Gezici tarım işçisi çocukların eğitim sorunuyla ilgili eylem planı hazır

0
1371

Kent Konseyi Çocuk Platformu Başkanı Amir Akdağ, çocuk işçiliği ile ilgili hazırladıkları eylem planını uygulayıcı birimlere teslim edeceklerini söyledi. 8 maddede hazırlanan eylem planında öncelikle tarım işçilerinin yerleşim alanlarının tespit edilmesi ve düzenlenmesi gerektiğini aktaran Akdağ, tarım işçilerinin bu bölgelerin dışında kalmalarına izin verilmemesini istedi.
Altyapısı tamamlanmış yerleşim alanlarının hazırlanarak (su, elektrik, zemin döşemesi) konteynır evlerden oluşan bu alanlar harici yerleşime izin verilmemesi gerektiğinin altını çizen Amir Akdağ, eylem planını şöyle sıraladı:
“1. Bölgede bulunan çocukların devam edeceği okulların tespiti ve düzenlenmesi.
Bölgede birçok köy okulu taşımalı eğitime geçerek kapatılmış durumda.
2. Boşaltılmış okullardan uygun olan 2-3 tanesinin eksiklikleri giderilerek eğitime hazır hale getirilmeli. Buralarda görevlendirilecek personel hazırlık eğitiminden geçirilmeli. Bu okullara rehber öğretmen, psikolog, özel eğitimci, çocuk gelişimci gibi ek destek elemanlar da görevlendirilmelidir.
3. Bölge çocuklarına hizmet verecek Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) kurulması.
Bölgede gezici tarım işçisi olarak çalışan ailelerin çocuklarında olumsuz koşullar ve yetersiz beslenmeye bağlı gelişimsel bozukluklar diğer bölgelerden birkaç kat fazla olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle bölgede kurulacak rehberlik araştırma merkezleri çocukların eğitimsel ihtiyaçlarının tespitinde önemli katkı sağlayacaktır.
4. Bölgeye gelen tüm çocuklar bireysel incelemeden geçirilerek Bireysel Eğitim Planı oluşturulmalı.
Bu güne kadar çocuklar düzenli eğitim alamamışlardır. Bu nedenlerle çocukların tek tek ele alınması, bireysel olarak incelenmesi ve bireysel eğitim planlarının oluşturulması gerekmektedir.
5. Okula devam eden çocuklara işçi yevmiyesinin belli oranında pay (yüzde 40-50) verilmeli.
Çocukların tarım alanlarında çalışmayıp okula gitmeleri ailelerin gelirinde düşmeye sebep olacak ve aileler çocukların okula gönderilmesi konusunda direnç göstereceklerdir. Bu direncin kırılması ve çocukların okula gönderilmesi konusunda ailelerin özendirilmesi amacıyla, çocukların okula geldiği gün başına, günlük tarım işçi yevmiyesinin belli oranında ailelere maddi destek sağlanmalıdır.
6. Yardım ve destek kurumlarının çalışmaları organize edilmeli.
Bölgede çeşitli kurum, kuruluş ve şahıslar değişik zamanlarda yardım ve etkinlikler düzenlemektedirler. Kampların sabit ve belli noktalarda olması bu hizmetlerin de düzenlenmesini sağlayacaktır.
7. Okula devam eden çocukların toplumla entegrasyonu amaçlı sosyal uyum programları uygulanmalı. Gezici tarım işçiliğinde çalışan ailelerin çocuklarının düzenli aralıklarla şehir merkezlerine getirilmesi sinema, tiyatro, spor etkinliklerinde bulunmaları sağlanmalıdır. Sadece yerleşim alanlarında verilen sosyal çalışma hizmetlerinin yeterli olmayacağı alan dışı çalışmaların da yapılması gerektiği bir gerçektir.
8. Bölgeye gelen ailelere, sağlık, eğitim, yasal haklar konusunda eğitim çalışmaları düzenlenmeli. Bölgeye gelen ailelerin değişiklik göstermesi nedeniyle bilgilendirme hizmeti süreklilik göstermelidir.”
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.