“HİZMET VE PROJELERİMİZLE SASON’UN MAKUS TALİHİNİ DEĞİŞTİRİYORUZ”

“Amacımız hep beraber Sason’a daha iyi hizmet etmek, ilçemize bir şeyler bırakmak, Sason da yaşayan vatandaşların yaşamını kolaylaştırarak daha modern...

“HİZMET VE PROJELERİMİZLE  SASON’UN MAKUS TALİHİNİ DEĞİŞTİRİYORUZ”
“HİZMET VE PROJELERİMİZLE  SASON’UN MAKUS TALİHİNİ DEĞİŞTİRİYORUZ”
+2
Haber albümü için resme tıklayın

“Amacımız hep beraber Sason’a daha iyi hizmet etmek, ilçemize bir şeyler bırakmak, Sason da yaşayan vatandaşların yaşamını kolaylaştırarak daha modern bir İlçede yaşamalarını sağlamak.”

İlçeye canlılık getirecek ve çehresini değiştirecek çalışmalarla ilçenin makus talihini değiştirmeye çalışan Belediye Başkanı Cuma Uçar, yıllarca ihmal edilen ilçeye önemli hizmetler kazandırıyor.Göreve başladıkları günden bu güne kendi imkânları ile hizmetten mahrum bırakılmış Sason’u hizmetlerle buluşturmaya çalıştıklarını ve bu yolda kısıtlı imkânlara rağmen önemli bir mesafe kaydettiklerini ifade eden Sason Belediye Başkanı Cuma Uçar, “İlçemiz hali hazır harita ve imar planının çok eski olmasından dolayı her yapılan işte önümüze engel çıkıyordu. İlk olarak ilçemizin harita ve imar planının yenilenip, belediyede imar birimini açtık. Belediye hizmet binasındaki birimlerin eksiklerini giderdik. Araç parkımızı güçlendirmek noktasında kullanılamaz durumdaki araçlarımızı onararak yeniledik. Araç parkımıza yeni araçlar kazandırarak hizmetlerin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacak güçlü bir araç parkı oluşturduk. İlçe kaymakamlığımızın da katkılarıyla GAP destekli 15 Temmuz Demokrasi Parkı yapıldı. Yine ilçede tam donanımlı çocuk parkı yapıldı. Çağdaş şehircilik anlayışının en temel hizmeti yol hizmetidir. Eğer yolunuz yoksa diğer hizmetlerin kıymeti pek yoktur. Dolayısı ile yol medeniyete açılan kapıdır. Bizde bu anlayış çerçevesinde Yıldız ve Yeşiltepe Mahalleleri ile ilçedeki birçok cadde ve sokakta 8 kilometre yol genişletme çalışması gerçekleştirdik. Türbe Mahallesi’ne 5 kilometre sıcak asfalt döküldü. Bunun yanı sıra ilçe genelinde toplamda 100 bin metrekare alana kilitli parke taşı döşendi. İhtiyaç duyulan alanlarda yol,köprü, menfez ve kaldırım çalışmaları geçekleştirerek yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırdık. Ayrıca ilçeye 110 acil yangın ve çağrı birimi açıldı.Temiz ve Yaşanılabilir bir Sason oluşturmak adına temizlik çalışmalarına büyük önem veriyoruz.Altyapı çalışmalarımız kapsamında yıllardır açıkta akan kanalizasyonlar ortadan kaldırıldı. Arıtma tesisi için talebimiz var. Mezarlıklarımızda gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile mezarlıklarımızı daha düzenli bir hale getirerek vatandaşlarımızın daha rahat bir şekilde mezarlıklarımızı ziyaret edebilmelerini sağladık. Bunun yanında içme suyu depolarının yapımı ve bakımı yeni sondaj çalışmalarının yapılması, çevre düzenleme çalışmaları, Sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde eğitim, spor sosyal ve kültürel faaliyetlerin desteklenmesi ve gerçekleştirilmesi gibi birçok alanda imkânlarımız çerçevesinde önemli hizmetler gerçekleştirdik.”şeklinde konuştu.

SASON YENİ PROJELERLE ŞAHA KALKACAK

Bir yandan şehrin mevcut sorunlarını çözüme kavuşturmak için yoğun bir çalışma temposu içerisinde çalışırken bir yandan da Geleceğin Sason’unu inşa etme noktasında şehrin değişimi ve gelişimine katkı sağlayacak projeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Sason Belediye Başkanı Cuma Uçar, hazırladıkları bu projelerle ilgili dergimize açıklamalarda bulundu.

Özellikle imar planı nedeni ile bu güne kadar yapılan tüm çalışmalarda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Belediye Başkanı Cuma Uçar, imar sorunlarının ortadan kaldırılması ile Sason’da modern şehirleşmenin önündeki engelleri de ortadan kaldırmış olduklarını söyledi.Sason’a yapılacak projelerde her zaman desteklerini gördüğü Milletvekili Ataullah Hamidi ve Vali Ahmet Deniz’e teşekkür eden Başkan Uçar; “Kaymakamlıkla birlikte hazırladığımız projelerin yüzde 20’si bile yılsonuna kadar biterse ilçemiz hizmetlerle ihya olur. Ankara’ya sık sık gitmemizin bir nedeni de bu projeleri takip etmektir. Sason, yıllardır hizmette susamış bir ilçe. Bu projeler Sason’un makus talihini değiştirecektir.”dedi.

“İmar Planında Köklü Değişiklikler Yapıyoruz”

İlçede 40 yıldır dokunulmayan imar planında da köklü değişikliklere gittiklerini ifade eden Başkan Uçar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sason’un yeni imar planı yapılıyor. Yıllardır kimsenin dokunmadığı bu sorunu da biz çözeceğiz. Sason’un 75 yıllık imarı da köklü çözüm bulmuş olacak. İlçe merkezindeki çarpık yapılaşma ortadan kalkacak. Geçmişten bu güne kadar vatandaşların gelişi güzel yapılar yapmasından dolayı ilçemizde bir çarpık kentleşme olmuştur. Belediye Bünyemizde kurduğumuz yeni imar birimiyle izinsiz ve ruhsatsız yapıların önüne geçerek vatandaşlarımızın bilgilenmesini sağlamaya çalışıyoruz. Gerek muhtarlarımızla gerekse de vatandaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde İlçede izinsiz ve ruhsatsız hiç bir yapının yapılmasına müsaade etmeyeceğimizi kendilerine iletiyoruz. İmar planına uymayan ve izinsiz yapılan yapılara da gerekli idari ve cezai işlemlerini de başlatacağız. Biz bu işi kararlı bir şekilde yürüteceğiz. Çünkü bu şehrimizin ve şehrimizin insanlarının menfaatine ve geleceğine yönelik olmazsa olmaz çalışmalardan biridir. Modern ve düzenli yapılaşmayla şehrin geleceğini güvence altına alabiliriz ve biz bunu gerçekleştirmek konusunda kararlıyız. İmarlı ve planlı gelişimle Geleceğin Sason’unu inşa edeceğiz.”

“Sason’un Geleceğini Planlıyoruz”

Bakanlıklara sunmuş oldukları projeler hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Cuma Uçar; “İlçe merkezindeki mevcut meydan tamamen değişecek. 20 dönümlük alana yeni Hükümet Konağı, ilçe Emniyet Müdürlüğü binası, Belediye hizmet binası, içerisinde sinema, tiyatro, gösteri merkezi, amfi, toplantı salonu gibi alanları barındıran çok katlı ve çok amaçlı Kültür merkezi ile Öğretmenevi yapılacak. Meydanı da baştan sona yenileceğiz. Yine meydan düzenleme projesi kapsamında eski camiyi de yıkarak, yerine modern bir cami inşa edeceğiz. Meydanımızı da Sason’un coğrafi yapısına uygun yapacağız. Meydan ve hizmet binalarının yenilenmesi çalışmalarının yanında Şat ve Şerük Deresin dere ıslahı yapılacak. Yapmış olduğumuz girişimler neticesinde onayı alınan üçer kilometre uzunluğundaki derelerimiz bu yıl içerisinde DSİ tarafından ıslah edecek.Ayrıca ilçemizde 80 derslikli 15 yeni okul yapımı da programa alındı. Asırlık çınar ağaçlarının bulunduğu Sevek Su Kaynağına mesire alanı yapılması noktasında hazırladığımız projemizle de ilçemize vatandaşlarımızın ve misafirlerimizin rahat bir nefes alıp keyifli vakit geçirebileceği güzel bir sosyal yaşam alanı kazandıracağız.Sason’a 500 konut projesi planlandı. Arazi arayışında olduğumuz Konut projemizin hızlandırılması için yaptığımız görüşmeler olumlu geçti. İnşallah en kısa sürede projemizi hayata geçireceğiz. Yeni konutlarla birlikte ilçemizin ihtiyaç duyduğu 50 yataklı Devlet hastanesi projesi de hazırlandı. Yeni halı saha için Gençlik ve Spor Bakanlığından ilçemize ödenek çıktı.” açıklamasında bulundu.

Su Sorununa Köklü Çözüm

İlçenin bir türlü çözülemeyen su sorununu çözüme kavuşturacak proje için yetkili mercilerden söz aldığını belirten Belediye Başkanı Cuma Uçar, “İlçemizin yıllardır çözülemeyen su sorununu artık çözüyoruz. Göreve geldiğimizde ilçede su sıkıntısı vardı. 2014 ve 2015’te birer kuyu açtık. Saatte 400-500 ton su depolara akıyor. Sayaç sistemine geçtik. Ancak imar sorunu nedeniyle ancak %50’sini sayaçlandırabildik. Engebeli coğrafi konumundan dolayı, Mereto Dağı Eteklerinden ilçeye getirdiğimiz temiz suyu halkımıza daha temiz borularla taşımak için çalışmalarımız oldu. Yüklü bir bütçeye ihtiyaç duyduk. Ankara’da gerçekleştirdiğimiz temaslarda projemizin onaylanmasını sağladık. İlçemizin 50 yıllık su ihtiyacını giderecek olan yeni su isale hattının hızlandırılıp yapılması noktasında yaptığımız girişimlerimiz neticesinde ilçemizin yıllardan beri bir türlü çözülemeyen su sorununu Allah’ın izni ile en kısa zamanda çözüme kavuşturacağız.” dedi.

Sason’un Bambaşka Bir Kimliği Bürünecek

Sason-Muş karayolu projesinin de takipçisi olduklarını belirten Başkan Cuma Uçar; “İlçemizi çıkmaz sokaktan kurtaracak Sason-Muş yoludur. Bu yol güzergahı açıldığında Sason canlılık kazanacak. Bu yol güzergâh sadece Sason’a değil, çevredeki yerleşim birimlerine de hayat verecek. İlçemiz için büyük önem arz eden ve Karayolları ağına alınan Sason Muş Yolunun hızlandırılıp yapılması noktasında yoğun bir görüşme trafiği içerisindeyiz. Yoğun girişimlerimiz neticesinde 2018 yatırım programına alınan yol projesine büyük destek veren Milletvekilimiz Sayın AtaullahHamidi’ ye teşekkür ediyorum.Ayrıca ilçe merkezinde 6 kilometre yol asfaltlanacak. Yine 4 kilometrelik yolda betona kavuşacak. Sason’un köylerinin tüm yolları elden geçirilecek. Bir bölümü de betonla kaplanacak. İlçe girişinde de Karayolları yolun kenarlarını mesire alanına dönüştürecek. Sason bu hizmetleri hakkediyor” şeklinde konuştu. Muş Sason Yolunun yanı sıra 2018 yılında İlçe merkezindeki mahalle ve köy yollarına ihtiyaç duyulan 5 Km parke taşı, 110 Km asfaltının yapılması gibi önemli projeleri 2018 yılı yatırım programına aldırdıklarını ifade eden Başkan Cuma Uçar, bu projelerin tamamlanması ile birlikte Sason’un bambaşka bir kimliği bürüneceğini ifade etti.

1 arasında 5

02 Tem 2018 - 15:24 - ÇEVRE

Mahreç   Oxkb


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent & Başkan Dergisi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent & Başkan Dergisi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent & Başkan Dergisi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent & Başkan Dergisi değil haberi geçen ajanstır.