“GÜZELYURT’TA TÜM ZAMANLARIN EN BAŞARILI BELEDİYECİLİĞİNİ YAPTIK”

100 yılı aşkın belediyecilik geçmişiyle kadim şehirlerimizden biri olan Güzelyurt’un belediyecilik tarihindeki en başarılı dönemini geçirdiklerini ifade eden Güzelyurt Belediye Başkanı Ünal Demircioğlu, 5 yıllık süreçte gerçekleştirdiği proje ve Güzelyurt’a kazandırdığı eserlerle adeta Güzelyurt’a çağ atlattı.

0
1718

GÜZELYURT’TA 5 YILDA ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ

Belediyecilik alanında gerçekleştirdiği proje ve yatırımlarla Güzelyurt’a altın çağını yaşatan Güzelyurt Belediye Başkanı Ünal Demircioğlu’nu makamında ziyaret ederek 5 yıllık belediye başkanlığı sürecinde gerçekleştirdiği yatırımları ve Güzelyurt’ta yaşanan değişimi konuştuk. Altın çağını yaşayan Güzelyurt’ta 5 yılda çok büyük bir değişim yaşandığını söyleyen Belediye Başkanı Ünal Demircioğlu, Güzelyurt’ta yaşanan değişim ile ilgili şu bilgileri verdi: “Şimdi biz tabi 5 yıl önce göreve talip olduğumuzda, Güzelyurt çok iyi bir yerde değildi. Birkaç örnek vermek gerekirse, Mesela; içme suyunda ciddi sorunlar yaşanıyordu. Yüksek okul vardı ama yurt ve barınma sorunu yaşanıyordu. Sosyal alanlar kısıtlı ya da yok denecek kadar azdı. Nitelikli konut ihtiyacı hat safhadaydı. Belediye hizmet binamız ihtiyaca cevap veremeyen ve ilçemize yakışmayan bir haldeydi. Yollarımız sıkıntılıydı. Çok şükür göreve başladıktan sonra öncelikle rutin işlerimizi yapmak zorunda olduğumuz hizmetleri düzenli ve eksiksiz bir şekilde yerine getirmeye çalıştık. Ardından da Şehrimize değer katacak gelişimini hızlandıracak önemli projelerimizi hazırlayarak bunları uygulamaya başladık. Nedir bunlar? İşte içme suyu sorunumuzu ortadan kaldırdık. Yurt sorununu çözdük. Nitelikli Toki konutlarıyla konut sorununu çözdük. Yeni modern bir belediye hizmet binası yaptık. Kafeterya ve park çalışmalarıyla yeni sosyal yaşam alanları oluşturduk.  Sanayi sitesi, otel ve iş merkezi, açık pazar alanının düzenlenmesi, düğün salonu, market, yol ve asfaltlama çalışmaları, kapalı spor salonu, araç parkının güçlendirilmesi kültür merkezi yapımı, gençlik merkezi yapımı gibi önemli projelerimizi hayata geçirerek Güzelyurt’u bambaşka bir kimliğe ve çehreye büründürdük. Göletimiz var sulama amaçlı bir gölet onun rehabilitasyonunu yaptık yine Toki idaresinin kaynağıyla, Özel idare ve DSİ’nin katkılarıyla oda yine çok güzel bir tesis oldu. İşletmeye açıldı baharda inşallah ilk sulamamıza başlayacağız. Bunlar gibi onlarca proje yaptık. Yaptığımız çalışmalara bakıldığında 5 yıl önceki Güzelyurt resmi ile bu günkü resim arasında çok ciddi bir fark göze çarpıyor. Bunu nüfus oranın artış göstermesi de doğrular nitelikte Çünkü yaşam şartlarınız ne kadar iyileşirse insanlar o kadar şehirde yaşamaya devam eder. Biz bunu başardık. Tercih edilmeye başlanan bir şehir haline geldik.

Şimdi önümüzde bir seçim süreci var.  Partimiz tarafından tekrar aday gösterildik. Vatandaşımızın teveccühü olması durumda da inşallah biz bu işlerimize yoğun şekilde devam edeceğiz. Önümüzdeki seçimlerin Ülkemize, milletimize, İlimize, ilçemize ve herkese hayırlar getirmesini diliyoruz. İnşallah güzel şeyler olacak.

“İçme Suyu Sorunu Ortadan Kalktı ”

Göreve geldiğimizde ilçemizin en büyük sorunlarından birinin içme suyu sıkıntısı olduğu, özellikle yaz aylarında yapılan su kesintilerinin, ilçe halkımızı bezginliğe ve yılgınlığa sevk ettiği tespiti üzerine; derhal kollarımızı sıvadık. Yapılan proje ve etütler neticesinde, temin edilen yeterli miktar ve kalitede içme suyu, terfi ve ishale hatları sisteme entegre edilerek ilçemizin su sorununu çözdük. 5 yılda çok şükür ufak tefek arızalar dışında su kesintisi hiç yaşamadık. Bu hayati bir meseleydi. Çok şükür onu hallettik.

“Nitelikli Konut Projeleriyle Güzelyurt’un Konut Sorununu Çözdük”

Daha önce Ankara’da yaşıyordum. Buraya geldiğimde ilçemizde ciddi anlamda iskan ve konut sorunu olduğunu gördüm. Nitelikli bir ev kaloriferli bir konut bulamadım. İlçemiz ihtiyaçları doğrultusunda, çağdaş nitelikli konut sorununun çözümü amacıyla yapılan çalışmalar sonucu, Yeni Mahallede yapılan imar plan tadilatıyla çağdaş şehirleşmenin önü açılarak, modern ve nitelikli konut yapımı hızlandırılmıştır. Toplu Konut İdaresi ile yapılan görüşmeler neticesinde, vatandaşlarımızın talebi doğrultusunda 150 konuta yakın Toki projemiz yapıldı. Nitelikli ve kalite açısından standartlarının üzerinde proje oldu. Yine imar çalışmalarımızda müteahitlerimizle yap-sat diye tabir edilen 150’ye yakın daire yapıldı. Yani 600 civarı sabit hanenin yaşadığı Güzelyurt’ta 300’ün üzerinde nitelikli konut sağladık ki bu konut sorunumuzu önemli ölçüde çözdü. Yeni konutların yapılması noktasında da gelen taleplerimiz var. Bunun için de Toki ile 2. Etabın yapılması konusunda çalışmalarımızı ihale aşamasına getirdik. İnşallah bunu da hayata geçireceğiz.

“Güzelyurt’ta Yakışır Bir Belediye Hizmet Binası Yaptık”

Belediyemiz tarafından daha önce kullanılan belediye hizmet binamızın kullanışsız ve yetersiz olması nedeni ile Güzelyurt Meslek Yüksek Okuluna daha önceden tahsis etmiş olduğumuz yapı tekrar alınarak restore edilmiş ve bugün hizmet verdiğimiz bina haline getirilerek halkımızın hizmetine sunulmuştur.

400 Kişilik Öğrenci Yurdu

Tabi bunun dışında burada yaklaşık 10 yıldır hizmet veren okulumuz var; “Aksaray Üniversitesi Güzelyurt Meslek Yüksek Okulu. Bu okulumuzda okuyan şuanda 700’e yakın öğrenci var. Nufusun belli bir oranı öğrenci ama öğrencilerimizin ciddi bir barınma sorunu vardı. Öğrencilerimiz pansiyonlarda evlerde kalıyorlardı ama tabi bunlar da nitelikten yoksun yerlerdi. Biz belediye olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ile bir protokol yaptık. 400 öğrenci kapasiteli bir öğrenci yurdunu belediye bütçemizden kendi imkânlarımızla yaptık. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne teslim ettik. Böylece öğrencilerimizin barınma sorununu çözerek; modern, rahat, konforlu, uygun fiyatlı ve devlet güvencesinde barınma imkanına kavuşturduk.

 “Yeni Sosyal Alanlar Kazandırdık”

Yine sosyal donatı ve yaşam alanları noktasında da ciddi çalışmalarımız oldu. Vatandaşın çok yapmak istemediği yanaşmadığı kafeterya ve sosyal alanlar geliştirdik. Öğrencilerimize alt yapı oluşturmak için özellikle bunlar da çok ciddi taleplerdi. Bunları dikkate alarak bu sorunlara da ciddi çözümler getirdik. Bu anlamda meydan ve eski belediye kafeterya projelerini yaparak hem ilçemizde bulunan öğrencilerimize hem de ilçemize ziyarete gelen misafirlerimiz için alternatif yaşam alanları oluşturduk.

Düğün Salonu ve Alışveriş Merkezi

İlçe halkımızın talepleri doğrultusunda, ilçemiz yeni mahalle girişinde, bodrum katında belediyemiz arşiv ve kademesi, giriş katına zincir market şubesi, üst katında ilçemizin eksiklerinden olan, modern düğün salonu ve çok amaçlı salon olarak projelendirilmiş olan, market ve düğün salonu projesi tamamlanarak ilçe halkımızın hizmetine sunulmuştur. Bu projeyle alışveriş konusunda da mağaza konusunda da sıkıntılarımız bitti. Bu vatandaşımızın çok beğenisini alan bir yatırım oldu.

Kapadokya Küçük Sanayi Sitesi Projesi Tamamlandı

Fiziki ve sosyal alanlarda yaptığımız yatırımlardın yanında ekonomik anlamda ilçemizde ihtiyaç duyulan sanayi sitesi ihtiyacını da Kapadokya Küçük Sanayi Sitesi projemizle karşıladık. Tabi ilçemizde temelde tarım ve hayvancılık geçim kaynağı olarak görülüyor. İş yerleri çok kısıtlı. Yeni iş alanları ilçemizin ve yörenin de ihtiyacıydı. İlçe merkezimize 7 km. mesafede, Aksaray yolu üzerinde, kasaba ve köylerimize yaklaşık olarak eşit mesafede, mülkiyeti belediyemize ait olan taşınmaz üzerine 60 adet iş yerinden oluşan Kapadokya Küçük Sanayi Sitesi Projesini belediyemizin imkânlarıyla tamamladık. Bu dükkânları vatandaşımıza sattık. % 80’ne yakını da satıldı. 10’a yakın dükkân halen elimizde. Onları da satıp diğer ihtiyaçlarımızı gidereceğiz.

Otel ve İş Merkezi Projesi Devam Ediyor

Kapadokya Küçük Sanayi Sitesi Projesi yol cephesinde hayata geçirdiğimiz Kapadokya Terminal, Otel ve İş Merkezi Projemiz, 3 katlı ve 2400 m2 inşaat alanına sahiptir. Terminal, market ve 40 odalı Otel olarak yapımı devam etmektedir. % 40 seviyesine olan projemiz 2019 yılında tamamlanarak bölgemizin ve halkımızın hizmete sunulacaktır.

“Açık Pazaryeri Alanını Modern bir Hale Getirdik”

İlçemizde bulunan açık pazar alanında gerçekleştirdiğimiz düzenleme çalışmalarıyla pazar alanımızı daha modern ve daha kullanışlı bir hale getirdik. Halkımızın hizmetine sunduğumuz açık pazar alanında gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalarla hem esnaflarımızın hem de halkımızın daha düzgün bir ortam da alışverişlerini gerçekleştirebilme imkânı sağladık.

“Araç Parkımızı Güçlendirdik”

Hizmetlerin daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi için güçlü bir araç parkına sahip olmak gerekliliğinden yola çıkarak araç parkımızı güçlendirdik. Belediyemiz imkânları ile 1 adet otobüs, 1 adet Beko Loder ve 1 adet çift kabin kamyonet (4×4) alınarak halkımızın hizmetine sunulmuştur. Türkiye Belediyeler Birliğinden, bir adet en son teknolojiyle donatılmış itfaiye aracı hibe alınarak belediye iş makinesi parkımıza dahil edilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 1 adet yol süpürme aracı ve 1 adet vidanjör aracı hibe alınarak araç parkımıza dahil edilmiştir.

“Yollarımızı Modern ve Nitelikli Hale Getirdik”

Yol konusunda ciddi çalışmalarımız oldu yani 2500 nufuslu bir ilçede biz 5 yılda 20 kilometrenin üzerinde nitelikli yol yaptık ki yollarımız çok çok kötüydü. Kışın çamurdan, yazın toz, toprak ve pislikten geçilmiyordu. Yollarımızı hem yaşanan bu sorunları ortadan kaldırdık hem de modern bir görünüm kazandırdık. Yaptığımız çalışmalar kapsamında; kentsel ve arkeolojik sit alanı kapsamında olan, cadde ve sokakları ile Akyamaç Mahallemizde 80 bin metrekare Arnavut kaldırım yol yapımı tamamlanarak ilçe halkımızın hizmetine sunuldu. Bunun yanında ilçemizde en yoğun yerleşimin bulunduğu yeni mahallemizde, yıllardır kangren olmuş patika standardında olan yollarımızın ve ihtiyaç duyulan diğer cadde ve sokaklarımızın alt yapıları (dolgu ve sıkıştırma işlemleri) yapılarak, plentmix temel serme ve sıkıştırılması tamamlanarak 9 km sathi kaplama asfalt, Vali Sebati Buyuran Caddesi’nin 900 metrelik bölümünde sıcak asfalt ile yol düzenlemesi yapılarak ilçe halkımızın hizmetine sunulmuştur.

 “Güzelyurt’u Daha Güzel Yarınlara Taşıyacağız”

Önümüzdeki dönemde yani böyle spesifik isim olarak değil de hedef projelerimiz var. Başta da söylediğim gibi kadim bir şehir tarihi ve kültürel olarak Kapadokya’nın tamda göbeğindeyiz. Turizm anlamında önemli yatırımlarımız olacak. hem özel sektör teşvikleriyle hem de belediyemiz imkânlarıyla turizm anlamında önemli yatırımlarımız olacak. Bunları yapacağız. Birde eğitim alanında özellikle yüksekokulumuzu bir marka haline getirmeye çalışıyoruz. Bu konuda da ciddi yatırımlarımız olacak. Yüksekokulumuzun fiziki alt yapısı genelde belediyenin ve halende buna devam ediyoruz. Biz belediye olarak her türlü altyapıyı sağlamaya çalışıyoruz. Yüksekokulumuzun gelişmesi için çalışmalarımız da devam edecek. Sanayi sitemizin gelişmesi bunun yanında yine orada gerçekleştirdiğimiz Terminal iş merkezimiz var. Şuan çalışmaları devam ediyor. 2019 yılı içerisinde tamamlayıp hizmete sunacağız. Bizim 8 köyümüz, 2 kasabamız var. Bütün köylerimizi ve kasabalarımızı da mahalle statüsüne dönüştürerek orada izole yaşayan insanlarımızı hayatın içine çekmek amacındayız. Bu anlamda sanayi sitesiyle birlikte terminal iş merkezimiz önemli bir amaca hizmet edecek.  Bununla birlikte gerçekleştireceğimiz diğer yatırımlarımızla da inşallah köylerimizi ve kasabalarımızı da kalkındıracağız. Bunu sağlarsak sadece bizim değil ülkemizin de en büyük sorunu olan kırsaldan kente göçü de önlemiş olacağız kendi ölçeğimizde. Özellikle turizm ve eğitim de marka kent olmak arzusundayız bunu gerçekleştirmek için yatırımlarımız devam edecek. 31 Mart’ta da vatandaşımızın teveccühü olması durumda da inşallah biz bu işlerimize yoğun şekilde devam edeceğiz. a

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.