“HEDEFİMİZ: SARIVELİLER’İ GÖÇ VEREN DEĞİL, GÖÇ ALAN BİR İLÇE HALİNE GETİRMEK”

“Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır” anlayışı çerçevesinde Sarıveliler’in menfaatine olan her alanda hizmet üretmeye çalıştıklarını ifade ede...

“HEDEFİMİZ: SARIVELİLER’İ GÖÇ VEREN DEĞİL, GÖÇ ALAN BİR İLÇE HALİNE GETİRMEK”
“HEDEFİMİZ: SARIVELİLER’İ GÖÇ VEREN DEĞİL, GÖÇ ALAN BİR İLÇE HALİNE GETİRMEK”
+3
Haber albümü için resme tıklayın

“Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır” anlayışı çerçevesinde Sarıveliler’in menfaatine olan her alanda hizmet üretmeye çalıştıklarını ifade eden Belediye Başkanı Hayri Samur, “Belediye başkanıysanız sadece belediyecilikle alakalı çalışmalar gerçekleştirme çabası içerisinde olmayacaksınız. Çünkü yönettiğiniz şehrin her şeyi sizi ilgilendirir. Bu benim alanım bu benim alanım değil deme lüksünüz yok. Çok şükür biz de böyle bir anlayış yok. Olmayacakta. Bu şehri ve şehrin insanının menfaatine olacak her şey bizi ilgilendirir. Özellikle sanayi ve ekonominin önünün açılması ve geliştirilmesi noktasında ne yapılması gerekiyorsa onu yapma çabası içerisindeyiz. Hareketin olmadığı yerde bereket olmaz. Hareketin olması için insanı artırmak lazım. İnsanı artırmak için de insanların tüm beklentilerine karşılık bulabileceği bir şehir oluşturmak lazım. Biz de bu çerçevede üzerimize düşen ne varsa onu yapmaya gayret ediyoruz.

“Sarıveliler’in Kalkınması ve Gelişmesi İçin Yapmamız gereken Her Şeyi Yapıyoruz”

Şehrin fiziki değişim ve gelişiminin dışında Sarıvelileri göç veren bir ilçe değil göç alan bir ilçe haline getirmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz. İstanbul’da yaklaşık 3000 gencimiz var. Bu gençlerimizi ilçeye nasıl geri getiririz diye düşündük ve bölgeyi canlandırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdik. Çok şükür bunların sonuçlarını da almaya başladık. Kurumsallaşma ve Belediyenin maddi imkânlarının güçlendirilmesi noktasında çok ciddi çalışmalarımız var. Sarıveliler Belediyesi’nin İller Bankasından gelen payı dışında bir geliri yok. Bu bizim için bir bahane olmadı hiçbir zaman. Bunu bahane edip durumu kabullenmek yerine nasıl yaparız nasıl ederizi düşündük ve bunun neticesinde de önemli işlerin altına imza attık. Bu çalışmalarımızın başında beton üretim tesisimiz geliyor. Belediye Bünyesinde kurduğumuz şirket bünyesinde beton üretim tesisi kurarak beton üretimine başladık. Eski Belediye Binasının olduğu yerde hayata geçirdiğimiz proje ile 850 bin metre kara alanda 34 daire, 5 dükkân ve bir tane AVM yaptık. Şuanda orada tekstil sektöründe 130 kişi çalışıyor. KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının destekleriyle Toroslarda Yaz Seracılığı Projesini hayata geçirdik. Şuan 60 dönümlük alanda üretim başladı. Hedefimiz 500 dönümlük alanda bunu uygulamak. Bunun dışında modern bir mezbahane yapmak için çalışmalara başladık. Toplum sağlığını da göz önünde bulundurarak bütün bölgeye hitap edecek hijyen ve kalitesiyle ön plana çıkacak modern bir mezbahaneyi ilçemize kazandıracağız. Tarımsal üretim ve özellikle meyvecilikte önemli bir merkez konumunda olan Sarıveliler çok önemli bir potansiyele sahip. Hem bu potansiyeli değerlendirmek hem de üreticilerimizin emeklerini zayi etmemek adına ilçemize kazandırmaya çalıştığımız bu tesislerin çok önemli katkıları olacak. Bunun yanında aromatik bitki çeşitliliği noktasında da önemli bir potansiyelimiz var bunu da değerlendirmek için çeşitli çalışma ve girişimlerimiz var. Kısa bir süre içerisinde bu alanda da yeni yatırımlar gerçekleştireceğiz.

Sarıveliler İş ve Ticaret Geliştirme Merkezi

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA)’na, belediye olarak başvurusunu yaptığımız “Sarıveliler İş ve Ticaret Geliştirme Merkezi Kurulması Projemiz destek almaya hak kazandı. Bizler her şeyi devletimizden bekleyemeyiz. Anlamlı projelerle devletimize giderek kapısını çalıyoruz. Bizde Mevlana Kalkınma Ajansı’na hazırladığımız bir projeyi sunduk. Bağımsız denetçiler bu projeyi yerinde görerek, destek verme kararı aldılar. Bu destek bölgemiz ve Karacaoğlan’ın diyarı için önemli bir destektir. İnşallah bu proje, başta ilçemiz olmak üzere ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olur. Ben buradan bu projeye destek veren MEVKA yetkililerine Sarıveliler halkı adına teşekkürlerimi sunuyorum. İş ve yatırım ortamının iyileştirilerek girişimcilik altyapısının geliştirilmesinin hedeflendiği projeye ajans tarafından 637 bin 278 lira destek verilecektir. Sarıveliler ve çevresinde yasayan işsiz gençler ve işgücüne katılmayan kadınlar ile Taşeli platosu geleneksel ürün üreticilerinin iş ve çalışma ortamının geliştirilmesi için ortak kullanım merkezinin hayata geçirilmesi ve ortak kullanım merkezinin iş geliştirme, eğitim ve danışmanlık hizmeti sunabilmesi için gerekli idari ve hukuki altyapının oluşturulması ana amaç olarak belirlenmiştir. Proje hayata geçirildiğinde ilçeye 2 adet eğitim salonu, 1 adet toplantı salonu, 1 adet yemekhane ve 10 adet dükkânı içerisinde barındıran bir merkez kazandırılmış olunacaktır.

“Hem Enerji Üreteceğiz Hem Belediyemize Gelir Sağlayacağız”

Yenilenebilir enerji konusunda Türkiye’nin en iyi güneş alan yerleşim yerlerinden biri olan Sarıveliler’de 750 Kw’lık bir enerji üretim santrali kurma çalışmalarımız devam ediyor. Projelendirme çalışmalarımız tamamlanmak üzere. İşin finans kısmını halledip ihale aşamasına geçeceğiz. Bu projeyle de belediyemize önemli bir gelir sağlayacağız. Bu geliri de yine ilçemize ve ilçe halkımıza hizmet için kullanacağız.

“Amacımız, Günü Kurtarmak Değil”

Bunun dışında turizm altyapısının güçlendirilmesi noktasında çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Yüz yıl sonrasını görerek ve planlayarak hareket ediyoruz. Bizim amacımız günü kurtarmak ya da devlet yapsın mantığıyla hareket etmek değil. Kendi mevcut potansiyellerimizi en iyi şekilde değerlendirmek ve bunlardan maksimum seviyede yararlanarak hem insanların hayatlarını kolaylaştırmak hem de şehrin geleceğini inşaa etme amacındayız.

01 Ağu 2018 - 12:41 - GÜNDEM

Mahreç   Oxkb


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent & Başkan Dergisi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent & Başkan Dergisi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent & Başkan Dergisi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent & Başkan Dergisi değil haberi geçen ajanstır.