HENDEK’TE SAĞLIKLI NESİLLER, SAĞLIKLI GELECEK

Hendek Belediyesi’nce başlatılan Sağlıklı Nesiller Projesi ile ilçede bulunan 0-9 ay arası çocukların annelerine gelişim izleme seti hediye ediliyor.  Anneler verilen şifrelerle sisteme girerek çocuklarıyla ilgili gözlem formu dolduracak

0
1218

Hendek Belediyesi çocuklar için yeni bir projeye imza attı. Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, çocukları kararlı, cesur, özgüven sahibi, değerlerine sahip bireyler olarak yetiştirirken, her zaman yanlarında olmak istediklerini belirterek, yerelden yönetim – üniversite birlikteliği ile Sağlıklı Nesiller Projesi’ni başlattıklarını açıkladı. Başkan Püsküllü, Gelişimsel Tanıma İzleme ve Değerlendirme Setinin Hendek sınırları içerisinde yaşayan 0 – 9 ay arası her çocuk annesine ulaştırılmasına katkı sağlayacağını, bu katkı ile artık annelerin daha bilinçli, çocukların da daha sağlıklı olacağına inandıklarını söyledi.

Sisteme Girilecek
Setler sayesinde, çocuğun üniversite takibinde olmasının sağlayabileceğini anlatan Başkan İrfan Püsküllü, set içerisinden çıkan şifre ile sistemden  her ay doldurulacak gözlem formlarının sonuçlarının, üniversite tarafından değerlendirileceğini, takip edileceğini ve annelere, sistem üzerinden bilgi verileceğini aktardı. Sakarya Üniversitesi tarafından hazırlanan setlerin ayrıca, çocuklarda geç fark edildiğinde ciddi sıkıntılara yol açan; görme-işitme kaybı, otizm, disleksi, hiperaktivite, üstün zekâ gibi konularda “erken tanı” ile fark edebilmesini desteklediğini ifade eden İrfan Püsküllü, erken tanının, erken önlem ve eğitim ile çocuklar için geleceğin daha sağlıklı olması demek olduğunu ifade etti.

“Erken Tanı Önemlidir”
Püsküllü, “Hendek Belediyesi, Gelişimsel Tanıma İzleme ve Değerlendirme Setlerini ailelerle buluşturarak, hem çocuğu, hem ebeveyni geliştirmiş olacaktır. Böylelikle ebeveyn, çocuğun içinde bulunduğu gelişim dönemine ilişkin bilgi, bu bilgiye dayalı gözlem, gözleme dayalı farkındalık ve bu farkındalığa dayalı önlemler alabilecek, ebeveyn, çocuğu ile bilimsel temelli, nitelikli bir birliktelik geçirebilecek, anneye, çocuğunu büyütürken destek olacak ve çocuğa verilecek olan yardım belirlenip ebeveyne bilgi verilebilecektir. Artık biz de çocuğunuzun gelişiminde bir katkımız olmasının mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.