varması ve mağdur olmamaları.”dedi.
“Hak Mağduriyeti Olmasını İstemiyoruz”
     “Kentsel Dönüşüm fikrinin ilk ortaya atıldığı günden bugüne hiçbir vatandaşımızın en ufak bir hak kaybına uğramaması için mücadele verdik ve vermeye devam ediyoruz.” diyen Başkan Oral, “Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması ve memnun bir şekilde projenin içerisine dahil olmaları için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Bunun için uğraşıyoruz. Sonuçta kendi insanımız. Biz bu projeyi planlarken ve şehrimizde uygulanması için çaba sarf ederken insanlarımıza hizmet edelim, şehir estetiğini ön plana çıkaralım düşüncesiyle hareket ettik. Eğer insanlarımız bu projemizden memnun değilse ve mutsuzsa bu çabamızın ve çalışmamızın hiç bir anlamı yok bunu böyle görüyorum. İnsanlarımızın memnun olması bizim en büyük amacımız. İnsanlarımızın memnun olacağı şekilde çalışmaları yürütüp en kısa sürede konut inşaatlarını bitirerek daha konforlu, sağlıklı ve modern konutlara yerleşmelerini sağlamak istiyoruz.”şeklinde konuştu.
Ilgının En Büyük Yatırımı
     Ilgın tarihinin en büyük yatırım projesini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşayacaklarını belirten Belediye Başkanı H. İbrahim Oral, Konyada Kentsel Dönüşüm ve Yenilenme Projesini gerçekleştirecek ilk İlçe olmanın heyecanını ve mutluluğunu da yaşadıklarını ifade etti. Proje alanının gerek kent merkezine gerekse kaplıca turizmine yakınlığı açısından önemli bir konumda bulunduğunu kaydeden Oral, “Bu alanda amaç tabii ki sadece konut üretmek değil. Proje alanımızda 20 dönüm yeşil alan yapılacak. İçerisinde çocuk oyun parkları, fitness alanları, Futbol sahaları, Basketbol sahaları olacak. Ayrıca, bir ilköğretim okulu, bir çarşı yapılacak. Mevcut Gözübüyük camimizi de koruyoruz.”dedi
     “Bu proje Ilgına çok önemli bir katma değer sağlayacak” diyen Başkan Oral, bütçesi bakımından (103 Milyon Lira) Ilgına yapılan en büyük yatırım olmakla birlikte, Konyada Kentsel Dönüşümü uygulayan ilk ilçe olacağız dedi ve sözlerini “Ilgın artık, yapılanı taklit eden değil, yaptığı taklit edilen bir ilçe oldu.” diyerek tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.