“GİRESUN ÖZENEN DEĞİL ÖZENİLEN, ÖRNEK ALINAN BİR KENT OLDU”

“Giresun artık özenen, örnek alan değil, özenilen ve örnek alınan bir şehir konumunda. Modern ve geleceğe dönük, yarınların muhtemel sorunlarına öncü...

“GİRESUN ÖZENEN DEĞİL ÖZENİLEN, ÖRNEK ALINAN BİR KENT OLDU”
“GİRESUN ÖZENEN DEĞİL ÖZENİLEN, ÖRNEK ALINAN BİR KENT OLDU”
+6
Haber albümü için resme tıklayın

“Giresun artık özenen, örnek alan değil, özenilen ve örnek alınan bir şehir konumunda. Modern ve geleceğe dönük, yarınların muhtemel sorunlarına öncü çözümler getiren, vizyon projelerle hemşerilerimizin taleplerine kulak veren bir yönetim anlayışıyla sevdalısı olduğumuz şehre ve bu şehrin kadim insanlarına hizmet etmekten büyük mutluluk duyuyorum.”

Belediye Başkanlığı görevinin 9 yılını geride bırakan ve bu süre zarfında Giresun’da gerçekleştirdiği hizmet ve yatırımlarla Giresun’un daha iyi bir noktaya gelmesini sağlayan Belediye Başkanı Kerim Aksu, 9 yıllık süreçte Giresun’da gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarla Giresun’u imrenilen ve örnek gösterilen bir kent haline getirdi. Hizmet çıtasını daha da yukarılara çıkararak Giresun’u marka şehir ve büyük projelerin yapıldığı yaşanılabilir modern bir yaşam merkezi haline getirmek istediklerini ve bu doğrultuda çalışmalarına yön verdiklerini ifade eden Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, 9 yıllık görev süresiyle ilgili yaptığı değerlendirmede Giresun’un yaşam kalitesinin yüksek, özgür bir kent haline geldiğini hatırlatarak şu görüşlerini paylaştı;
“Göreve geldiğimiz 2009 yılından itibaren öncelikleri sıralayıp, ekibimizle çalışmaya başladık. Her zaman ifade ettiğim gibi bir üyesi olmaktan iftihar ettiğim parti rozetimi çıkarıp, Giresun rozetimizi takarak hizmet anlayışımızı ortaya koyduk. Bu şehirde yaşayan herkesin başkanı olmayı, hizmetlerimizi halkımızın görüşlerini alarak yapmayı birinci öncelik kabul ettik.

Çocuklarımızdan başlayıp, gençlerimize, öğrencilerimize, çalışanlarımıza, işsizlerimize, emeklilerimize, büyüklerimize, kadınlarımıza, engellilerimize kısacası her kesime elimizi uzattık. Sivil toplum örgütlerimizle, muhtarlarımızla, kurumlarımızla işbirliği ve iletişim içinde olmayı demokrasi anlayışımız kabul ettik. Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere önem verdik. Büyük Cumhuriyet yürüyüşlerinde on binlerin katılımıyla Cumhuriyet’e ve Atatürk’e bağlılığımızı yüksek sesle haykırdık. Aksu Festivalini tanıtım ve kültür köprüsü yaptık. Bu güzel coğrafyadan ayrılıp geleceğini gurbette arayan hemşehrilerimizle bir sevgi bağı oluşturup, dertlerine, sevinçlerine ortak olmaya çalıştık. Amatör spor kulüplerimiz, Giresunsporumuz, Yeşilgiresun Belediyesporumuz her zaman gururumuz oldu. Biz nefes aldığımız sürece Giresun Sevdamız hiç bitmeyecektir.”
“GİRESUN BAŞKAN AKSU’YLA BÜYÜK DEĞİŞİM YAŞADI”
2009 seçimleri ile Giresun Belediye Başkanlığına seçilen ve görevi devralmasıyla büyük bir hizmet atağı başlatarak Giresun’da büyük bir değişim hareketi başlatan Belediye Başkanı Kerim Aksu, 2009’dan günümüze Giresun’da her şeyi değiştirerek örnek bir kent modeli oluşturdu.

Giresun’un modern bir yapıya kavuşmasına öncülük eden yatırımlara imza atarak Giresun’da yaşanan büyük değişimin en büyük mimarı olan Belediye Başkanı Kerim Aksu 9 yıllık görev süresinde yapılan hizmetleri kısaca şöyle hatırlattı; “2009 yılında altyapısı tamamlanmış olarak sunulan Giresun’da, bir sel afeti yaşadık. Baktık ki altyapı tamam değil. Tüm projeleri hazırlarken, öncelikle altyapı ihtiyaçlarını tamamlayıp sonra üst yapıya başlama prensibini getirdik. Çünkü kullandığımız kaynak sizlerin Giresun halkının parasıydı. Proje ofisini kurduk. Bu birimimiz birçok başarılı projeye imza atmıştır. Kadınlar Pazarı olarak bilinen Şeyh Keramettin Mahallemize yeni bina yaptırıp, ek hizmet binası ve modern pazar alanı sağladık. Yeni itfaiye binası yapıp ve yeni itfaiye araçları aldık. Sayıları 40 dolayında olan belediye araç ve iş makinelerini 130’a çıkardık. Kumyalı Cumhuriyet Parkını tamamladık. Gemiler Çekeği Mahallemize hazırladığımız projeyi yapamadık. Türkiye’de ilk defa mücavir alanda bulunan hazine arazileri Giresun Belediyesi kullanımından çıkarıldı. Bunun takdirini halkımıza bırakıyoruz. Giresun Belediyesi tarihinde en fazla asfalt yolu, en fazla altyapıyı, en fazla kamulaştırmayı, beton yol ve duvar çalışmasını yaptık.

Şehrimizdeki mevcut merdivenleri yenileyip, ihtiyaç duyulan bölgelere yeni merdivenler yaptık. Bizim dönemimizden önce yapılan park, çocuk parkı ve otoparkların iki katını yaptık. Gazi Caddesini, Alpaslan Caddesini ve Atatürk Meydanı’nı yenileyip araç trafiğine kapatıp bir ilki gerçekleştirdik. Keşap Durağı olarak bilinen alana Cumhuriyet Meydanı yaptık. Köy dolmuşlarını ve ilçe dolmuşlarını kapalı durağa kavuşturduk. Kazancılar yokuşunu alternatif ulaşım hattı yaptık. 50 yıllık denize çöp dökme utancını bitirdik, tıbbi atık bertaraf tesisi yaptık, temizlik işleri modern araçlarla donatıldı, çöp konteynerlerini yeraltına aldık, hizmet çadırı ve taziye çadırı yaptırdık. Cenaze hizmetlerini ücretsiz hale getirdik, Belediye Camiini hizmete açtık, mezarlıklarımız örnek alınacak çalışmalar yaptı. Kitap ve Oyuncak Kumbarası, Durak Kütüphanesi, Sokak Kütüphanesi bizim projelerimiz olarak diğer belediyeler tarafından örnek alındı. Kentimizin farklı bölgelerine engelli araçları şarj istasyonu, engelli taşıma aracı, Gazi Caddesi için özel engelli, yaşlı ve hamile taşıma aracı hizmeti getirdik, öğrenci çamaşırhanesi, turizm danışma ofisi, modern lostra salonu, sanat sokağı, kıyafet dolabı, Atatürk Meydanı’na ücretsiz WİFİ ve canlı yayın kamera sistemi kurduk.

Japonya’dan hibe ile gezici sağlık otobüsü kazandırdık. Demokrasinin en önemli kurumu olarak gördüğümüz muhtarlarımıza muhtar evleri yaptırdık. Giresun’un 50 yıllık sorununu çözümleyecek 101 Milyon EURO bedelli AB atık su arıtma projesini kazandık. Bu yıl 30 Milyon EURO’luk bölümü ihalesi aşamasına gelmiştir. Yaşlı yaşam evi, kadın danışma merkezini kurduk. Evcil hayvan parkı kurduk, sahipsiz hayvan barınağını yeniledik. Belediye Konservatuarı ve Şehir Tiyatromuzu daha aktif hale getirip, kadrolarını genişlettik. Bu gün konservatuarda 1500 dolayında kursiyerimiz çeşitli sanat dallarında eğitim almaktadır. Halen devam eden Gedikkaya projemiz var. Sokakbaşı Kültür Merkezimizin temelini bu yıl atmayı planlıyoruz. Belediye birimlerinin tamamını yenileyerek, çalışanlarımızın daha verimli olmalarını sağladık. Burada yaptığımız bazı hizmetlerimizi kamuoyu ile paylaşmak ve hatırlatmak istedik.”
“İstihdam Sağlayacak Her Türlü Yatırıma Destek Veriyoruz”
Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, en büyük sorunun işsizlik olduğunu ve bu konunun kendisi üzdüğünü belirterek; “Giresun Belediyesi en büyük işveren konumuna gelmiştir. Genç insanlar, üniversite mezunlarımız maalesef iş bulamıyor. Bu durum benim en üzüldüğüm, çaresiz kaldığım bir konu. İstihdam sağlayacak her türlü yatırıma destek veriyoruz. Hükümetlerin işsizliği çözümleyecek yatırımlar, kabul görecek projeler üretmesi gerekir. Son olarak şunu ifade etmek isterim. Giresunlular son 10 yılı gözlerinin önüne getirdiğinde değişimi, gelişimi yakalayacaklardır. İyi ki Giresun’da doğmuşum, iyi ki böyle güzel insanlarla birlikte ve onların hizmetkârıyım.” şeklinde sözlerini tamamladı.

22 Haz 2018 - 16:44 - ALT YAPI

Mahreç   Oxkb


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent & Başkan Dergisi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent & Başkan Dergisi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent & Başkan Dergisi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent & Başkan Dergisi değil haberi geçen ajanstır.