Her Mahalleye Taziye ve Kültür Evi

Horasan Belediye Başkanı Abdulkadir Aydın’ın Horasan’da hayata geçirdiği önemli sosyal projelerden biri olan Taziye ve Kültür Evi projesi kapsamında ilçe merkezi ve kırsal mahallelere Taziye ve Kültür Evi kazandırılıyor.

0
1389

İlçe merkezi ve köylerde hayata geçirdikleri proje kapsamında yapını tamamladıkları 35 adet cami, kültür ve taziye evlerinin yapım çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Horasan Belediye Başkanı Abdulkadir Aydın, 2018 yılı içerisinde başlattıkları 17 adet Taziye ve Kültür Evi’nin yapım çalışmaları ise devam ediyor. Her mahalleye taziye ve kültür evi kazandırmak istediklerini ve bu doğrultuda çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Belediye Başkanı Abdulkadir Aydın, “Şehrimizde 2018 yılı içerisinde başlattığımız 17 adet Taziye ve Kültür Evimizin yapım çalışmaları devam ediyor. Taziye ve kültür evleri projemizi sadece şehir merkezimizde değil kırsal mahallelerimizde de hayata geçirdik. En kısa sürede bu çalışmalarımızı tamamlayıp taziye ve kültür merkezi ihtiyacı olan diğer mahallelerimizde de bu projemizi hayata geçirmek amacındayız. Çok amaçlı kullanılabilecek bu merkezlerimiz mahallelerimizdeki kültürel etkinliklerimize de ev sahipliği yapacak.” dedi.

İlçe merkezinin yanı sıra 90 adet mahalle statüsündeki köye de eşit hizmet götürdüklerini söyleyen Horasan Belediye Başkanı Abdulkadir Aydın, mahalle statüsündeki köylerin öncelikli ihtiyaçlarının başında taziye ve kültür evlerinin geldiğini ifade ederek, bu ihtiyacı karşılamak için ilçe merkezinde hayata geçirdikleri taziye ve kültür evi projesini mahalle statüsündeki köylerde de hayata geçirdiklerini söyledi. Özellikle taziye ve kültür evi olmayan mahallelerin bu ihtiyacını karşılamak için yeni taziye ve kültür evi yaptıklarını söyleyen Başkan Aydın, Taziye ve kültür evi olan mahallelerin ise masa, sandalye, çay seti, halı, soba gibi ihtiyaçlarını karşıladıklarını dile getirdi. Aydın, bu projenin Horasan’a bağlı tüm köy ve mahallelerde hayata geçireceklerini de sözlerine ekledi.

“Manevi Değerlerimize Sahip Çıkıyoruz”

Horasan Belediye Başkanı Abdulkadir Aydın, ilçede bulunan mezarlık ve türbelerin tadilatını gerçekleştirerek manevi değerlerine sahip çıktıklarını söyledi. Azap Mahallesinde bulunan şehit anıtını restore ederek güzel bir görünüme kavuşturdu horasan ilçe merkezinde ve mahallerinde bulunan; Horasan Baba, Hasan Baba, Hacı Ahmet Baba, Veli Baba türbelerini de restore ederek ziyarete açtı. Ayrıca; Hasan Baba Mahallesinde bulunan ilçe mezarlığında gerçekleştirilen bakım, düzenleme ve kilitli parke çalışmaları ile ilçe mezarlığı daha düzenli bir hale getirildi. Yapılan çalışmalarla modern bir hale getirilen mezarlıkları ziyaret eden insanları tozdan ve çamurdan kurtardıklarını söyleyen Başkan Aydın, “Mezarlık yolumuzu araç ve yaya trafiğine uygun hale getirerek, vatandaşlarımız için daha kullanışlı hale getirdik. Vatandaşlarımız kabirlerini artık rahat bir şekilde ziyaret edebiliyorlar.” dedi.

“Horasan’ın Çehresi Değişti”

Şehrimizin en önemli sorunlarından biri olan altyapı çalışmalarımızın kapsamında yürüttüğümüz içme suyu ve kanalizasyon çalışmaları nedeni ile ilçe merkezindeki yollarımız bozuldu. Büyükşehir Belediyemizin de destekleri ile yollarımızı yenileyerek daha modern bir hale getirdik. Gerçekleştirdiğimiz kilitli parke ve taş çalışmaları ile ilçemize estetik dokunuşlar yaptık. Yol ve kaldırım çalışmalarımızla daha modern ve daha güzel bir görünüm kazandırdığımız cadde ve sokaklarımız ile ilçe meydanımızda gerçekleştirdiğimiz ışıklandırma çalışmalarıyla da ilçemizi ışıl ışıl parlayan bir hale getirdik. Çevre düzenleme çalışmalarımız kapsamında orta refüjlerde gerçekleştirdiğimiz ağaçlandırma ve çiçeklendirme çalışmalarıyla refüjlerimizi de daha estetik bir hale getirdik.

Horasan’da Çocukların Yüzü Gülüyor

Çocuklarımızın daha güzel vakit geçirmeleri amacıyla Horasan Belediyesi olarak ilçe merkezi başta olmak üzere kırsal mahallelerimizde de park çalışmaları gerçekleştirdik. Mevcut parklarımızda da yenileme çalışmaları gerçekleştirdik. Bunun yanında ilçemizdeki sosyal hayatı canlandıracak ve 7’den 70’e tüm vatandaşlarımıza hitap edecek, Kazım Karabekir mahallesinde bulunan Devlet Demir Yolları (TCDD) Müdürlüğüne ait 17. 000 m2’lik alanda şehir parkı yapıyoruz.

Sosyal ve Kültürel Anlamda” Belediyeciliği Farklı Bir Boyuta Taşıdık”

Fiziki anlamda Horasan’ın tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını ve Horasan’ı marka kent haline getirmek noktasında önemli adımlar attıklarını ifade eden Belediye Başkanı Abdulkadir Aydın, sosyal ve kültürel anlamda da belediyeciliği farklı bir boyuta taşıdıklarını söyledi. Belediyecilik hizmetleri alanında ilkelerle buluşan Horasan’ı sosyal ve kültürel belediyecilik alanında da ilklerle buluşturduklarını dile getiren Belediye Başkanı Abdulkadir Aydın, “Sosyal belediyecilik alanında kadınlarımıza yönelik hayata geçirdiğimiz önemli projelerimizin başında Ana Evi geliyor. Bu bana göre özellikle bölgemizde örnek alınması gereken bir proje. Büyükşehir belediyemiz tarafından kadınlarımıza yönelik yapılan bilgi evimiz var.  Burada kadınlarımıza yönelik eğitim ve kurslar verilecek. Göreve geldiğimiz sürece kadar ilçemizde hiç yapılmayan ramazan etkinliklerini ilk kez biz başlattık ve geleneksel hale getirerek sürdürüyoruz. Değerli insanlar ilçemize gelip burada insanlarımıza çeşitli konularda seminerler verdi. Bunun çok olumlu dönüşleri oldu. Bunları artırmaya yönelik bir çalışma içerisinde olacağız. Yine kültürel etkinliklerimiz kapsamında konferans, söyleşi ve seminer gibi farklı etkinlikler gerçekleştirdik. Çocuk ve gençlerimizin vatanına ve milletine bağlı nesiller olarak yetişmesi, hem ilçemizi hem ilimizi hem de ülkemizi çok daha iyi yerlerde başarı ile temsil etmesi arzusundayız. Bunun yolu da eğitim. Eğitim konusu bizim olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi. Bizler her zaman öğrencilerimizin arkasındayız. Öğrencilerimizin ve okullarımızın tüm ihtiyaçlarını imkânlarımız ölçüsünde karşılamaya ve onlara destek olmaya gayret ediyoruz. Okullarımızın daha iyi imkanlara kavuşması öğrencilerimizin daha iyi koşullarda eğitim alabilmeleri için elimizden gelen gayreti gösterdik, gösteriyoruz. Kimsesizlerin kimsesi, ihtiyaç sahiplerinin en büyük destekçisi olduk. İhtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımıza belediyemizin şefkatli elini uzattık. Çocuklarımızın yüzünü güldürdük. Bunları yaparken de kimseyi incitmeden, kırmadan yapmaya çalıştık. Vatandaşlarımızın acısına da sevincine de ortak olmaya çalıştık. Hiçbir zaman vatandaşlarımızdan kopmadık. Her zaman onlarla iç içe gönül gönüle olduk. Sorunlarını sıkıntılarını birinci ağızdan dinledik ve birlikte çözüm getirme gayreti içerisinde olduk.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.