“HIZ ÇAĞININ EN ETKİLİ ULAŞIM ARACI YÜKSEK HIZLI TRENDİR”

“Bir Taraftan Güneye Ulaşacak, Bir Taraftan da Ankara, Eskişehir ve İstanbul'a Kadar Uzanacak Demir Ağlar Ülkemizi ve Kayserimizi Daha Yaşanabilir Yerler Yapacaktır.

0
1587

Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker, güvenli, rahat ve ucuz yolculuğun yüksek hızlı trenle gerçekleşeceğine dikkat çektiği açıklamasında ülkemizde son yıllarda süratle devam eden yüksek hızlı tren projelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Peker, “Ülkemizde son yıllarda süratle devam eden Yüksek Hızlı Tren projelerinin arasına Antalya, Eskişehir ve Kayseri de dahil edilmiştir. Proje ve zemin etüdü hızla devam etmektedir. Üç metropol kent arasındaki yolcu taşımacılığı daha kısa sürede yapılacaktır. Projenin tamamı yüksek bir rakama tekâmül etmektedir” sözleriyle başladığı açıklamasında 11,5 milyar dolarlık bir yatırım gerektiren projeyi yapmayı bırak, gündeme bile getirmenin büyük olay olduğunu belirterek yapılan, projesi devam eden ve projesi taslak halinde olan Türkiye’deki tüm hızlı tren ağlarının yapılması için gereken patanın 55 milyar dolar civarında olduğunun altını çizdi. Ve emeği geçen herkese, başta Ulaştırma Bakanımıza teşekkür etti.

Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker basın açıklamasının devamında şu bilgilere yer verdi:

“Yerköy-Kayseri Hattı, Yüksek Hızlı Tren Hattı tamamlandığında Ankara’ya ulaşım daha kısa sürede ve daha az maliyetle yapılacağından Kayseri halkı rahat, ucuz ve konforlu bir yolculuk yapacaktır.”

Sendika Genel Merkezi olarak edindiğimiz bilgiye göre, Antalya-Eskişehir ve Antalya-Kayseri arasında da saatte 200 km hıza uygun olarak, hızlı demiryolu projesi tamamlandığında her yıl ortalama 4,5 milyon yolcu ve 10 milyon ton yük taşınacağı öğrenildi. 642 km’lik bir uzunluğa sahip tren yolunda güzergâhların Kayseri-Nevşehir arası 41 km, Nevşehir-Aksaray arası 110 km, Aksaray-Konya arası 148 km, Konya-Seydişehir arası 91 km, Seydişehir-Manavgat arası 98 km, Manavgat-Alanya arası 57 km, Manavgat-Antalya arasının ise 97 km olacağı; proje tamamlandığında bölge için çok önemli olan yük taşımacılığı da gerçekleştirileceği belirtildi.

“Hızlı Tren Projeleri Maliyeti Büyük Projelerdir”

Projenin tahmini yapım bedeli 11,5 milyar lira olacak. Tamamlandığında her yıl ortalama 4,3 milyon yolcu taşınacağı tahmin ediliyor. Projenin Seydişehir açısından önemi ise, Seydişehir-Antalya arasında 85-90 kilometrelik bir hat yapılacak, yani Seydişehir’den binen bir yolcu hızlı trenle Antalya bölgesine 25- 35 dakika arasında ulaşabilecek.

“Mesafeler Kısalacak, Ankara-Antalya Arası 3 Saat Olacak”

Ayrıca Antalya-Eskişehir ve Antalya-Kayseri hızlı demiryolu tamamlandığında Antalya-İstanbul seyahat süresinin 4,5 saat, Antalya-Ankara arasının ise 3 saat olacağı öğrenildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.